A talaj legfontosabb tulajdonsága a termékenysége, vagyis az a képessége, hogy megfelelő időben és a szükséges mennyiségben képes a növényeket vízzel és tápanyagokkal ellátni. A termőföldek védelme, a talajvédelem hazánkban törvény által szabályozott, a törvény betartása mindenki számára kötelező. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) útmutatója.

Talajainkat számos olyan hatás éri, amely minőségének, termékenységének romlásához vezetnek. A talajvédelem a termőföld termékenységének és minőségének megóvása, javítása, fizikai, kémiai és biológiai romlásának megelőzése. A termőföldek talajvédelmével kapcsolatos talajvédelmi hatósági és egyéb állami feladatokat a földügyért felelős miniszter a talajvédelmi hatóság útján látja el.

Ha nincs mód az erózió megakadályozására, úgy a földhasználó a talajvédelem érdekében köteles megváltoztatni a művelési ágat, vagy gyep-, cserje- és erdősávot létesíteni, vagy műszaki beavatkozásokat, valamint létesítményeket alkalmazni (Fotó: Pixabay)

Mi az erózió?

Általános értelemben minden felszíni erő felszínt pusztító munkája az erózió. Termőföldjeink nagy hányadát érinti az eróziós kártétel, amely ellen védekezni kell. A termőföld védelméről szóló 2007. évi CXXIX. törvény 36. §-a előírja, hogy a földhasználó erózióval veszélyeztetett területen a víz- és szélerózió (a továbbiakban: erózió) megakadályozása érdekében köteles szántó művelési ágú földrészleten a talajfedettséget szolgáló növényeket termeszteni. Olyan művelési módot alkalmazva, amely a talaj szerkezetességének megóvásával, a talajtömörödés megakadályozásával, megszüntetésével elősegíti a csapadékvizek talajba jutását. Megoldásként számításba jühet még a szintvonalas művelés.

Ültetvény területen szintvonalakkal párhuzamos irányú telepítést kell végezni, vagy a sorközök fedettségét gyepesítéssel, talajtakarással kell biztosítani.

Rét, legelő (gyep) művelési ágú földrészleten fokozott gondot kell fordítani a talajt kímélő legeltetésre, illetve ahol a gyeptakaró nem felel meg a talajvédelem követelményeinek, azt felújítással kell helyreállítani.

Amennyiben fentiek teljesítése sem alkalmas az erózió megakadályozására, úgy a földhasználó köteles megváltoztatni a művelési ágat, vagy gyep-, cserje- és erdősávot létesíteni, vagy műszaki beavatkozásokat, valamint létesítményeket alkalmazni a talajvédelem érdekében.

Az erózió elleni védelmet nyújtó terepalakulatokat, gyep-, cserje- és erdősávokat meg kell őrizni.

Egy sor további kérdés

A Nébih által összeállított útmutató egy sor további, felmerülő kérdésre is választ ad. Így:

Hol végeznek talajvizsgálatot?
Kihez kell fordulni, ha nem értjük a talajvizsgálati eredményeket?
Ki készít talajvédelmi tervet?
Szennyvízgyűjtő aknához közeli fáról ehetünk-e gyümölcsöt?
Hol kaphat tájékoztatást az egyes talajok tulajdonságáról (tápanyag-ellátottság, kötöttség, pH, stb.)? Talajlaborok, talajvédelmi szakértők
Termőföldön végzett régészeti ásatáshoz kell-e a talajvédelmi hatóság hozzájárulása?
Magánemberként végeztethet-e talajvizsgálatot a Nébihhel?
Mikor kell talajvédelmi eljárásért igazgatási szolgáltatási díjat fizetni?
Milyen termőföldön végzett tevékenységhez kell talajvédelmi hatósági engedélyt kérni?
Kell-e a földhasználó hozzájárulása a talajvédelmi engedélyekhez?
A talajvédelmi engedély érvényességi ideje még nem járt le, de időközben megváltozott az engedélyes személye, változatlan felhasználási feltételek mellett. Szükséges-e ilyen esetben módosítani az engedélyt?
Hol jelentheti be, ha gyaníthatóan hamisított termésnövelő anyagot (virágföld, műtrágya, tápoldat, stb.) talált?
Hol jelentheti be, ha eróziós kártételt, vagy bármilyen termőföldet érintő károsodást tapasztal?

Válaszok a fenti kérdésekre a Nébih weboldalán olvashatók: https://nebih.gov.hu/web/guest/noveny/gyakran-ismetelt-kerdesek/talaj

(Forrás: nebih.gov.hu)

Megosztás

További híreink

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata

2024.07.04.

A magyar földeken is fontos a vadriasztó lánc használata, érdemes figyelni a szabályokra és a környezetre.

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás