Uralja a csirkehús-piacot Lengyelország, a románok pedig nagyon jönnek felfelé
Lehagyták Nagy-Britanniát és Franciaországot, és Európa teljes csirkehús-előállításának ötödét adják a lengyelek. A többi uniós ország csirkehústermelése enyhébb ütemben növekszik, közülük leginkább a románok felzárkózása erősödik. Bulgáriában is erőteljesen koncentrálódik a termelés, a profi vállalkozások száma pedig növekszik. Egész Európában Lengyelországban nő a leggyorsabb ütemben, azonban a lengyel brojlertermelés erősen rá van utalva az exportra, hiszen az előállított mennyiség felét az országhatárokon túl kell értékesítenie.
Az Agrárszektor írta meg, hogy a hatalmas csirkehús-termelés egyre több takarmány-alapanyagot is igényel, beleértve a szójadarát is. A lengyeleknek ezért évente 2 millió tonna GM-szójadara importra van szükségük. Ezt többnyire Brazíliából hozzák, de tavaly megnőtt az Egyesült Államokból származó szójadara mennyisége is. Ehhez kapcsolódik, hogy Lengyelország már 2006-ban elhatározta, hogy nemcsak a génmódosított növények termesztését, de ezek etetését is betiltja. Azonban eddig ezt képtelen volt megvalósítani, ezért a parlament évről évre haladékot adott a végrehajtására. Legutóbbi döntésével 2020 végére tolta ki a génmódosítás-mentes takarmányozás előírását.
Az USDA elemzői szerint irreális elvárás GM-mentes szójával és hüvelyesekkel helyettesíteni az amerikai kontinensről származó árut
Már a szója részbeni kiváltása is akkora költségnövekedést okozna a takarmányozásban, ami nagy mértékben rontaná a lengyel termelés versenyképességét az európai piacon. Ugyanakkor Ukrajna feldolgozóipara az utóbbi 7 évben sokat javított a napraforgódara emészthetőségén, ami így már a szójadara kiváltására is reális alternatívát jelenthet.
Hirdetés
Hollandiában 2019/2020-ban új csirkehús-termelési rekordot várnak
A növekedést csak az akadályozza, hogy a termelést a foszfátkibocsátás mértékét szabályozó engedélyekkel korlátozzák. 2018 januárjától már tilos más országokba exportálniuk a trágyát a holland állattartóknak, viszont kötelező foszfátkvótákat vásárolniuk, amit az élelmes holland kereskedők egyre drágábban adnak el. A legjobb ajánlatot tévő vállalkozónak adják el a még szabad kibocsátási egységeket, aki ez alapján növelheti a termelését. Mindezeket tetézik a szigorodó állatjóléti elvárások is, ezért a termelés elérheti a plafont 2020-ban. Növekvő kibocsátást jósolnak az elemzők Csehországban, az Egyesült Királyságban, Finnországban, Svédországban és Romániában is. Déli szomszédunknál az emelkedés 2019-ben 4,5, rá egy évre pedig bő 2 százalékos lehet. Bulgáriában is erőteljes a termelés koncentrációja, és növekszik a profi vállalkozások száma. Ezzel kapcsolatban itt írtuk korábban, hogy egyre több román csirkehús ömlik be Bulgáriába.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés