Nem áthalad az országon, hanem itt ragad az ukrán gabona. Ez megbénította a belpiaci gabonakereskedelmet, és letörte az árakat. A piacon megjelentek a nepperek is, az általuk behozott kétes eredetű gabona pedig élelmiszer-biztonsági kockázatot jelent. Ettől meg kell védeni a magyar fogyasztókat – mondta a Mediaworks központi szerkesztőségének adott interjújában Nagy István agrárminiszter.

Alapos felfordulást okoz a magyar piacon ragadt ukrán gabona. A szolidaritási folyosó ugyanis nem tudta betölteni a jó szándék vezérelte eredeti szerepét. Az volt a cél, hogy a háború miatt beragadt sok millió tonna gabona eljusson a hagyományos célországaiba, Észak-Afrikába, illetve a Közel-Keletre, megakadályozandó, hogy ott éhínség törjön ki, ami komoly migrációs hullámot is elindíthat. De ez a folyosó nem töltötte be a szerepét, hanem egy olyan csatornaként működik, amelyen keresztül Magyarországra és a környező országokba ömlik az olcsó ukrán gabona – értékelte a kialakult helyzetet Nagy István agrárminiszter.

Nemcsak a határon átjövő készleteket ellenőrzik soron kívül, hanem azokat is, amelyeket már használnak a pékségek. (Fotó: Pixabay)

Nyereségvágytól fűtött gabonanepperek

Nyereségvágytól fűtött gabonanepperek jelentek meg a piacon – folytatta a miniszter –, és kihasználták, hogy fél áron hozzá lehet jutni az ukrán gabonához. Ezt a raktározási kapacitások jelentős részét lekötve Magyarországon és a környező országokban tárolták be. Ezzel pedig leállították a teljes belföldi gabonakereskedelmet. Nyilván egy vásárlónak nem mindegy, hogy 120-130 ezer vagy 60-70 ezer forintért kínálják neki a gabonát, ekkora különbségnél sokaknak már az sem számít, hogy a drágább termény kiváló minőségű és magyar, míg az olcsó kétes eredetű. Nagy extraprofit forog a rendszerben.

Hat országban teljességgel leállt a gabonakereskedelem

Hogy mit tett az agrártárca, miután érzékelte ezt a helyzetet? Januárban Nagy István leült egyeztetni a lengyel, a cseh, a szlovák, a román és a bolgár agrárminiszterrel, mivel addigra mind a hat országban teljességgel leállt a gabonakereskedelem, mert célállomásai lettek a beragadt ukrán gabonának. Megállapodtak abban, hogy az Európai Bizottsághoz fordulnak, jelezve, hogy belső piaci zavar van az ukrán gabona miatt. Egyben kérik a szolidaritási folyosó eredeti cél szerinti működésének helyreállítását és rendkívüli támogatást a probléma elhárításához. Ez meg is történt, de kérésük ellenére az import útvonala egyelőre  nem változtatták meg.

Különbséget tesznek a gabonaszállítmányok között

Ezért a miniszter elrendelte minden, Ukrajnából érkező mezőgazdasági termék szigorú vizsgálatát.

Másként kezelik azonban a valóban tranzitként bejövő szállítmányokat. Különbséget tesznek a gabonaszállítmányok között. Azok a tételek, amelyeket harmadik országba címeztek, soron kívül léphetnek be és hagyhatják el az országot – ahogyan azt egyébként a szolidaritási folyosó megnyitásakor eredetileg is tervezték. Viszont azokat a tételeket, amelyek magyarországi beszállításra érkeznek, nagyon szigorú növényegészségügyi és élelmiszer-biztonsági ellenőrzésnek vetik alá.

A különös szigor indoka az, hogy az időjárási körülmények miatt az ukrán termésben is jelen lehet az aflatoxin, illetve Ukrajnában olyan növényvédő szerek alkalmazása is engedélyezett, amelyeket az Európai Unió már rég kivont a forgalomból. Ezeket az esetleg előforduló szermaradványokat nagyon alaposan vizsgálják, mint ahogyan azt is, hogy tartalmaz-e GMO-t az adott tétel, ugyanis az ukrán szabályozás engedélyezi azok használatát. 

Szigorúan kontrollált szállítmányok

A szigor mindenkire vonatkozik, a miniszter tájékoztatta a kereskedőket képviselő gabonaszövetséget, hogy készüljenek fel rá: a Magyarországra irányuló szállítmányokat hosszú ideig, alaposan vizsgálni fogják. Ezt ők megértették. A lakosságban is felmerülhetnek kételyek azzal kapcsolatban, hogy vajon a kenyér milyen eredetű gabonából készül, és hogy az biztonságos-e. Ezek eloszlatása érdekében nemcsak a határon átjövő készleteket ellenőrzik soron kívül, hanem azokat is, amelyeket már használnak a pékségek. 

 Hogy meddig marad fenn az ukrán importtételek szigorú kontrollja?

A miniszter szerint amíg a piaci helyzet igényli. Vagyis amíg azt látják, hogy az ukrán gabona célállomása Magyarország. A háború okozta ukrán gabonapiaci válságot nem a hazai gazdák rovására kell megoldani – szögezte le. Magyarország többek között ezért is hangsúlyozza, hogy a fegyveres konfliktus befejezése és a béke az egyetlen megoldás a jövőre nézve.

(Forrás: vg.hu/Mediaworks)

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás