Vadkár megelőzése a mezőgazdaságban
A mezőgazdaságban a vadkár folyamatosan jelentkezik. Tudjuk azt is, hogy tulajdonképpen egész évben jelen van. A búza betakarítása után a szarvas már is a napraforgót veszi célba, ezután pedig a kukorica is veszélybe kerül. A vaddisznó kárt folyamatosan realizálhatunk, ősszel pedig kezdődik a szarvasbőgés időszaka. A nyúl és az őz főleg télen rágja meg a fiatal fák törzsét, és a taposási kár is jelentős terméskiesést okoz.
A mezei nyúl és a fácán szinte a legtöbb helyen; a szőlőben, a gyümölcsösökben, de a szántóföldeken, az erdősítésben, valamint a csemetekertekben okoz kárt.
Tudunk védekezni a vadkár ellen biológiai megelőzéssel, mechanikai vagy elektromos védelemmel és kémiai riasztókkal is. Az alábbiakban néhány védekezési formát taglalok, ill. azok esetleges problémáira is rátérek:
Hirdetés
Mechanikai védelem:
Leggyakoribb, és egyben a legismertebb módja a vadkár elleni védekezésnek a kerítés. A kerítés készülhet huzalból, fonatból, paneles elemekből, deszkából. A gyümölcsfákat pedig körülvehetjük műanyag- vagy drótfonattal.
Probléma: a drótháló nem mindig hatékony, mivel a nem bekerített területek fokozottan károsodhatnak.
A kerítés védőhatását fokozni lehet még az ún. szemöldökfa alkalmazásával, amely jobban láthatóvá teszi a vad számára, nem kísérli meg a kerítés átugrását.
Elektromos védelem:
Ma már, a rendkívül drága művelési költségek és terményárak korában fontos a vadkárelhárítás. Igen jó védekezés a villanypásztoros védelem.
Hang- és fényhatás védelem:
Önműködő karbidágyúkat használnak hangvédelemre, amelyek éles hangja elriasztja vadakat. Léteznek fényérzékeny elektromos automaták is, működésük úgy történik, hogy az automata az esti sötétedéskor bekapcsolja a szerkezetet, és az rendszeresen, vagy mozgásra villan, és hozzá robbanó hangot is ad.
Probléma: a karbidágyú és ultrahangot kibocsátó eszközök megszokáshoz vezethetnek.
Biológiai védelem:
Fontos, hogy a vadriasztó vegyszerek tartós riasztó hatásúak legyenek, mindemellett a megvédendő kultúrát, embert, állatot ne veszélyeztessék.
Biológiai védekezés még a megfelelő fafaj megválasztás (elegyes telepítések→ értéktelen rágófajok), erdőművelési munkák vadra gyakorolt hatásainak figyelembe vétele, vadföldek és vadtakarmányozás.
Megkülönböztetünk még kémiai védekezést is: ez kellemetlen szag, vagy ízhatást jelent. Egyedi vagy területre való kijuttatás ennek a gyakorlata. Problémája viszont, hogy a riasztó anyagok megszokáshoz vezethetnek, ill. nem minden fafajon lehet alkalmazni.
Mindezek mellett a vadkár megelőzésében részt kell vennie mind a vadászoknak, mind a földhasználóknak egyaránt: A 1996. évi LV., a vadak védelméről, a vadgazdálkodásról, valamint a vadászatról szóló törvényből tudjuk, hogy:
78.§ (1) A jogosult (vadász, vadgazdász) a károk megelőzése érdekében köteles:
- amennyiben a vad életmódja ezt indokolja, annak elriasztásáról gondoskodni;
- a károkozás közvetlen veszélye esetén az érintett föld használóját értesíteni;
- a vadászati jog gyakorlását úgy kell megszervezni, hogy az a föld használatával összefüggő gazdasági tevékenységgel összhangban legyen;
- szükség esetén vadkárelhárító vadászatokat tartani.
79.§ (1) A föld használója a vadkárok, valamint a vadban okozott károk megelőzése érdekében:
- köteles a vadkár elhárításában, illetőleg csökkentésében közreműködni;
- köteles a károsodás vagy a károkozás közvetlen veszélye esetén a vadászatra jogosultat értesíteni;
- köteles a vadállomány kíméletéről megfelelő eljárások alkalmazásával gondoskodni;
- jogosult a vadállomány túlszaporodása miatt a vadászati hatóságnál állományszabályozó vadászat elrendelését kezdeményezni.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!
A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk.
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 400 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés