Az IGC legfrissebb, novemberi előrejelzésében 1073 millió tonnára jelzi a kukorica 2018/2019. gazdasági évi globális termését, ami 2,5 százalékkal felülmúlná az egy évvel korábbit. A felhasználás volumenének 1112 millió tonnára történő növekedése (+4 százalék) esetén a zárókészlet akár 13 százalékkal apadhat. Ukrajnában rekordhozam mellett 33,5 millió tonna termést takarítottak be a gazdák.
Az USA-ban a 2017. évinél valamivel több, 372 millió tonna kibocsátást jeleznek az IGC szakértői. Oroszországban beigazolódtak a korábbi várakozások, és 11 millió tonna kukorica került a tárolókba az idén ősszel, jóllehet ez a volumen 17 százalékkal elmarad a 2017. évitől. Ukrajnában ellenben rekordhozam mellett a korábban vártat (30 millió tonna) és a 2017. évit (24 millió tonna) egyaránt jócskán felülmúló 33,5 millió tonna termést takarítottak be a gazdák.
Ukrajnában rekordhozamot, 33,5 millió tonna termést takarítottak be a gazdák (Fotó: Pixabay, KleineKiwi)
A Tallage szerint az Európai Unióban 8,4 millió hektárról (–1 százalék) 7,1 tonna/hektár hozam (+2 százalék) mellett 60 millió tonna (+1 százalék) kukoricát takarítottak be a gazdák az idén. Franciaországban a termésátlag 15 százalékos romlása és a betakarított terület 5 százalékos zsugorodása a termés 19 százalékos visszaesését eredményezte, így mindössze 11,8 millió tonna kukorica került a tárolókba. Ezzel az eredménnyel Franciaország az EU meghatározó kukoricatermelőinek rangsorában a második helyre szorult. Ebben az évben Románia vált az EU legnagyobb kukoricatermelőjévé, 4,7 tonna/hektár hozam (+24 százalék) mellett 2,5 millió hektárról 12 millió tonna (+22 százalék) tengeri került a tárolókba. Magyarország 7,4 millió tonna körüli kibocsátásával megőrizte harmadik helyét (AM). Olaszországban 8 százalékkal 6,2 millió tonnára nőtt az idei termés, köszönhetően a hozam javulásának. Franciaország mellett Németország szenvedett el jelentős terméskiesést az idén a rendkívül forró, aszályos nyári idő következményeként, így ott 2,8 millió tonna kukorica termett. Az egy évvel korábbinál 38 százalékkal alacsonyabb terméshez a hozam 24 százalékos romlása (8,0 tonna/hektár) és a terület 22 százalékos zsugorodása egyaránt hozzájárult.
Az USA kivételével világszerte ereszkedett a kukorica ára az északi félteke betakarításával bővülő kínálat eredményeként október folyamán. Az Amerikai Egyesült Államokban a csapadékos idő hátráltatta a betakarítást és a gazdák is vonakodtak megválni árujuktól, ami akadályozta az ár csökkenését, így ott az október elejihez hasonlóan 169-172 dollár/tonna (USA) áron szerződtek a decemberi–januári szállítású kukoricára november elején is. Ugyanakkor a Fekete-tenger térségében 4-8 dollárral 165-177 dollár/tonnára süllyedt a következő negyedévben kiszállítandó kukorica kikötői ára, ami jelzi a régió bőséges tartalékait. A Franciaországban megtermelt, decemberben feladandó árut az október elejinél 5 dollárral, a brazíliait 10 dollárral olcsóbban értékesítették: előbbi 203, utóbbi 170 dollár/tonnába került november 8-án. Magyarországon a Magro.hu fizikai piacán átlagosan 48 500 forint tonnánkénti termelői áron kereskedtek a terménnyel november végén.
A kukorica fronthavi jegyzése 140 dollár/tonnára ereszkedett a chicagói árutőzsdén november második felében. Ezzel egy időben a párizsi árutőzsdén 170-175 euró/tonna tartományban ingadozott a termény legközelebbi lejáratra szóló jegyzése.
Forrás: AKI