A földekről már lekerült a búza és a repce, sőt, a talajmunkákkal is végeztek már a gazdák. A következő munkafolyamat a repce vetése. Az Alföldön már zúgnak a gépek, de a Dunántúlon majd csak szeptember első heteiben kezdik meg a vetést.

Augusztus 20-tól szeptember 15-ig célszerű a repcemagokat a talajba juttatni, legalább is a tankönyvek szerint. Az is igaz, hogy sok múlik az előveteményen, az időjáráson, valamint a kiválasztott fajtán is. A fajtakérdés talán a legegyszerűbb, ugyanis általában a kezdeti fejlődése lassabb az itthon termesztett repcéknek. Így sokan a korábbi vetésidők mellett teszik le a voksukat. Minél később vetünk, annál több vetőmagra van szükség a biztos áttelelés érdekében, valamint kései vetés esetén kerülnek előtérbe a gyorsabb fejlődésű hibrid fajták.

Az idei munka már megkezdődött. Sokan már augusztus 20 előtt pár nappal bátorkodtak talajba juttatni a vetőmagokat. Elsősorban azokon a területeken merték ezt meglépni a gazdák, ahol jó vízgazdálkodású talajon tudtak első osztályú magágyat készíteni a repcének. Így nem kell attól félniük, hogy egy esetleges kánikula (ami még beköszönthet!) lelassítja a növények fejlődését és veszélybe sodorja az állomány áttelelését.

Az Alföldön már vetnek, nyugaton még csak készülnek a vetésre
 

Jellemzően az Alföldön haladnak már a vetési munkálatokkal a gazdák, a Dunántúl viszont még kivár. Egy zirci gazdaság is így jár el, ahol a talajmunkáknak ugyan már a végére értek, de a magvetés még várat magára. Egészen pontosan a takarónövénynek szánt repcét már elvetették, de a valódi hasznot hozó kultúra magjaival várhatóan a hét végén, a jövő hét elején töltik fel a vetőgépeket és gördülnek ki a szántóföldekre.

Apropó, vetőgép. A gazdák rendszerint gabonavetőgépeket használnak a repce kijuttatására, amelyek fajtától függően kerülnek beállításra. A fajtákat normál, míg a hibrideket dupla gabonatávra vetik. Ennél nagyobb sortávokkal nem szívesen dolgoznak a gazdák, így is elég problémát szokott okozni a gyomosodás, vagy az árvakelések megjelenése.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás