Lehagyták Nagy-Britanniát és Franciaországot, és Európa teljes csirkehús-előállításának ötödét adják a lengyelek. A többi uniós ország csirkehústermelése enyhébb ütemben növekszik, közülük leginkább a románok felzárkózása erősödik. Bulgáriában is erőteljesen koncentrálódik a termelés, a profi vállalkozások száma pedig növekszik. Egész Európában Lengyelországban nő a leggyorsabb ütemben, azonban a lengyel brojlertermelés erősen rá van utalva az exportra, hiszen az előállított mennyiség felét az országhatárokon túl kell értékesítenie.

Az Agrárszektor írta meg, hogy a hatalmas csirkehús-termelés egyre több takarmány-alapanyagot is igényel, beleértve a szójadarát is. A lengyeleknek ezért évente 2 millió tonna GM-szójadara importra van szükségük. Ezt többnyire Brazíliából hozzák, de tavaly megnőtt az Egyesült Államokból származó szójadara mennyisége is. Ehhez kapcsolódik, hogy Lengyelország már 2006-ban elhatározta, hogy nemcsak a génmódosított növények termesztését, de ezek etetését is betiltja. Azonban eddig ezt képtelen volt megvalósítani, ezért a parlament évről évre haladékot adott a végrehajtására. Legutóbbi döntésével 2020 végére tolta ki a génmódosítás-mentes takarmányozás előírását.

Nagy fölényben vannak a csirkehús-piacon a lengyelek, az Európa teljes termelésének ötödét adják

Az USDA elemzői szerint irreális elvárás GM-mentes szójával és hüvelyesekkel helyettesíteni az amerikai kontinensről származó árut

Már a szója részbeni kiváltása is akkora költségnövekedést okozna a takarmányozásban, ami nagy mértékben rontaná a lengyel termelés versenyképességét az európai piacon. Ugyanakkor Ukrajna feldolgozóipara az utóbbi 7 évben sokat javított a napraforgódara emészthetőségén, ami így már a szójadara kiváltására is reális alternatívát jelenthet.

Hollandiában 2019/2020-ban új csirkehús-termelési rekordot várnak

A növekedést csak az akadályozza, hogy a termelést a foszfátkibocsátás mértékét szabályozó engedélyekkel korlátozzák. 2018 januárjától már tilos más országokba exportálniuk a trágyát a holland állattartóknak, viszont kötelező foszfátkvótákat vásárolniuk, amit az élelmes holland kereskedők egyre drágábban adnak el. A legjobb ajánlatot tévő vállalkozónak adják el a még szabad kibocsátási egységeket, aki ez alapján növelheti a termelését. Mindezeket tetézik a szigorodó állatjóléti elvárások is, ezért a termelés elérheti a plafont 2020-ban. Növekvő kibocsátást jósolnak az elemzők Csehországban, az Egyesült Királyságban, Finnországban, Svédországban és Romániában is. Déli szomszédunknál az emelkedés 2019-ben 4,5, rá egy évre pedig bő 2 százalékos lehet. Bulgáriában is erőteljes a termelés koncentrációja, és növekszik a profi vállalkozások száma. Ezzel kapcsolatban itt írtuk korábban, hogy egyre több román csirkehús ömlik be Bulgáriába.

Megosztás

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás