Újra megjelent a betegség, amitől a szőlősgazdák féltek
Nagy a riadalom több borvidéken is. Szakemberek ugyanis kimutatták néhány tőkében a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó kórokozó jelenlétét. A betegség ellen nincsen hatásos szer, az érintett területeken meg kell kezdeni a tőkék kivágását.
Két helyen is kimutatták a szőlő aranyszínű sárgaságát okozó kórokozót néhány tőkében. Az egyik megjelenési terület a Villányi borvidékhez közel lévő Gyód község, a másik pedig a Soproni borvidéken lévő Jánostelep volt.
A betegséget okozó fitoplazma Magyarországon karanténkárosítónak számít. Terjesztéséért az Amerikai szőlőkabóca a felelős és mivel a betegség ellen nincsen hatásos szer, kizárólag a vektorszervezet irtásával akadályozható meg a betegség terjedése. Idén már könnyebb dolguk volt a gazdáknak az Amerikai szőlőkabóca elleni védekezéssel, ugyanis már állami támogatást is felvehettek a vegyszeres védekezés költségeinek kifizetésére.
Hirdetés
Amennyiben a betegség mégis felüti a fejét, ahogyan az most is történt, drasztikus műveleteket kell elvégezni. A Nébih információi szerint a megjelenés helyétől számított 1 kilométeres körzetben a tünetet mutató tőkéket meg kell semmisíteni. Az ezt körülvevő 3 kilométeres biztonsági övezetben (puffer zónában) intenzív felderítés és mintavétel zajlik a károsító esetleges jelenlétének, terjedésének monitorozására. Hatóság által elrendelt megsemmisítés esetén a hivatásszerű gazdálkodást folytató termelők kártalanításra jogosultak.
Ahol nem hajtják végre a szükséges védelmi intézkedéseket, megnő a fertőzés kockázata. A tőkék 80-100%-a is megfertőződhet a fitoplazmával, fogékony fajták néhány év leforgása alatt ki is pusztulhatnak. Ennek megelőzése érdekében és a további terjedés megakadályozásához kulcsfontosságú a szőlő- és bortermelők együttműködése.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés