Mi mással indulna a január, mint egy frissen kiírt támogatással, amely jelen esetben az élelmiszeripari fejlesztéseket célozza? További hír, hogy gyengül a tojáspiac, változik az őstermelői igazolványok anyaga, valamint a dohánytermesztők már nekiláttak az idei munkálatoknak. Összefoglaltuk a hét eseményeit, jöjjenek a részletek!

A novemberi 8 százalékos áresést követően december végére tovább csökkent a tojás termelői ára. Így a jelenlegi ár alig haladja meg a darabonkénti 20 forintot. Az árcsökkenés hátterében az egész uniót érintő túltermelés és az általános kereslet-visszaesés állhat a szakértők szerint. Az érintettek 2016 egészére borús jóslatokat adtak, előreláthatóan a tojásfogyasztás egész évben csökkenő pályára állhat. a fogyasztók viszont nem biztos, hogy megérzik a változást, mivel a kereskedők által alkalmazott jelentős, 15-25 forintos árrés miatt általában eltűnik az árkülönbség. A termelők nagy készletekkel kezdték az új évet, a túltermelést pedig az állatállományok kivágásával sem tudták mérsékelni, mivel szűkösek a vágóhídi kapacitások és visszaesőben van a hús iránti kereslet is.

A húsfeldolgozással foglalkozók is támogatáshoz juthatnak
 

Jó híreket kaptak a gazdák a negatív, tojáspiaci információk után, február közepétől ugyanis be lehet nyújtani a pályázatokat az élelmiszeripari fejlesztéseket segítő, 151 milliárd forint keretösszegű kiírásra. A meghirdetett 151 milliárd forintos kiírásra nemcsak mezőgazdasági termelők jelentkezhetnek, de a pályázat legfőbb nyertesei a gazdák lehetnek, mert olyan fejlesztéseket valósíthatnak meg, amelyekre korábban nem volt lehetőségük, illetve nem állt ekkora összeg a rendelkezésükre. A nem mezőgazdasági termeléssel foglalkozók közül csak a mikro- és a kisvállalkozások juthatnak hozzá ehhez a támogatáshoz. Az élelmiszeripari közepes és nagyvállalatok a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program (GINOP) keretéből, illetve a hazai költségvetésből juthatnak forrásokhoz. Egyéni pályázat esetében maximum 500 millió forint nyerhető el, konzorciumok akár 1,5 milliárd forintos támogatáshoz is juthatnak. A jelentkezők a mezőgazdasági termékek értéknöveléséhez és a piacra jutást segítő technológiai fejlesztések megvalósításához, valamint a hatékonyságot segítő fejlesztésekhez kaphatnak forrásokat. Az igényelhető támogatás mértéke 50 százalékos, a közép-magyarországi régióban 40 százalékos lehet.

Őstermelőket érintő hír nélkül sem maradtak a héten a gazdák, bejelentették ugyanis, hogy megújulnak az őstermelői igazolványok. Az idáig alkalmazott, papír alapú igazolványt kártya alapú igazolványt vezet be az illetékes hivatal, az átállás már meg is kezdődött. Az új rendszerrel egyértelműen azonosítható lesz az, aki őstermelő, és az, aki őstermelői igazolvánnyal rendelkezik, de termelő tevékenységet nem végez. Változást jelent, hogy az eladónak ki kell írnia, saját őstermelői tevékenységből származó terméket értékesít, és fel kell tüntetnie az igazolvány számát. A változtatás több mint egyéves előkészítést követően valósul meg, és egyebek között jelentős informatikai fejlesztést igényelt. Az igazolvány kiállítása és érvényesítése továbbra is ingyenes marad, az ügyintézés sokkal egyszerűbb és átláthatóbb lesz.

A dohánytermesztők idén rendkívül korán munkához látnak
 

Az említett hírekből is látszik, hogy kezd beindulni az év, de a dohánytermesztők közleménye a tökéletes bizonyíték erre. Az információk szerint az idén a tavalyihoz képest hamarabb indulhat a szezon előkészítése a dohánytermelőknél, akik mintegy húszezer embert foglalkoztatnak, főként a termőterület mintegy 80 százalékával rendelkező kelet-magyarországi térségben. A termést átvevő cégek már januárban meghirdetik felvásárlási stratégiájukat, és az egyeztetés után a hónap végéig megkezdik a termékértékesítési szerződések kötését a gazdálkodókkal. A termelők így időben indíthatják a felkészülést, készíthetik a fóliaházakat a magvetéshez, a palántaneveléshez, illetve kezdhetik a táp- és növényvédelmi anyagok beszerzését is a teljes idényre.

Agrárhír-összefoglaló cikkünk az MTI hírei alapján készült el!

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás