Természetes módon megnövelt ellenállóképességű paradicsomhibrideket hoztak létre az Amerikai Egyesült Államokban az alternária, a fitoftóra és szeptória ellen. A megoldást a vad fajok tulajdonságainak kihasználásával találták meg. Ráadásul a bakteriális és a vírusos megbetegedésekre is hatékony választ adhatnak a vad paradicsomfajták bevonásával. Mindehhez pedig nincs szükség génmódosításra, csak a genom alapos ismeretére.

Az ellenálló paradicsomvonalakat Martha Mutschler-Chu, a Cornell Egyetem Integrált Növénytudományi Iskolájának növénynemesítési és genetikai részlegének professzora fejlesztette ki. Az eljáráshoz nem szükséges módosítani a növény genomját, ám ismerni kell azt. A kutatóhölgy 2005 óta dolgozik azon, hogy a vadon élő paradicsomban előforduló természetes gomba- és baktériumrezisztenciát egymás után áthelyezte a kultúrvonalakba. Ezeket azóta New York állam és az északkeleti régiók adottságaira szabták - írta a Farmprogress.com cikkére hivatkozva az Agrárszektor.

Vad fajták bevonásával érnék el a paradicsomnövények ellenállóképességének növelését - képünk illusztráció

Harc a paradicsomvész ellen

A paradicsomtermesztők egyik legkomolyabb ellensége a fitoftóra, azaz a paradicsomvész. A gombafertőzés először a leveleken jelentkezik vizenyős, szürkés foltokkal, majd továbbterjed a levelekre is. A foltok végül barnára színeződnek, és a levél elszárad. A betegség a száron is terjed, később pedig a bogyókat is megtámadja. Az ellenálló fajták a nagyobb gazdaságokban is lehetővé teszik a vegyszerterhelés jelentős csökkentését. Ami pedig legalább ennyire fontos, hogy a kevesebb permetezéssel csökkenteni lehet a szelekciós nyomást a gombákra a kijuttatott vegyi anyagokkal szemben. Tehát gátolható a rezisztencia kialakulása az okszerűen alkalmazott készítményekre - írják.

A bakteriális betegségek

A paradicsom klavibakteres betegségének kórokozója akár 5 évig is fertőzőképes marad a talajban, ahonnan a gyökereken keresztül jut be az edénynyalábokba. Ez ellen egészséges, csávázott vetőmaggal és ellenálló fajtákkal lehet védekezni. Minden egyéb kezelés hatástalan. Ezért az egyetlen lehetséges megoldás az ellenállóképesség nemesítéssel történő kialakítása.

A vírusok

Ellenük kizárólag a paradicsomnövény védekezőrendszerében lehet bízni. A gyakorlatban a vírusokat terjesztő szívókártevők (mint például a levéltetvek) irtására szokás fókuszálni, ám létezik más megoldás is.

A kutatónő szerint a rovar- és a betegségellenállóságot 2 éven belül kombinálni tudja a kísérleti paradicsomokban. Úgy véli, hogy ezek a növények jó kiindulási alapot adhatnak majd a további nemesítéshez, ami már az ízfokozásra is kiterjedhet. Az új génszelekciós eljárásokkal a nemesítendő anyag gyorsan kiválasztható, a kívánt genetikai előrehaladás pedig két generáció alatt megvalósítható. Korábban ez a munka legalább 6 generációt igényelt volna - közölte.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás