Különleges együttműködés alakult ki Brazília egy tengerparti városában a vadon élő delfinek és a helyi halászok között. Az emberek az állatok testbeszédéből olvasva tanulták meg, mikor kell bedobniuk a hálót, így jóval több halat fognak, mint a hagyományos módszerekkel halászva. Laguna városában nem most kezdődött egy szokatlan partneri viszony. A korabeli tudósításokból kiderül, hogy már 150 éve működött a palackorrú delfinek és halászok közötti együttműködés. Most azonban modern dróntechnológiával és víz alatti hangfelvételekkel is vizsgálták, hogy is működik egy ilyen közös halászat.

A Phys.org anyagára hivatkozva a Magyar Mezőgazdaság számolt be róla, hogy a kutatási eredményeket a Proceedings of the National Academy of Sciences tudományos lapban publikálták 2023. február elején.

Különleges együttműködés alakult ki Brazília egy tengerparti városában a vadon élő delfinek és a helyi halászok között: az emberek az állatok testbeszédéből olvasva tanulták meg, mikor kell bedobniuk a hálót - Forrás: Youtube

A halászat gyakorlata

"A tanulmányunk egyértelműen megmutatja, hogy mind a delfinek, mind az emberek odafigyelnek a másik viselkedésére, és az állatok jelet adnak, hogy mikor kell kivetni a hálókat" - mondta el Stephanie King, a Bristol Egyetem biológusa, aki a delfinek kommunikációját vizsgálja, és nem vett részt a tanulmányban.

A víz, ahol egy vonuló halra, a tengeri pérre halásznak az emberek és a delfinek, eléggé zavaros. Ezért az emberek nem látják, hogy pontosan hol van a zsákmány. Ezzel szemben a delfinek az általuk kibocsátott ultrahangokkal tökéletesen tudják, merre úszik a zsákmány, mutatott rá Mauricio Cantor, az Oregon Állami Egyetem tengerbiológusa, a tanulmány társszerzője.

https://www.youtube.com/watch?v=42MpfPqWkhk
Halászat Laguna városa tengerpartján

Az emberek figyelik, mikor érkeznek a delfinek, és akkor lábalnak a tengerbe. Ezután pedig a tengeri emlősök jelére várva készenlétben állnak, hogy kivessék a hálóikat. Ez a jel általában egy ugrás, vagy egy hirtelen merülés. Minél gyorsabban reagálnak az emberek segítőik jelzéseire, annál több halat fognak.

Mi a jó ebben a delfineknek?

A bedobott háló megzavarja a halakat, és emiatt kisebb csoportokra oszlanak szét - így a delfinek is könnyebben elkapják őket. "A delfinek a hálóból is kiszedhetnek egy-két halat - a halászok néha érzik, ahogy a delfinek picit megrángatják a hálót" - mondta el Cantor.

Laguna lakosai képesek megkülönböztetni egymástól a delfin-egyedeket, és kategóriák szerint tartják számon őket: "jó", "rossz", és "lusta" - attól függően, hogy mennyire hatékonyan segítik a munkájukat. Amikor egy "jó" delfin közelít, az emberek izgatottak lesznek, hiszen nagyobb fogásban bízhatnak.

https://www.youtube.com/watch?v=Bez2whzMmis
Így működik a delfinek és az emberek együttműködése a halászat során

Az aggodalmak és a jövő

Nem egyértelmű, hogyan is indult ez az együttműködés, mely több ember- és delfingeneráción át tart. A tudást mindkét faj továbbadta az utódainak. Azonban a brazil kutatók aggódnak, hogy ez a különös együttműködés veszélybe kerül, mivel a tengerben lévő szennyező anyagok veszélyeztetik a delfineket, és a hagyományos halászati formákat kiszorítják az ipari halászflották - írták.

"Az emberek és a vadállatok közötti együttműködések eltűnnek, mivel elpusztítjuk a vadon élő populációkat" - figyelmeztet Janet Mann, a Georgetown Egyetem delfinkutatója.

A kutatók bíznak benne, hogyha felhívják a figyelmet erre a különös partnerségre, azzal segítik a fennmaradását.

"Hihetetlen, hogy több, mint egy évszázada működik - de vajon életben tudjuk tartani ezt a hagyományt ennyi változás közepette?" - tette fel a kérdést Damien Farine, a Zürich Egyetem biológusa, a tanulmány egyik szerzője.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás