Ugyan jelenleg nincsen sok hó hazánk erdeiben, a vadak mégis már-már elvárják, hogy törődjünk velük. Ezért az etetést még az enyhébb, hómentes téli napokon is folytatni kell, hogy az állatok megfelelő mennyiségű és minőségű élelemhez juthassanak.

Mi a cél az etetéssel?

Elsődleges szempont ebben az időszakban, hogy a vadak megfelelő állapotban, jó kondícióban vészelhessék át a téli hónapokat. Ilyenkor az erdőben nem találnak az állatok elegendő táplálékot, valamint mivel a mezőgazdasági területekről is minden növény betakarításra került, így onnan sem tudnak hozzájutni a megfelelő táplálékhoz. Kellő mennyiségű élelem nélkül pedig az állatok legyengülnek és a hidegben könnyen el is pusztulhatnak.

Másik célja a téli vadetetésnek, hogy a mezőgazdasági területektől távol tartsák a vadakat, valamint hogy a vadászok helyben tartsák az állományt, ne vándoroljanak el az állatok. Ez a későbbi vadászatok miatt is fontos szempontnak számít.

Igénylik a törődést télen a vadak, nehezen találmak ilyenkor élelmet. Fotó: hir6.hu
 
Minden állatnak mást és máshová

Nem egyszerű dolog összeválogatni, hogy melyik állat mit eszik, valamint az is kardinális kérdés, hogy melyik vad honnan szeret lakmározni. Itt van például az őz, aki megválogatja, hogy mit eszik meg és mit nem. Csak kiváló minőségű magvakat fogyaszt szívesen, valamint a magvak közé kevert agancsnövesztő tápot is előszeretettel fogyasztja. Mindezt fedett helyen lévő etetőkből fogyasztja legnagyobb kedvvel, amit úgy kell kialakítani, hogy kényelmesen hozzáférjen, de a vaddisznók már ne tudjanak beleenni.

A vaddisznó egy érdekes állat. Ha vadetető tálcára helyezik ki neki a kukoricát, ahhoz nem szívesen nyúl hozzá. Jobban szereti a földről felenni a neki szánt táplálékot. Ellenben amit az őzeknek helyeznek ki etetőkbe, azt szívesen megdézsmálja. Ezért is alakítják úgy az őzetetőket, hogy a vaddisznó ne férjen hozzá.

A szarvas bokros, bozótos területen elhelyezett vályúkból szereti elfogyasztani a neki szánt takarmányt. Elsősorban gabonamagvak képezik a téli takarmányukat, valamint szálas szénával, illetve lucernával egészítik ki takarmányadagjukat a vadgazdák.

Nem csak a szemes takarmány a ’menő’

A gabonaféléken és a szénán kívül egyéb, lédús takarmányokat is kapnak az állatok ilyenkor, télen. A szarvasok és az őzek kifejezetten kedvelik a szilázst és a szenázst. Nagy kedvvel fogyasztják ezeket az erjesztett takarmányokat is. A vaddisznók pedig kifejezetten kedvelik a hullott almát, amit a kukoricához hasonlóan legjobb étvággyal a földről fogyasztanak el.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás