Egyre nagyobb károkat okoznak a vadállatok a belterületeken is. A jelenség elsősorban az üdülőkörzetekben szúr szemet, de országos szinten is napról-napra égetőbbé válik a probléma. Kilőni a vadat veszélyes lakott területen, kérdés, mi lehet akkor a megoldás?

A vízpart közelsége, a természet-közeli életforma… ez az oka, hogy egyre több vadon élő állat merészkedik be az üdülőövezetek településein belülre. A vadak ilyenkor akár a kertekbe is betörhetnek, komoly pusztítást végezve a veteményben, de akár veszélyhelyzeteket is teremthetnek, sőt, betegségeket is terjeszthetnek a lakosság körében.

A lakott területen okozott vadkárok megtérítése nem egyszerű feladat. Törvény szerint ugyanis a vadkárt annak a vadásztársaságnak kell megtérítenie, amelynek területéről a vad a lakott területre tévedt. Ezt azonban nagyon nehéz bizonyítani, az esetek többségében nem is lehet biztosan megmondani, honnan is jött a károkozó vad.

Egyre gyakoribb látvány ez, főleg az üdülőkörzetekben (Fotó: greenfo.hu)
 

Befogni az állatokat nem lehet, mivel a vadászok csak a számukra kijelölt helyen gazdálkodhatnak, a lakott terület pedig sosem tartozik bele ezekbe a területekbe. A településeken befogott vadak elszállítása pedig lopásnak minősül…

Kilövési engedélyt ugyan lehet kérni ilyenesetekben, de lakott területen lőni nagyon veszélyes cselekmény a vadászok szerint.

Marad hát a megelőzés, mint megoldási forma. A nak.hu szerint ennek érdekében a vadásztársaságoknak kell hatékonyabban fellépniük a vadállomány túlzott elszaporodása ellen. A vízügy is segíthet az ügyben a nádaratások nagyobb területre történő kiterjesztésével, ezzel ugyanis jelentősen csökkenne a vadak lakott területen található élettere. A hegyközségeknek az elhanyagolt szőlők tulajdonosait, az önkormányzatoknak – szükség esetén új helyi rendeltek alkotásával – az elhanyagolt ingatlanok tulajdonosait kell rábírniuk a területik rendbetételére. A lakossággal, üdülőtulajdonosokkal pedig meg kell értetni, miért ne etessék a vadakat, és miért ne nyújtsanak búvóhelyeket számukra.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás