Nem áthalad az országon, hanem itt ragad az ukrán gabona. Ez megbénította a belpiaci gabonakereskedelmet, és letörte az árakat. A piacon megjelentek a nepperek is, az általuk behozott kétes eredetű gabona pedig élelmiszer-biztonsági kockázatot jelent. Ettől meg kell védeni a magyar fogyasztókat – mondta a Mediaworks központi szerkesztőségének adott interjújában Nagy István agrárminiszter.

Alapos felfordulást okoz a magyar piacon ragadt ukrán gabona. A szolidaritási folyosó ugyanis nem tudta betölteni a jó szándék vezérelte eredeti szerepét. Az volt a cél, hogy a háború miatt beragadt sok millió tonna gabona eljusson a hagyományos célországaiba, Észak-Afrikába, illetve a Közel-Keletre, megakadályozandó, hogy ott éhínség törjön ki, ami komoly migrációs hullámot is elindíthat. De ez a folyosó nem töltötte be a szerepét, hanem egy olyan csatornaként működik, amelyen keresztül Magyarországra és a környező országokba ömlik az olcsó ukrán gabona – értékelte a kialakult helyzetet Nagy István agrárminiszter.

Nemcsak a határon átjövő készleteket ellenőrzik soron kívül, hanem azokat is, amelyeket már használnak a pékségek. (Fotó: Pixabay)

Nyereségvágytól fűtött gabonanepperek

Nyereségvágytól fűtött gabonanepperek jelentek meg a piacon – folytatta a miniszter –, és kihasználták, hogy fél áron hozzá lehet jutni az ukrán gabonához. Ezt a raktározási kapacitások jelentős részét lekötve Magyarországon és a környező országokban tárolták be. Ezzel pedig leállították a teljes belföldi gabonakereskedelmet. Nyilván egy vásárlónak nem mindegy, hogy 120-130 ezer vagy 60-70 ezer forintért kínálják neki a gabonát, ekkora különbségnél sokaknak már az sem számít, hogy a drágább termény kiváló minőségű és magyar, míg az olcsó kétes eredetű. Nagy extraprofit forog a rendszerben.

Hat országban teljességgel leállt a gabonakereskedelem

Hogy mit tett az agrártárca, miután érzékelte ezt a helyzetet? Januárban Nagy István leült egyeztetni a lengyel, a cseh, a szlovák, a román és a bolgár agrárminiszterrel, mivel addigra mind a hat országban teljességgel leállt a gabonakereskedelem, mert célállomásai lettek a beragadt ukrán gabonának. Megállapodtak abban, hogy az Európai Bizottsághoz fordulnak, jelezve, hogy belső piaci zavar van az ukrán gabona miatt. Egyben kérik a szolidaritási folyosó eredeti cél szerinti működésének helyreállítását és rendkívüli támogatást a probléma elhárításához. Ez meg is történt, de kérésük ellenére az import útvonala egyelőre  nem változtatták meg.

Különbséget tesznek a gabonaszállítmányok között

Ezért a miniszter elrendelte minden, Ukrajnából érkező mezőgazdasági termék szigorú vizsgálatát.

Másként kezelik azonban a valóban tranzitként bejövő szállítmányokat. Különbséget tesznek a gabonaszállítmányok között. Azok a tételek, amelyeket harmadik országba címeztek, soron kívül léphetnek be és hagyhatják el az országot – ahogyan azt egyébként a szolidaritási folyosó megnyitásakor eredetileg is tervezték. Viszont azokat a tételeket, amelyek magyarországi beszállításra érkeznek, nagyon szigorú növényegészségügyi és élelmiszer-biztonsági ellenőrzésnek vetik alá.

A különös szigor indoka az, hogy az időjárási körülmények miatt az ukrán termésben is jelen lehet az aflatoxin, illetve Ukrajnában olyan növényvédő szerek alkalmazása is engedélyezett, amelyeket az Európai Unió már rég kivont a forgalomból. Ezeket az esetleg előforduló szermaradványokat nagyon alaposan vizsgálják, mint ahogyan azt is, hogy tartalmaz-e GMO-t az adott tétel, ugyanis az ukrán szabályozás engedélyezi azok használatát. 

Szigorúan kontrollált szállítmányok

A szigor mindenkire vonatkozik, a miniszter tájékoztatta a kereskedőket képviselő gabonaszövetséget, hogy készüljenek fel rá: a Magyarországra irányuló szállítmányokat hosszú ideig, alaposan vizsgálni fogják. Ezt ők megértették. A lakosságban is felmerülhetnek kételyek azzal kapcsolatban, hogy vajon a kenyér milyen eredetű gabonából készül, és hogy az biztonságos-e. Ezek eloszlatása érdekében nemcsak a határon átjövő készleteket ellenőrzik soron kívül, hanem azokat is, amelyeket már használnak a pékségek. 

 Hogy meddig marad fenn az ukrán importtételek szigorú kontrollja?

A miniszter szerint amíg a piaci helyzet igényli. Vagyis amíg azt látják, hogy az ukrán gabona célállomása Magyarország. A háború okozta ukrán gabonapiaci válságot nem a hazai gazdák rovására kell megoldani – szögezte le. Magyarország többek között ezért is hangsúlyozza, hogy a fegyveres konfliktus befejezése és a béke az egyetlen megoldás a jövőre nézve.

(Forrás: vg.hu/Mediaworks)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás