Több mint 1 milliárd forintos beruházással létesített új takarmánykeverő üzemet a növénytermesztéssel, takarmánygyártással és állattenyésztéssel foglalkozó Palotabozsoki Zrt. A Baranya megyei Véménden létrehozott agrárüzem a Gazdaságfejlesztési és innovációs operatív program (Ginop) csaknem 400 millió forintos támogatásával, több mint 400 millió forintos hitel és 266 millió forintos saját forrás felhasználásával valósult meg. A keverőtelepen korszerű technológiai berendezésekkel kiváló minőségű, granulált takarmánykeverékeket gyártanak.

Az MTI-hez eljuttatott közleményük szerint a fejlesztésnek köszönhetően a haszonállatoknál a korábbi termékekkel szemben 10-15 százalékkal nagyobb testtömeg-gyarapodást és 5-10 százalékkal kedvezőbb takarmányhasznosítást tudnak elérni. A beruházás eredményeként a vállalat várhatóan a korábbi kétszeresére, évi 40-50 ezer tonna késztermék előállítására is emelni képes a termelését. A több műszakos munkarendben pedig akár 70-80 ezer tonnányi takarmányt is elő tudnak állítani az új üzemben. A fejlesztésnek köszönhetően óránként 15 tonnánál több takarmányt tudnak bekeverni Palotabozsokon. A Bühler technológiával megvalósított fejlesztéssel évente 50 ezer tonnát is tudnak termelni. Az új takarmánykeverő kivitelezési munkáit a tatai Multimix Kft. végezte.

Takarmánykeverő üzem létesült a Baranya megyei Palotabozsokon - Fotó: Magro.hu, CSZS, Páty, illusztráció

Így működik az új takarmánykeverő üzem Palotabozsokon

A cég weboldalán azt írják, hogy a minőségi takarmánygyártás érdekében szigorú HACCP minőség-biztosítási rendszert dolgoztak ki, a hőkezelt takarmányok a legmagasabb elvárásoknak is megfelelnek. A takarmány gyártás folyamatának nyomonkövetése Takarmányőr rendszeren keresztül történik. A gyártó szoftver elektronikusan vezérli és szabályozza a technológiai gépsort. A kezelőszemélyzet és diszpécser felügyeli a gyártási folyamatot, és ellenőrzi a legyártott termék minőségét. Az alapanyagok betárolva tartályokban találhatók, melyből a receptúrának megfelelően tartálymérlegekbe történik a komponensek összemérése. A gabonákat és iparilag feldolgozott takarmány-alapanyagokat ezután egy nagy teljesítményű darálóval ledarálják. A ledarált anyagokat és a mérlegekkel összemért mikrokomponenseket ezt követően egy szakaszosan működő lapátos gyorskeverővel homogénre keverik, és ezzel létrehoznak egy minőségi takarmánykeveréket, amely alapanyagát szolgálja a további feldolgozásnak. A technológia fontos eleme a takarmány granuláló berendezés: az alaptakarmányból, az úgynevezett „dercés tápból” gőzzel történő feltárást, hőkezelést követően préselési folyamattal jól szállítható, hosszan eltartható pellet készül.

Modern megoldások segítik a tökéletes üzemelést

Az IPAR 5.0 automatizálással épült, teljesen számítógépes, zárt rendszer a gyártás soha nem látott biztonságát adja. A gyártás folyamata távolról, akár telefonos alkalmazás segítségével is folyamatosan felügyelhető, vizsgálható és visszakövethető. Az új létesítményben az energiahatékonysági szempontok javítása érdekében napelemes rendszert építettek ki. A jelenleg 86 dolgozót foglalkoztató Palotabozsoki Zrt. a nyilvános cégadatok szerint 2019-ben közel 5,7 milliárd forintos nettó árbevétel mellett 319 millió forint adózott eredményt ért el. A társaság közleménye alapján ideális időjárási körülmények és megfelelő élőállat felvásárlási árak esetén az idei eredményük meghaladhatja a tavalyit.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás