Megjelent a módosítás a Kertészet – ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása című felhívás tekintetében. Az új változat egyik legfontosabb eleme, hogy a korábban e felhívás keretében pályázatot benyújtók és támogatásban részesülők az adott területek vonatkozásában ismét adhatnak be támogatási kérelmet. Újdonság még, hogy a támogatható növények listájára felkerült a komló, a kezdeti egységköltségek között pedig jelentős változás történt, a szamóca ára darabonként 0,43 Euróra változott.

A Kertészet – ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása című felhívás benyújtási időszakai a következőképpen alakulnak:

  • Hetedik szakasz:         2022. február 28. – 2022. március 16.
  • Nyolcadik szakasz:     2022. március 17. – 2022. március 31.
  • Kilencedik szakasz:    2022. április 1. – 2022. április 14.
  • Tizedik szakasz:         2022. április 15. – 2022. április 30.

Ezen felül új, támogatható növényként listájára felkerült a komló. A telepítés során felhasználható szaporítóanyagra vonatkozó előírásoknál részletezésre is került, hogy komlótelepítés akkor támogatható, ha a telepítés certifikált szaporítóanyag felhasználásával történt - írta az EMVA.

Újra lehet pályázni, módosult az ültetvénytelepítés és gyógynövénytermesztés támogatása kiírás - Fotó: Magro.hu, CSZS, Nagyrécse

Őstermelők családi gazdasága termelési közösségi keretben nem pályázhat

Fontos változás továbbá, hogy az Őstermelők családi gazdasága (továbbiakban: ŐCSG), mint termelési közösség keretében támogatási kérelem benyújtására nincs lehetőség. Ugyanakkor felhívták azon pályázók figyelmét, akik korábban ŐCSG nevében nyújtottak be támogatási kérelmet, hogy ŐCSG esetében további kötelezettség, hogy legkésőbb az első kifizetési kérelem – vagy előleg igénylése esetén az arra vonatkozó kérelem – benyújtásakor mellékelni kell a projekt megvalósítására vonatkozó, Őstermelők Családi Gazdasága tagjainak együttműködési megállapodását. Megállapodás hiányában az arról szóló nyilatkozatot, hogy az ŐCSG mely tagja lesz a projekt – Felhívás jogosultsági feltételeinek megfelelő – egy személyes Kedvezményezettje. Ezen kötelezettség be nem tartásához külön jogkövetkezmény fűződik, amely a Felhívás 6. számú mellékletében található.

A telepítés során felhasználható szaporítóanyagra vonatkozó előírások:

  • a) Telepítéshez kizárólag ellenőrzött szaporítóanyag használható fel, a telepítendő fajtának szerepelni kell a Nemzeti Fajtajegyzékben vagy az Európai Unió valamely tagállamának fajtajegyzékében.
  • b) Szilva, kajszi őszibarack, valamint nektarin esetében csak certifikált vagy licencdíjas kategóriájú szaporítóanyag használható fel.
  • c) Csemegeszőlő fajták esetében a telepítés legalább standard fokozatú oltvánnyal történhet.
  • d) A b) pontban felsorolt fajok kivételével az ültetvény telepítése jó minőségű, ellenőrzött
  • C.A.C kategóriájú vagy licencdíjas szaporítóanyaggal is történhet.
  • e) Spárgatelepítés akkor támogatható, ha a telepítés minősített vetőmagból előállított palántával vagy magonccal történik.
  • f) Komlótelepítés akkor támogatható, ha a telepítés certifikált szaporítóanyag felhasználásával történt.

Fontos, hogy a kezdeti egységköltségek között is jelentős változás történt, a szamóca ára 0,43 EUR/db-ra változott.

Új évelő gyógy-, aroma és fűszernövény ültetvény telepítéséhez kapcsolódó előírások 

  • 1. A Kedvezményezett köteles az ültetvényt annak termőre fordulásától a Felhívás 1. számú melléklet III. táblázat ’D’ vagy ’F’ oszlopában meghatározott ideig művelésben tartani. 
  • 2. A félcserje és lágyszárú típusú fajok (Felhívás I. számú melléklet III. táblázat 2-5. fajcsoport) esetén a felhasznált szaporítóanyag megfelelőségét a következő okiratok egyikével szükséges igazolni: 
  • a) a vetőmag minősítését a zöldség szaporítóanyagok előállításáról és forgalomba hozataláról szóló 50/2004 FVM rendelet szerint igazoló okirat, 
  • b) a legalább a vetőmag fajazonosságát, tisztaságát és csíraképességét tartalmazó szállítói igazolás, 
  • c) a növénytermesztési hatóság által kiállított, a vetőmag fajazonosságára, tisztaságára és csíraképességére vonatkozó vizsgálati jegyzőkönyv, 
  • d) vásárolt lágyszárú, illetve félcserje palánták esetén zöldségpalánta vagy dísznövény szaporítóanyag-kísérő okmány, 
  • e) saját nevelésű, magról vetett palánta esetén a kiindulási vetőmagra vonatkozóan az a)-c) pontokban leírtak egyike, 
  • f) vegetatív úton előállított szaporítóanyag esetén a területileg illetékes növényegészségügyi hatóság „mentes” minősítésű szemlejegyzőkönyve

Új gyümölcstermő ültetvény telepítéséhez kapcsolódó előírások 

  • 1. Legkésőbb az első kifizetési kérelemhez mellékelni kell a telepítésre kerülő ültetvény telepítési szándék bejelentését és hatóság általi nyilvántartásba vételét igazoló dokumentumot - amennyiben az a támogatási kérelemmel együtt nem került benyújtásra. (ld. még előzményként a Felhívás 3.4.1.1 fejezet III. A), 1. pont első bekezdését.) 
  • 2. A Kedvezményezett köteles a telepített ültetvényt annak termőre fordulásától a Felhívás 1. számú melléklet I. táblázat ’E’ oszlopában meghatározott határidőig termesztésben tartani. 
  • 3. Ökológiai művelésmódú ültetvény esetében a Kedvezményezett köteles a támogatással létrehozott ültetvényt annak termőre fordulásától az 1. számú melléklet I. táblázat ’F’ oszlopában meghatározott ideig átállt ökológiai státuszban tartani. a) ökológiai művelésmódú ültetvény esetében a záró kifizetési kérelemhez be kell nyújtani a támogatással létrehozott ültetvény átállás alatti státuszának igazolását. 
  • 4. Az ültetvénytelepítéshez kapcsolódóan a Felhívás 14. számú melléklet I. pontjában rögzített minimális adattartalommal telepítési terv benyújtása kötelező. 
  • 5. A Felhívás 1. célterülete szerint telepített ültetvény kizárólag víztakarékos öntözőrendszer (csepegtető vagy mikroszórófejes öntözési rendszer, kivéve a szamóca és a spárga, ahol csepegtető öntözés vagy csévélődobos mobil öntözőrendszer szórófejjel) kiépítésével együtt támogatott. 
  • 6. A telepítés során felhasználható szaporítóanyagra vonatkozó előírások: a) Telepítéshez kizárólag ellenőrzött szaporítóanyag használható fel, a telepítendő fajtának szerepelni kell a Nemzeti Fajtajegyzékben vagy az Európai Unió valamely tagállamának fajtajegyzékében. b) Szilva, kajszi őszibarack, valamint nektarin esetében csak certifikált vagy licencdíjas kategóriájú szaporítóanyag használható fel. c) Csemegeszőlő fajták esetében a telepítés legalább standard fokozatú oltvánnyal történhet. d) A b) pontban felsorolt fajok kivételével az ültetvény telepítése jó minőségű, ellenőrzött C.A.C kategóriájú vagy licencdíjas szaporítóanyaggal is történhet. e) Spárgatelepítés akkor támogatható, ha a telepítés minősített vetőmagból előállított palántával vagy magonccal történik. f) Komlótelepítés akkor támogatható, ha a telepítés certifikált szaporítóanyag felhasználásával történt. 
  • 7. Az első, a szaporítóanyag elszámolását is tartalmazó kifizetési kérelemhez mellékelni kell a felhasznált szaporítóanyagra vonatkozó, a Kedvezményezett nevére kiállított származási igazolás másolatát, nem Magyarországról származó szaporítóanyag esetén a Kedvezményezett nevére kiállított, a felhasznált szaporítóanyag származását igazoló dokumentumot (adás-vételét igazoló számla, szállítólevél, származási igazolás). 
  • 8. A Kedvezményezettnek az ültetvény nem termő időszakában ápolási kötelezettségének eleget kell tennie. Az ápolási kötelezettség teljesítéséről a www.mvh.allamkincstar.gov.hu weboldalon elérhető gazdálkodási naplót naprakészen köteles vezetni. 
  • 9. A Kedvezményezettnek az ültetvénytelepítést a támogatási kérelméhez benyújtott telepítési terv szerint kell megvalósítania, amelyről legalább a Felhívás 3. számú melléklet szerinti tartalmi elemekkel rendelkező telepítési naplót köteles vezetni.

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás