Az elmúlt három évtized azt mutatja, hogy a rendszerváltás után a juhászat lett a megváltozott gazdasági körülmények vesztese. Ennek ellensúlyozására most komoly lépések történnek az ágazat helyzetbe hozására.

Egykor Magyarország volt a juhászati ágazat egyik legnagyobb központja, ám idővel a juhhúsfogyasztás nagyon lecsökkent. Jelenleg ez az érték alig éri el a fejenkénti évi 0,35 kilogrammot. A juhállomány jelentős része elöregedett, és nem termel. A korábbi fő termék, a gyapjú nyersgyapjúként hagyja el az országot, az ágazat pedig a jelenlegi támogatások nélkül nem maradna működőképes. A Központi Statisztikai Hivatal adatai alapján hazánkban jelenleg 8800 körüli működő juhtenyészet van (zömében családi gazdaságok). Ezekben mintegy 1 millió 158 ezer juh tartásával foglalkoznak, ebből 805 ezer anyajuh, 78 ezer pedig kecske - számol be a NAK oldala.

Az elmúlt három évben a juh- és kecsketenyésztés egyre több figyelmet kapott, mert az állattartó termékpályák közül a kiskérődző ágazat volt korábban leginkább a hátérben. A nagyobb figyelem azért is indokolt, ugyanis jellemzően közjavakat szolgáló ágazat, gazdasági jelentősége mellett fontos társadalmi hatása van. Az állatok legeltetése a gyepek karbantartását és a biodiverzitás fenntartását is kiválóan biztosítja.

A juhászat kilépne az árnyékból a napfényre
 

A juh- és kecskeágazatnak mind a magyar termelés feltételei, mind a külpiaci körülmények lehetővé teszik, hogy hosszú távon 1 250 000 – 1 500 000 nőstény kiskérődzőt lehessen tartani. Ez 10 ezer család megélhetését tudná tartósan biztosítani. Ehhez azonban technológiai korszerűsítésre van szükség a fajtakérdések területén, az oktatásban, és a továbbképzésben is. Meg kell találni az őshonos fajták és a korszerű húshasznú, valamint tejhasznú állatok helyét, továbbá újra kell gondolni a gyapjúhasznosítás lehetőségeit.

Ezért tesz lépéseket a Kamara, Az ágazatban működő szervezetek és felsőfokú oktatási intézmények összefogásával elkészítették a kiskérődző ágazat stratégiai fejlesztési tervét, amelyet a szakminisztérium is elfogadott. Ezután megkezdték a részletek megvalósítását. A közösen kidolgozott stratégia eredményeként összefogás jött létre az ágazatban, a Magyar Juh- és Kecsketenyésztők Szövetsége, a Magyar Juh- és Kecsketej-gazdasági Közhasznú Egyesület, a Juh és Kecske Terméktanács és Szakmaközi Szervezet, a Földművelésügyi Minisztérium, a Miniszterelnökség, Debreceni Egyetem, a gödöllői Szent István Egyetem és az Agrárgazdasági Kutatóintézet állandó részvételével. Ezzel párhuzamosan jött létre a magyar juh- és kecskeágazat képviselete Brüsszelben a COPA / COGECA juh munkacsoportjában, így érték el a jelenleg alkalmazott direkt támogatási rendszer bevezetését.

Kidolgozásra és bevezetésre került a tenyészkos/tenyészbak beállítási támogatás, ágazati értékelő konferenciákat szerveztek. Jelenleg is több ágazati program és támogatás előkészítése folyik. Ha pedig a magyarok fogyasztási szokásait is sikerülne megváltoztatni a juh- és kecsketermékekre nézve, az nagy lökést adhat az ágazatnak.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás