A Yanmar tovább fokozza önálló kínálatát. Miután a hónap elején bemutatkozott egy elektromos mezei robot, a benzinüzemű YV01-vel a World FIRA kiállításon találkozhatott a szakmai közönség. Noha a Yanmar YV01 autonóm szőlőpermetezője nem új keletű, az idei World FIRA-n először mutatkozott be. Ez a mezei robot néhány érdekes, meglepő tulajdonsággal rendelkezik.

A Yanmar motor- és gépipari óriás már jó ideje értékesít önálló traktorokat. A négy 88-113 lóerős autonóm traktor dízelmotorral üzemel, és kezdetben csak Japánban volt elérhető.

A
A mezei robot az RTK-gps, a LiDAR és az elülső két oldalán található szonár érzékelő segítségével navigál a szőlőben (Forrás: Yanmar)

Dízel > benzin > EV

Tavaly a cég a pezsgő- és borpiacra koncentrálva hozzáadta a franciaországi kereskedelmi kínálatához a benzinüzemű 25 LE-s YV01 autonóm permetezőrobotját. Ezt a robotot a Yanmar Vineyard Solutions, egy új Yanmar cég értékesíti és szervizeli a franciaországi Épernay-ben. Idén február elején pedig a gyártó bemutatta az elektromos e-X1 terepi robot koncepcióját.

Az elektromos permetezés koncepciója

Érdekes látni, hogy a multinacionális cég ennyiféle energiaforrást kínál. De egyértelműen a fosszilis és károsanyag-kibocsátásmentes megoldások felé tartanak. 2021 októberében, az YV01 terepi robot bemutatója alkalmából videó is megjelent a Yanmar elektromos szórórobot koncepciójáról. Egy akkumulátoros elektromos meghajtású YV01 (származék) jövőképe változó nyomtávval és cserélhető akkumulátorokkal.

Fél évvel később a cég többségi részesedést szerzett a 2017-ben alapított holland akkumulátor-technológiai startupban, az ELEO Technologies-ben. A Yanmar nemrégiben megvásárolta a német tengeri elektromos meghajtást gyártó Torqeedót. A másik Deutz motorgyártótól, amely felvásárolta a 2005-ben alapított céget. 2017-ben.

Könnyű és benzinüzemű

Vissza az YV01-hez, amelyet a közelmúltban a franciaországi Toulouse melletti Auzeville-Tolosane-ban megrendezett World FIRA-n mutattak be és demóztak. A gépet érdekes módon (egyelőre) nem Yanmar motor vagy elektromos hajtáslánc hajtja, hanem léghűtéses 800 köbcentis 25 LE-s Honda benzinmotor. A Yanmar azért választotta ezt a motort, mert a nyilvánvaló Yanmar dízelalternatívákat túl nagynak és túl erősnek tartják a kicsi és könnyű terepi robotokhoz.

Ugyanebből az okból az akkumulátoros elektromos meghajtást sem választották. „Ehhez egy 500 kilós akkumulátorcsomagra lenne szükség, ami túl nehéz az 1000 kilós járműhöz.” Az YV01 200 literes permetezőtartállyal rendelkezik, és 45 százalékos lejtéssel és 20 százalék oldalsó lejtővel is megbirkózik 4 km/h sebességig. A jármű az RTK-gps, a LiDAR és az elülső két oldalán található szonár érzékelő segítségével navigál a szőlőben a szőlőfák észlelésére.

Az automatikus fordulás a fordulókon az előzetes útvonaltervezés alapján történik. A permetező az YV01 YTAgri kultivátorokkal is felszerelhető, így a jármű tömege 1450 kg. Az YV01 ára 110 000 €-tól kezdődik, és jelenleg 10 gép van szervizben az ügyfeleknél és bemutató gépként a kereskedőknél.

További robotkoncepciók jönnek?

Az YV01 és az elektromos e-X1 koncepció minden bizonnyal nem az utolsó a Yanmar szántóföldi robotok sorában. Mivel az olasz SMASH projekt során a vállalat egy moduláris robotplatformot fejlesztett ki vezérlőrendszerekkel egy többcélú robotkarhoz a nagy értékű növények, például a szőlőültetvények mobil manipulálásához.

https://youtu.be/rrS2cJ471nc?si=RiGYhgb9mlqjuDsI


(Forrás: futurefarming.com)

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás