Nem előnyös, ha az élelmiszertermékekre – például a húsra – vonatkozó állatjóléti címkézés az állatok tartási körülményein alapul – álítja az Anses, a francia Élelmiszer-, Környezet- és Munkahelyi Egészségügyi és Biztonsági Ügynökség. Az értékelésnek tudományos mutatókra kell épülnie, amelyeket közvetlenül az állatok szintjén mérnek. Egy ilyen rendszernek nemcsak az élelmiszert termelő állatok életkörülményeit kell figyelembe vennie, hanem azok szüleiét is.

Az Anses szerint a fogyasztók egyre inkább aggódnak az élelmiszer-termeléshez használt állatok életkörülményei miatt. Az Anses ezért útmutatásokat ad ki az állati eredetű termékek címkézéséhez, különös tekintettel a haszonállatok jólétére. Az ügynökség szerint ennek a javaslatnak a végrehajtása harmonizálná a jelenlegi és jövőbeli címkézési rendszereket.

Az állatjóléti címkézés rendszerei, amelyek célja, hogy tájékoztassák a fogyasztókat az élelmiszer-termelő állatok jólétéről, egyre népszerűbbek Európában. (Fotó: Pixabay)

Folyamatos növekedés

Az állatjóléti címkézés rendszerei, amelyek célja, hogy tájékoztassák a fogyasztókat az élelmiszer-termelő állatok jólétéről, egyre népszerűbbek Európában. Azonban a használt kritériumok széles skálán mozognak az egyes címkézési rendszerek között. Ez nagyfokú zavart teremt a fogyasztók körében. Az Európai Unió tervezi a címkézések harmonizálását. Az Anses azért végzett el egy szakértői értékelést, hogy tudományos alapot teremtsen az állatjóléti címkézéshez, amelyet előterjeszthet az állattenyésztési ágazat szereplőinek.

5 jóléti szint

Egy öt jóléti szint alkotta rendszert javasol az Anses, a legmagasabb (A) és a legalacsonyabb (E) szint között. Az E szint kizárólag az európai állatjóléti jogszabályok által előírt követelmények betartását jelenti, legyen szó akár tenyésztésről, szállításról vagy vágásról. Ez a besorolás, amelyet a fogyasztók könnyen megértenek, segíthet a termelőknek is fokozatosan jobban figyelembe venni az állatok jólétét.

Az állatok jóléti állapota

Az Anses szerint a jelenlegi állatjóléti címkék többsége csak a használt tenyésztési módszereket és az ezek javítására tett intézkedéseket veszi figyelembe. „Ez nem elég” – magyarázza Julie Chiron, az értékelés koordinátora: „Lehetnek például ülőrúdak egy tojótyúkfarmon, de ha a tyúkok nem használják, mert nehéz elérni őket, akkor ez a funkció nem járul hozzá a jólétükhöz.”

Ezért azt javasolják az Anses munkacsoportjának tudósai , hogy a mutatóknak elsősorban az állatok jóléti állapotára kellene összpontosítaniuk. Azaz az állatok szintjén végzett mérésekre kellene épülnie. Ez a rendszer az Anses által 2018-ban javasolt állatjóléti definíción alapul: „Az állat jóléte az állat pozitív mentális és fizikai állapota, amely összefügg fiziológiai és viselkedési szükségleteinek és elvárásainak kielégítésével. Ez az állapot az állat helyzetéről alkotott észleléstől függően változik.”

Szelektív tenyésztés és reprodukciós farmok

Továbbá, az állatjóléti értékelésnek magában kell foglalnia a szelektív tenyésztést és a reprodukciós farmokat is. Ezek célja a genetikai jellemzők javítása és az élelmiszer-termelő állatok ellátása. „Egyes ágazatokban a tenyészállatokat külföldön nevelik, és keveset tudunk az életkörülményeikről” – magyarázza Julie Chiron. „Ez a kritérium megköveteli az ágazatoktól, hogy biztosítsák az ilyen információk meglétét. Nem állíthatjuk, hogy egy termelési folyamat tiszteletben tartja az állatjólétet, ha semmit sem tudunk az előző generáció életkörülményeiről, amelyek különös korlátozásoknak, főként egészségügyi korlátozásoknak vannak kitéve.” Ha nincs információ a szülőkről, a szakértők suerint a termékek nem kaphatnak a C szintnél magasabb besorolást.

Keretrendszer

„Az elkészült munka elsősorban a francia és európai tudósoknak, valamint az érintetteknek szól. Olyanoknak, akik egy állatjóléti címkézési referencia-keretrendszer kidolgozását tervezik” – pontosítja Florence Étoré, aki az állategészségügyi és jóléti kockázatok értékeléséért felelős egységet vezeti. „Ezt a keretrendszert az érintett ágazatoknak vagy állatkategóriáknak megfelelően kell testre szabni, és közösen kell kidolgozni az ágazat különböző szereplőivel: az állattenyésztési szakemberekkel, az állatvédelmi egyesületekkel és a tudósokkal.”

A keretrendszernek hozzáférhetőnek és átláthatónak is kell lennie, hogy a fogyasztók tájékozódhassanak az állatjóléti mutatókról, és összesített pontszámot kaphassanak. Végül, a szakértők hangsúlyozzák, hogy az állatjólét javításának és értékelésének költségeit minden érintett félnek viselnie kell, tekintettel az etikai kérdésekre és a társadalom növekvő igényére.

(Forrás: pigprogress.net)   

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás