Sok új kérdéssel szembesültek a gyümölcstermesztők, miután az ázsiai márványospoloska meghonosodott az Egyesült Államok nyugati partján, az oregoni gyümölcsösökben. Az eltérő növénykultúrák és környezeti feltételek miatt a keleti parti tanulságokat csak részben tudják alkalmazni. Keleten nem termesztenek körtét és mogyorót, ezek viszont Oregonban fontos terménynek számítanak. Ráadásul sajnos a poloska is különösen kedveli ezeket a haszonnövényeket.

A Magyar Mezőgazdaság írt róla, hogy ideális esetben úgy lehet mérsékelni a kártételt, hogy nem használnak sok széles hatású rovarölő szert, ami veszélyeztetné az integrált termesztési módszer hosszú távú fenntartását. Azonban az ázsiai márványospoloska nehezen előrejelezhető kártevő. Nem működik a keleti parton eredményesen bevetett csapdázási módszer, mert ott mások az ültetvények és a természeti környezet. Ezért a csapdázásra és a védekezésre saját módszert kell kidolgozni. Ezen az Oregoni Egyetem mezőgazdasági kutató és szaktanácsadó központjának rovartanos csapata dolgozik.

Ami keleten bevált, nem biztos, hogy jó a nyugati parton is az ázsiai márványospoloska elleni védekezésben - képünk illusztráció

Gyorsan terjed a kártevő

A kártevő először 2004-ben tűnt fel Oregonban, de az utóbbi két évben kezdte komolyabban veszélyeztetni a gyümölcsösöket. Az ültetvények közül sokat természetes növényzet vesz körül, amelyek jó élőhelyet nyújtanak a kártevőnek. Ez az egyik nagy gondja a Columbia River Gorge vidékén (a Columbia folyó kanyonjában) gazdálkodó körtetermesztő gazdáknak. Az első gazdasági kárt 2018-ban jelentették, tavaly pedig rosszabbra fordult a helyzet. Még az is előfordulhat, hogy alulbecsülték a poloskakárt, ami nagyon hasonlít a kalciumhiány okozta gyümölcshús-foltosodásra - írták.

A pontosabb megfigyelések alapján úgy vélik, hogy a kalciumhiánynak nézett foltok fele valójában az ázsiai márványospoloska szívogatásának a nyoma. Amennyiben a bogarak a fiatal, még kemény körtét szívogatják, az a gyümölcs torzulását eredményezi, ami hasonlít a körtekövecsesedés vírus tünetére.

Az ültetvények melletti fákon szaporodnak fel

Arra jutottak, hogy az oregoni, vagy nagylevelű juhar (Acer macrophyllum) a poloska kedvencei közé tartozik, ezért a a helyi gyümölcstermesztők nagy veszélyben vannak. A poloska nagy egyedszámot ér el az erdei fákon, onnan pedig folyamatosan átrepül a gyümölcsösökbe. Ezért is buzdítanak arra, hogy megelőzésképpen az ültetvények környékét permetezzék. Ám ez nem biztos, hogy működik a kanyonban, ahol a nagy magasságkülönbség miatt a kártevő általában a felsőbb régiókból érkezik.

A cseresznyetermesztők sem lehetnek nyugodtak, mert ez a gyümölcsfaj a mandulához és az őszibarackhoz hasonlóan jó tenyészhely az ázsiai márványospoloska populációinak. Oregonban a csapdázásnál az volt az első probléma, hogy az általánosan használt aggregációs feromon, amivel a csapdába akarják csalni a poloskát, nem működik olyan hatékonyan tavasszal, mint ősszel.

Ősszel szoktak összegyűlni, hogy telelőhelyet keressenek maguknak. Az olyan korai gyümölcsök, mint a cseresznye esetében a csapdafogás adatai és a kártétel mértéke között így nem volt összefüggés. Helyette inkább ragacsos lapok és csalogatóanyag kihelyezését javasolják a szakemberek a gyümölcsös környékére.

Nem vennék át a keleti növényvédős gyakorlatokat

Az oregoniak azért sem szeretnék átvenni az USA közép-keleti államainak gyakorlatát, mert az túl gyakori rovarölő szeres permetezéssel járna. Nem akarják kockáztatni az integrált módszerek alkalmazását a kártevő elleni piretroidos permetezéssel. Hosszú távon a parazita szamurájdarázs oldhatja meg a kérdést, ha sikerül elszaporítani a környező területeken. Addig pedig ki kell próbálni a többi megoldást, mint például a nimfák ellen időzített kezelést, a kaolinbevonat riasztó hatását, vagy a rovarhálót. Többen kísérleteznek a csalogatóanyag és a rovarölő szer kombinálásával is. Ám önmagában az, hogy sok kártevőt egy helyre csalnak és elpusztítják őket, nem biztos, hogy csökkenti a gyümölcskárt - írták az egyetemi szakemberekre hivatkozva. A kártevőről itt lehet további információkat olvasni.

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás