A vadállatok által okozott kár nem új keletű probléma, már évszázadok óta küzd vele a mezőgazdaság. Azonban még soha nem állt rendelkezésünkre annyiféle módszer, mint napjainkban. Az alkalmazott technikákat elsősorban hatásmechanizmusuk szerint szokták csoportosítani. Napjainkra sokféle mechanikai, optikai, elektromos, kémiai és biológiai módszer terjedt el.

Speciális riasztószeres zacskók, ampullák

A vegyi megoldások egyik alapverziója az általában könnyen beszerezhető vegyszeres ampulla. Ezeket az egyedi előírásoknak megfelelően kihelyezve akár 2, de legfeljebb 3 hétig is érezhető a hatása. Ezután azonban újabb adagot kell kiaggatni kb. mellmagaságban elhelyezkedő karókra. Célszerű ezt már más típusú vegyszerrel tenni, hogy ne szokjanak hozzá a vadak. Hosszú távon azonban drága megoldás. Pont ezért nem is túl elterjedt.

Speciális csávázószerek alkalmazása

A túráskár elleni egyik legjobb megoldás olyan speciális csávázószerek alkalmazása, melyek rossz ízükkel elriasztják az állatokat. Még csak kísérleti stádiumban van, de várhatóan a jövőben nagyobb szerepet kaphat ez a módszer a vadkárok elhárításában. Hátránya, hogy néhány magot mindenképp ki fog túrni az állat, amíg megkóstolja a magot. Ára kísérleti stádiuma miatt még elég magas, beszerzése nehézkes, és csak az értékesebb magoknál fog megtérülni az alkalmazása, így lehetséges, hogy a kukorica túráskár elhárítására a jövőben is más módszert fognak alkalmazni.

Védőcső

Facsemeték esetén a kéregrágást megelőzendően gyakran alkalmaznak úgynevezett kartonplaszt csövet. Ez alapvetően a rügyeket és friss hajtásokat hivatott védeni, de kisebb facsemetéknél a törzs védésére is alkalmas. Figyelembe kell venni, hogy milyen magas az állat, ami megrágná a fát, különben mihelyst kinövi a csövet a növény, a vad megtámadja. Azonban használata rejt magában veszélyeket is. Vigyázni kell a csőben kialakuló párával, mert egyes betegségek kialakulásának (pl. lisztharmat) kedvezhet, ám a növést is gyorsíthatja. Alapvetően drága módszer, melyet, ha körültekintéssel használunk, szinte 100%-os védelmet biztosít gyümölcsfák esetén.

Kartonplaszt cső Fotó: 4mmarkabolt.hu
 
Természetes eredetű biológiai anyagok

Manapság a vegyszerek negatív hatása miatt sorra fedezik fel újra a biológiai eredetű vadriasztó szereket is. Ezek természetes úton, nem kedvelt szagukkal riasztják el a vadakat. Egyszerű módszerek a vágóhídi hulladékok, mezőgazdasági melléktermékek (ürülék, vér, vizelet) felhasználásával készülnek. Régebben például a véralbumin alapú vegyszerek voltak elterjedtek, melyek gyártását mára beszűntették. Emberi eredetű anyagokat (pl. haj) is használnak, amiknek a szagától (esetenként ruhadarabok szagától) riadnak vissza az állatok. Azonban ez csak 1-2 napig tartó hatás. És ezalatt se túl hatékony. Csak ott működik, ahol napközben nem jár ember.

Favédő szerek

Ezek olyan kellemetlen ízű anyagok, melyeket a fára kell felkenni. Ezzel elérhetjük, hogy már az első találkozáskor rossz ízt érezzen az állat, így komolyabb kár nélkül továbbáll. Erősebb vegyszerek az állatnál fogíny vérzést és irritációt is kiválthatnak. Akár 4 év védelmet is biztosíthatnak az ilyen jellegű módszerek. A vegyi anyag azonban általában drága és csak egy-egy kifejezett vadra van hatással. Ezért inkább csak értékes facsemeték esetén alkalmazzák.

Karbidágyú

Ez egy kissé drága, de egyre népszerűbb módszer, mely lényegében azt takarja magában, hogy egy acélcsőben egy túlméretezett riasztópuskát alakítanak ki. Ennek a tüzelőanyagát egy gázpalack adja. A gázt mozgásérzékelők jele alapján, vagy távvezérlésre gyújtják be. Manapság még ritkán alkalmazzák, és előfordulhat, hogy ez így is marad, hiszen sok törődést igényel, gyakran napi feltöltést, gázpalackcserét. És bármilyen meglepő, de ehhez is hozzá tudnak szokni az állatok, rövid ideig tartó hatása miatt. Egy készülék ára is százezer forintos nagyságrendű, nem számolva még az elégetett gázpalackokat. Nem mellékes, hogy meghibásodása esetén akár tüzet is tud okozni.

Karbidágyú Fotó: panoramio.com
 
Őrzésen alapuló módszerek

Persze, egyértelműen ez a leghatékonyabb módszer, azonban a folyamatos emberi jelenlét miatt idő- és erőforrásigénye magas. Egy kis vadászat persze remek kaland lehet, ám a legfőbb problémája, hogy egy-két nap kihagyással kárba veszhet minden, amiért addig dolgoztunk.

Még több vadkár elleni védekezés módszerért KATT IDE.

A következő részben megnézzük, mi alapján érdemes vadkár elhárítási módszert választani, valamint azt, hogy kinek a kötelessége a vadkár elhárítása.

Forrás: Vadalarm

Megosztás

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás