15 évvel ezelőtt még nem lőttek ki a vadászok hazánk területén egy darab aranysakált sem, mára azonban évente akár 2 ezer példány is puskavégre kerülhet. Jellemzően a déli megyékben telepedett le a – népies nevén – toportyán, amely a vadgazdáknak az utóbbi időben komoly fejtörést okoz.

Veszélyben a nagyvadak Magyarországon és ez most nem túlzás. A déli megyékben ugyanis jelentősen elszaporodott az aranysakál, ami jellemzően a hazai nagyvadak szaporulatával táplálkozik. Találkoztak már a vadászok toportyán által elejtett dámborjúval, gímszarvasborjúval, őzgidával, vadmalaccal, de vemhes szarvastehenet is zsákmányoltak már a ragadozók.

Az aranysakál hazánk déli részét már kezdi uralma alá vonni
 

Ha forintra akarjuk kivetíteni a toportyán által okozott károkat, akkor igen nagy összeget fogunk kapni. A dám- és gímszarvasborjú százezer, az őzgida és a vadmalac pedig ötvenezer forintot ér a vadgazdálkodási törvényben leírtak szerint. Ez azt jelenti, hogy az aranysakál éves szinten több milliárdos kárt okoz a hazai vadgazdálkodásnak.

De nem csak a vadgazdákat érinti az aranysakál kártétele. A Magyar Juh- és Kecsketenyésztő Szövetsége számolt be arról, hogy a 8 ezer juhtenyésztő állományának mintegy harmadát veszélyeztetik a sakálok. Évente tízezer bárányt ragadnak el, ami nagyságrendileg 200 ezer forintos kárt jelent a gazdáknak.

Jutalom jár az aranysakál elejtéséért

Mivel hazánkban nincsen természetes ellensége az aranysakálnak, így a vadászok feladata az állomány gyérítése. Már tilalmi időszak sincsen a vadászatára, egész évben lőhető a dúvad. Sőt, jutalom is jár a toportyánt elejtő vadásznak. Egy példány kilövése után 15 darab sörétes, vagy 3 darab golyós lőszer üti a vadász markát. Csak összehasonlításképp: jelenleg a róka elejtésért huszonöt sörétes vagy öt golyós lőszer jár. A somogyi erdőgazdálkodási területeken azonban a róka után járó jutalom dupláját adják az aranysakált elejtő vadásznak!

Somogyban egyébként már tart a bő egy hetes gyérítési program. A legjobban teljesítő vadászok és vadásztársaságok értékes díjakban részesülnek: az nyer, aki a legtöbb aranysakált, rókát, borzot és vetési varjút hozza terítékre.

Forrás: magyarhirlap.hu

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás