Több mint 1 milliárd forintos beruházással létesített új takarmánykeverő üzemet a növénytermesztéssel, takarmánygyártással és állattenyésztéssel foglalkozó Palotabozsoki Zrt. A Baranya megyei Véménden létrehozott agrárüzem a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) csaknem 400 millió forintos támogatásával, több mint 400 millió forintos hitel és 266 millió forintos saját forrás felhasználásával valósult meg. A keverőtelepen korszerű technológiai berendezésekkel kiváló minőségű, granulált takarmánykeverékeket gyártanak.

Az MTI-hez eljuttatott közleményük szerint a fejlesztésnek köszönhetően a haszonállatoknál a korábbi termékekkel szemben 10-15 százalékkal nagyobb testtömeg-gyarapodást és 5-10 százalékkal kedvezőbb takarmányhasznosítást tudnak elérni. A beruházás eredményeként a vállalat várhatóan a korábbi kétszeresére, évi 40-50 ezer tonna késztermék előállítására is emelni képes a termelését. A több műszakos munkarendben pedig akár 70-80 ezer tonnányi takarmányt is elő tudnak állítani az új üzemben. A fejlesztésnek köszönhetően óránként 15 tonnánál több takarmányt tudnak bekeverni Palotabozsokon. A Bühler technológiával megvalósított fejlesztéssel évente 50 ezer tonnát is tudnak termelni. Az új takarmánykeverő kivitelezési munkáit a tatai Multimix Kft. végezte.

Takarmánykeverő üzem létesült a Baranya megyei Palotabozsokon - Fotó: Magro.hu, CSZS, Páty, illusztráció

Így működik az új takarmánykeverő üzem Palotabozsokon

A cég weboldalán azt írják, hogy a minőségi takarmánygyártás érdekében szigorú HACCP minőség-biztosítási rendszert dolgoztak ki, a hőkezelt takarmányok a legmagasabb elvárásoknak is megfelelnek. A takarmány gyártás folyamatának nyomonkövetése Takarmányőr rendszeren keresztül történik. A gyártó szoftver elektronikusan vezérli és szabályozza a technológiai gépsort. A kezelőszemélyzet és diszpécser felügyeli a gyártási folyamatot, és ellenőrzi a legyártott termék minőségét. Az alapanyagok betárolva tartályokban találhatók, melyből a receptúrának megfelelően tartálymérlegekbe történik a komponensek összemérése. A gabonákat és iparilag feldolgozott takarmány-alapanyagokat ezután egy nagy teljesítményű darálóval ledarálják. A ledarált anyagokat és a mérlegekkel összemért mikrokomponenseket ezt követően egy szakaszosan működő lapátos gyorskeverővel homogénre keverik, és ezzel létrehoznak egy minőségi takarmánykeveréket, amely alapanyagát szolgálja a további feldolgozásnak. A technológia fontos eleme a takarmány granuláló berendezés: az alaptakarmányból, az úgynevezett „dercés tápból” gőzzel történő feltárást, hőkezelést követően préselési folyamattal jól szállítható, hosszan eltartható pellet készül.

Modern megoldások segítik a tökéletes üzemelést

Az IPAR 5.0 automatizálással épült, teljesen számítógépes, zárt rendszer a gyártás soha nem látott biztonságát adja. A gyártás folyamata távolról, akár telefonos alkalmazás segítségével is folyamatosan felügyelhető, vizsgálható és visszakövethető. Az új létesítményben az energiahatékonysági szempontok javítása érdekében napelemes rendszert építettek ki. A jelenleg 86 dolgozót foglalkoztató Palotabozsoki Zrt. a nyilvános cégadatok szerint 2019-ben közel 5,7 milliárd forintos nettó árbevétel mellett 319 millió forint adózott eredményt ért el. A társaság közleménye alapján ideális időjárási körülmények és megfelelő élőállat felvásárlási árak esetén az idei eredményük meghaladhatja a tavalyit.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás