Az idei enyhe tél és a nagy mennyiségű csapadék nem gyérítette meg eléggé az ország mezei pocok állományát. A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara információi szerint több olyan megye is van, ahol erős a fertőzöttség, így meg kell kezdeni a mezei pockok elleni védekezést a gazdáknak.

Az időjárás ugyan kegyes volt a kártevőknek, de a korábbi beavatkozások némiképp hatottak a mezei pockok egyedszámának alakulására. A legfrissebb jelentés szerint a megyék többségében gyenge-közepes szintű a fertőzöttség. 6 megyében azonban – Fejér, Veszprém, Borsod-Abaúj-Zemplén, Bács-Kiskun, Nógrád és Jász-Nagykun-Szolnok megye – erős fertőzöttséget és gradációt jelentettek a szakértők.

A későbbi károk elkerülése érdekében a gazdáknak ideje elkezdeniük a pontos egyedszám-felmérést, valamint a védekezést is. A felmérésen mind a szakemberek, mind a gazdák egyaránt részt kell vegyenek, ha megfelelően akarják elvégezni a munkát. Az ellenőrzést nem csak a veszélyeztetett területeken kell lefolytatni, hanem ott is, hol eddig nem volt jellemző a pocok kártétele.

Már megint a mezei pockok kártételétől kell tartaniuk a gazdáknak
 

A mezei pocok veszélyes kártevőnek minősül, így a védekezési kötelezettséget jogszabály írja elő. A védekezésről a fentebb említett felmérés alapján, helyileg kell dönteni. A megfelelő mód megválasztásakor és a kezelések végrehajtásakor az integrált növényvédelem elvét kell követni, törekedve a nem kémiai védekezési módszerek fokozott alkalmazására. Ez a megfelelő mélységű talajműveléssel, a ragadozó madarak számára ülőfák kihelyezésével oldható meg.

Kizárólag rendkívül erős fertőzöttség esetén ajánlatos a növényvédőszeres kezelés. Erre jelenleg 3 szer áll a gazdák rendelkezésére: az Arvalin LR (40 g/kg cink-foszfid), a Polytanol (280 g/kg kalcium-foszfid) és a Delu (800 g/kg kalcium-karbid). Mind a három szer állandó engedélyes és egy szükséghelyzeti enegdéllyel használható. A készítményekre jellemző, hogy a talaj felszínére szigorúan tilos kiszórni, kizárlag a pocok által lakott járatokba lehet kihelyezni.

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás