Újra meg kell menteni a mangalica fajtát
A Mangalicatenyésztők Országos Egyesületének debreceni közgyűlésén Tóth Péter elnök számolt be a 2018-as évről. A tenyészetek száma tavaly kis mértékben csökkent, amiben minden bizonnyal az is közrejátszott, hogy tavasszal súlyossá vált hazánkban az afrikai sertéspestis okozta helyzet. Emiatt a tavalyi volt az elmúlt 120 év legsúlyosabb éve a mangalica fajta számára. Az elnök szerint ezért a feladat az, hogy másodszor is megmentsék a mangalicát.
A 2014–2015-től bekövetkező pozitív eseményekről Tóth Péter elmondta, hogy a mangalica-tartó gazdák megkapták a 200 eurós kocatámogatást, és a kocalétszám ennek hatására évente több, mint 2 százalékkal növekedett. Ezzel elérte a 10 ezres létszámot. Amikor aztán az afrikai sertéspestis megjelent, a mangalicások is megrettentek. Ez derül ki abból, hogy a korábbi 219 állományból 22 eltűnt, és összesen 197 mangalicatartó gazdaság és vállalkozás maradt. A nehézségek mellett további bonyodalmat jelentett, hogy a felvásárlók abban a pillanatban visszaléptek, amikor a sertéspestis miatt egyébként is nehéz helyzetbe kerültek a gazdák. Emiatt tavaly májusban pánikhelyzet alakult ki, és bár az összeomlást sikerült elkerülni, de a mangalica ma is válságban van - írta az elnök beszédéről a Magyar Mezőgazdaság helyszíni riportja.
Akcióterv, segítség, támogatás
Az Egyesület a betegséggel kapcsolatban akciótervet készített a gazdák megsegítésére. Kifizették a korábban beragadt kocatámogatásokat, ahol pedig arra lehetőség volt, a de minimis támogatást is eljuttatták nekik. Az Agrárminisztérium 360 millió forinttal támogatta a mangalicás családi gazdaságokat szorult helyzetükben. A korábban felhalmozódott kocatámogatások kifizetései gyorsan rendeződtek, bár az is igaz, hogy a de minimis támogatásnál csak az 50 kocánál kevesebbet tartók számíthattak többletpénzre.
Hirdetés
A szakma ma már ott tart, hogy az elakadt és megszakadt piacok újraindításán munkálkodik. Az egyesület szerint ebben félúton járhatnak, és nagyjából 2 év kell ahhoz, hogy visszaálljon az eredeti állapot.
Fesztiválok, rendezvények, romániai terjeszkedés
A korlátozások következményként az állatokat nem vihették élőállat kiállításokra, ugyanakkor a mangalica fesztiválokat megtartották. Sőt, múlt év decemberében Romániában piacnyitó rendezvényt tartottak Bukarestben mangalicatermékekkel. Azóta 6 egyesületi tag értékesít sikeresen ott, folytatja a megkezdett munkát. Tóth Péter szerint az idei budapesti Mangalicafesztivál erődemonstráció volt, és a debreceni fesztivál is jó tapasztalatokkal zárult. Elhatározták, hogy ezután csak oda mennek fesztiválozni, ahol a fogadóközeg is kedvező volt. Budapest és Debrecen biztosan marad, de kérdéses a székesfehérvári és szegedi mangalicafesztivál jövőbeni sorsa. Volt, ahol például megtiltották az élőállatok helyszínre szállítását. Ezek helyére szeretnék bevonni a fesztiválok sorába Düsseldorfot és Berlint, s úgy néz ki, hogy Erdélyben is szívesen látnának ilyen rendezvényt.
Cikkajánló: Azért kampányolnak, hogy több mangalicahúst együnk
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés