A Trimble a közelmúltban vezette be a Path Planning Technologyt. Egy interjúban a Future Farming 10 kérdésen keresztül mélyül el az elméleti és gyakorlati előnyökben. Ez az intelligens útvonaltervezési technológia képes megtalálni a legjobb lefedettségi utat, így minimalizálhatók a különböző szántóföldi műveletek költségei. A következő lépés az lesz, hogy a kezelőt eltávolítják a vezetőülésből.

– Meg lehet becsülni, hány gazdálkodó használja jelenleg az útvonaltervezési technológiát? Mely régiókban különösen nagy az elfogadottság, és mi ennek az oka?

Jelenleg három kontinensen több mezőgazdasági üzemben is terepen teszteljük az útvonaltervezési technológiát. Az útvonaltervezést már több ezer hektáron használtuk Észak-Amerika, Európa és Dél-Amerika különböző régióiban, különböző növénykultúrák és növénytermesztési típusok esetében.

Az útvonaltervezési technológia lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy optimalizálják az útvonalterveket a lefedettség, az idő, a távolság vagy a műveleti sebesség szempontjából (Forrás: Trimble)

– Ön szerint milyen feladatokra használják általában az útvonaltervezést a mezőgazdaságban?

Az útvonaltervezési technológia lehetővé teszi a gazdálkodók számára, hogy optimalizálják az útvonalterveket a lefedettség, az idő, a távolság vagy a műveleti sebesség szempontjából. Ez a teljes termesztési ciklusra és a mezőgazdasági gépek által végzett bármely feladatra alkalmazható, a talaj-előkészítéstől az ültetésen, a műtrágyázáson és a növényvédőszer/gyomirtószer-permetezésen át a betakarításig és a kaszálásig.

– Melyek az útvonaltervezési technológia fő előnyei, és miért érdemes egy gazdálkodónak beruháznia ebbe?

Az automatizált és intelligens útvonaltervezési technológia segít megtalálni a legjobb lefedettségi utat, így a különböző szántóföldi műveletek költségei minimalizálhatók. A főszezonban a gazdálkodóknak számos kritikus döntést kell meghozniuk, kevés gondolkodási idővel, mivel a körülmények gyorsan és kiszámíthatatlanul változhatnak. Ez az eszköz lehetővé teszi a gazdálkodók és a mezőgazdasági üzemek számára, hogy jó előre, a szezonon kívüli időszakban megtervezzék a szántóföldi műveleteket, figyelembe véve a géptípusokat és a szántóföldi környezetet, beleértve az akadályokat is.

Az útvonaltervezési technológia lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy eltávolodjanak az egyszerű pontról pontra történő navigációtól.

Ez a továbbfejlesztett útvonaltervezési technológia a teljes szántóföldi tervezés eszköze. A mai precíziós mezőgazdaság minimalizálta az AB-vonalakkal történő egyszerű pont-pont navigáción alapuló soron belüli átfedéseket.

Az útvonaltervezési technológia lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy az egyszerű pont-pont navigációtól a teljes szántóföldi tervezés felé mozduljanak el, olyan lefedettségi pályával, amely valóban támogatja az ellenőrzött forgalmú gazdálkodást (CTF) és a következetes végrehajtást a szántóföldön, függetlenül a járművezetők szántóföldi ismereteitől.

– Mikor van értelme beruházni ebbe – hány hektáron kell dolgoznia ahhoz, hogy jó megtérülést érjen el? Vannak-e olyan konkrét növénykultúrák, amelyek esetében a technológiába való befektetésnek extra értelme van?

A teljes szántóföldi terv használata növeli a biztonságot, és csökkenti a gépek elhasználódását. A kezelő fáradtsága vagy a rossz látási viszonyok, például az éjszakai órák vagy az alacsonyan álló nap okozta balesetek és gépkárok elkerülhetők, mivel a teljes szántóföldi terv tartalmazza az akadályok és a kizárási zónák körüli vagy azok mentén vezető utat. Ezen túlmenően a pályák támogatják a gépek sebességprofilozását és sebességszabályozását a következetes és biztonságos működés garantálása érdekében. Különösen a széles szántóföldeken csökkent a ráfordított idő, a felhasznált inputok és az energiaszükséglet, és csökkent a károsanyag-kibocsátás is.

– Tudna – lépésről lépésre – képet adni arról, hogyan működik a Trimble új útvonaltervezési technológiája? Ha gazdálkodó vagyok, hogyan kezdhetek el vele dolgozni a földeken? Mik a lépések?

A tervezőnek szüksége lesz bizonyos szántóföldi és gépi paraméterekre, amelyek a gazdálkodó meglévő Trimble-fiókjának részét képezik. Ha a gazdálkodó egy harmadik fél OEM-platformján keresztül csatlakozik, az adatokat az integrátor adatbázisából biztosítja, vagy kézzel kell megadni.

A Trimble-felhasználók számára egy egyszerű felhasználói felületen keresztül történik majd a vezetés.

Mezőhatár kiválasztása

Válassza ki a járművet és a munkaeszközt

Válassza ki a végrehajtási irányt (pl. AB vonal).

Kivitelezési stratégia kiválasztása

Válassza ki a lehetséges akadályokat vagy kizárási zónákat a mezőn

Állítsa be az alkalmazási és fordulási sebességet

Válassza ki az útvonalvezetési és végrehajtási stratégiát (pl. kezdő- és végpontok, fejpálya iránya és első, utolsó vagy kihagyás,...).

Számítsa ki és tekintse meg a röppálya előnézetét

Küldje el a gépnek és hajtsa végre

Különösen a széles szántóföldeken csökkent a ráfordított idő, a felhasznált inputok és az energiaszükséglet, és csökkent a károsanyag-kibocsátás is (Forrás: Trimble)

– Miért döntött a „márkafüggetlen” megoldás mellett, ahelyett, hogy egy teljes Trimble-rendszert értékesített volna?

A gazdálkodók olyan technológiát szeretnének, amely zökkenőmentesen együttműködik a flottájukban lévő többféle gyártmányú és típusú géppel. A Trimble termékek és megoldások évtizedek óta elérhetőek a legkülönbözőbb márkák széles választékában. Ennek a filozófiának megfelelően a márkafüggetlen megközelítést kiterjesztettük erre az új technológiára is.

Az útvonaltervezés a Trimble Connected Farmon keresztül is elérhető lesz, lehetővé téve a gazdálkodók számára, hogy a meglévő mezőgazdasági és gépi információkat felhasználva perceken belül terveket készítsenek és frissítsenek, és azokat közvetlenül a gépre küldjék. A kezelő mostantól felhatalmazást kap arra, hogy ezt a feladatot egy meghatározott kezdőponttól a végpontig vhajtsa.

– Mennyire könnyű (vagy nehéz) hozzáférést szerezni a gyártók rendszereihez, hogy a Trimble rendszerét integrálni lehessen – például – egy John Deere vagy CNHi rendszerbe? Nem akarják-e a gyártók megvédeni a rendszerüket, hogy a gazdák az ő termékeiket vásárolják a Trimble termékei helyett?

Az útvonaltervezés nem igényel márkaspecifikus inputokat. A ma rendelkezésre álló szántóföldi információkat használja, mint például határok, területek, pontok vagy AB-vonalak és gépi paraméterek, amelyeket a Trimble autopilot rendszerek használnak. Ezenkívül a TIM ipari ISOBUS szabványa lehetővé teszi a felhasználók számára, hogy a gépek sebességszabályozási funkcióit is kihasználják.

– Hogyan rendeződik a garancia a Trimble és az olyan gyártók között, amelyekbe az önök rendszere integrálva van? Ha technikai problémák merülnek fel, hová fordulhatok gazdálkodóként?

A szolgáltatást a következtető alkalmazásokhoz és az integráció szintjeihez kínáljuk. Az integrációs támogatás szintje alapján az integrátor és a Trimble között szolgáltatási szintű megállapodások jönnek létre. A gazdálkodóknak egyetlen kapcsolattartó pontjuk lesz, amely biztosítja számukra az útvonaltervezési képességet.

– Mennyi a Trimble Path Planning tech beszerzési költsége, és mekkora a megtérülés?

A gazdaság elhelyezkedésétől, a gyakorlattól és a gépesítettségtől függően az árképzés és a ROI eltérő lesz. A precíziós gazdálkodással kapcsolatos megtakarításokon kívül az útvonaltervezési technológia csökkenti a kezelők támogató idejét, csökkenti a rossz végrehajtási stratégiák vagy kezelői hibák miatti terméskárokat, valamint maximalizálja a szántóföld kihasználását, a sebességprofilozást és a gépek sebességszabályozását, hogy biztosítsa a következetes, biztonságos működést, és csökkentse a gépek elhasználódását.

– Mi a következő lépés az autonómia felé? A Trimble fog-e olyan rendszereket kínálni, amelyek a meglévő traktorokat teljesen autonómmá teszik? Mikor?

A mezőgazdasági környezet nagyon változatos és folyamatosan változik. Az útvonaltervezési technológia a sebességszabályozással kombinálva lehetővé teszi, hogy a felhasználó a teljes szántóföldi végrehajtást minden eddiginél következetesebben és pontosabban automatizálja, függetlenül a kezelő készségétől vagy tapasztalatától.

A következő lépés a teljes autonómia felé az lesz, hogy a kezelőt eltávolítjuk a tényleges géptől, hogy felügyelje a végrehajtást. Az utolsó lépés az a képesség, hogy több gépet távoli helyről lehessen működtetni. E célok eléréséhez a technológiai ipar, a jogalkotó szervek és a gazdálkodó közösség közös erőfeszítéseire van szükség. Az érzékelő technológiák, a munkafolyamatok teljes automatizálása és a jogi keretek terén is előrelépésre van szükség ahhoz, hogy a mezőgazdaságban teljesen autonóm gépeket lehessen működtetni.

(Forrás: futurefarming.com)

Megosztás

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás