Újra forrong a tejpiac
Az utóbbi hónapokban felfelé indult az Európai Unióban a nyers tej ára. Magyarországon azonban az árak stagnálnak, így a hazai termelők inkább külföldön értékesítik azt. Hosszú távon, ha itthon akarjuk tudni az alapanyagot, áremelkedésre van szükség.
Az elmúlt években, a tejpiacon mindig történik valamilyen negatív változás. Először, a tejkvóta eltörlésével jelentősen megemelkedett a megtermelt tej mennyisége az unióban, ami miatt drasztikusan lecsökkent a nyer stej ára a közösségben.
Ezt követően számos uniós gazda felhagyott a tejtermeléssel, mivel nem tudtak megélni a tevékenységből az irreálisan alacsony árak miatt. 2017 januárjában azonban változott a helyzet… Jelentősen lecsökkent az unió területére behozott nyers tej mennyisége, valamint a tejzsír alapú tejtermékek mennyiségének csökkenése is megkezdődött.
Hirdetés
Ezzel párhuzamosan azonban az említett termékek iránti kereslet folyamatosan emelkedett, így Európában a vaj és a tejszín ára évtizedes rekordokat döntöget az utóbbi hetekben. Ez a folyamat megfigyelhető a nyers tej piacán is, az olasz és a holland piacon, augusztusban egy kiló tejért 133 forintot kellett fizetni.
Eközben Magyarországon már január óta 90-92 forintos áron stagnál a nyers tej ára. Emiatt a magyar termelők jelentős termésmennyiséget kezdtek exportálni a jobban fizető országokba, de így viszont itthon jelentősen megfogyatkozott a nyers tej készlet.
Hosszú távon ahhoz, hogy itthon maradjon a magyar tej, elengedhetetlen az árak emelése. A magyar tej hazai földön tartása kereskedőnek, termelőnek és vásárlónak is egyaránt fontos. Amennyiben a jövőben csak import tej lesz a polcokon, többé nem tudunk beleszólni a tejágazat történéseibe és annak stabilitásába.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés