Vadonatúj képzés: drónirányító és adatelemző szak indul Óváron
Drónirányító és -adatelemző szakirányú továbbképzési szakot indít a Széchenyi Egyetem Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kara a Győr-Moson-Sopron megyei Mosonmagyaróváron. A felvételi feltételek szerint bármely képzési területen szerzett, minimum BSc, BA vagy ezzel egyenértékű főiskolai vagy egyetemi diploma megléte megfelelő a jelentkezéshez. A képzési idő 2 félév, a megszerezhető tudás pedig a magyar egyetemi oktatáson belül egyedülálló.
A Drónirányító és -adatelemző szak célja a gyakorlatban dolgozó diplomások, mérnökök számára olyan továbbképzési lehetőség biztosítása, amely a drónok kezelésén és biztonságos üzemeltetésén túl a légifelvételezés során kapott adatok feldolgozásához kapcsolódó ismeretek átadását is magába foglalja. A képzés a távérzékelési és képfeldolgozási ismeretek magas szintű oktatásával számos szakterület képviselői válnak alkalmassá arra, hogy a teljes képzés elvégzése után a szakemberek alap szakterületéhez kapcsolódó munkájukat a kor követelményeinek megfelelően magasabb színvonalon legyenek képesek elvégezni. Ezen túlmenően a képzés speciális (baleset- és kárelemzési, mezőgazdasági, környezetvédelmi és katasztrófavédelmi) szakterületeken történő feladatmegoldásra, célirányos munkavégzésre is alkalmassá teszi a végzett szakembereket - írta az egyetem weboldala.
Szakmai kompetenciák, tudás
A képzés során elsajátított ismeretek alapján a szakemberek képesek lesznek:
Hirdetés
- a drónok kezelésére, alapvető távérzékelési feladatokhoz kapcsolódó tervezési, repülési és adatfeldolgozási feladatok magas színvonalú végrehajtására a kor követelményeinek megfelelő körszerű eszközök segítségével.
- a szakterületükön szükséges differenciálás, individualizálás és audiovizuális vizsgálatok elvégzésére, a földfelszíni folyamatok mélyreható feltárására, elemzésére és a megelőzést célzó ajánlások kidolgozására.
Ezen túlmenően a képzés ismereteket biztosít speciális (baleset- és kárelemzési, mezőgazdasági, környezetvédelmi és katasztrófavédelmi) területeken történő feladatmegoldásokra.
A jó drónos, adatelemző jelölt tulajdonságai:
- Kreativitás, rugalmasság,
- Probléma felismerő és megoldó készség,
- Intuíció és módszeresség,
- Tanulási készség és jó memória,
- Széles műveltség,
- Információ feldolgozási képesség,
- Környezettel szembeni érzékenység,
- Elkötelezettség és igény a minőségi munkára,
- A szakmai továbbképzéshez szükséges pozitív hozzáállás,
- Kezdeményezés, személyes felelősségvállalás és gyakorlás, döntéshozatal,
- Alkalmasság az együttműködésre, a csoportmunkában való részvételre, kellő gyakorlat után vezetői feladatok ellátására.
- Tervezési készség
- Innovációra történő nyitottság, új technológiák iránti érdeklődés,
- Csoportmunka,
- Projektben való munkavégzés.
Az autonómia és felelősség tárgy:
- A távérzékelési és drónok irányítási folyamatainak átlátására, elemzésére, megszervezésére, megtervezésére, végrehajtására és irányítására biztosít lehetőséget;
- Az összetett, többféle vizsgálati módszer összekapcsolásával megvalósuló vizuális és meta-adatelemzési folyamat, illetve az ahhoz kapcsolódó kiegészítő tevékenységek megszervezésére, a racionális változatok kiválasztására, irányítására figyelembe véve a gazdaságosság és a hatékonyság elveit is ezen a területen;
- Képesek e szakmai területen folyamatosan figyelemmel kísérni a változó jogi és technikai környezet tényezőit is;
- Alkalmassá válnak a szakmai területükön a hazai és nemzetközi tapasztalatok, eredmények feldolgozásra, és munkájukba való adaptálásra.
Szabályozás, jogi ismeretek
Az UAS rendszerek üzemeltetéséhez szükséges ismeretek, az EU-ban érvényes szabályozás, és a mindenkori aktuális hazai szabályozás ismeretének elsajátítása annak érdekében, hogy jogkövető módon tudjon a képzésben részt vevő hallgató a repülések tervezése és végrehajtása során eljárni.
Műszaki ismeretek
A műszaki ismeretek magukba foglalják azokat a drónokra jellemző ismeretanyagot, amely az eszközök felépítése, tervezése illetve üzemeltetése során elengedhetetlenek a képesítés megszerzéséhez. A drónok műszaki felépítésének alapjai, a Drónok műszaki felépítése és tervezése, és a Drónrepülések tervezése tananyagok a műszaki ismeretanyag, illetve a repüléstervezés műszaki irányú megközelítését foglalják magukba.
Informatikai/távérzékelési ismeretkör
A drónok üzemeltetése során a képzés elsődleges feladatai közé a távérzékelési, képfeldolgozási feladatok megvalósítását helyezték. A képfeldolgozás alapjai távérzékelés alapjai, a MI alapú képfeldolgozás illetve a hiperspektrális felvételezés és adatelemzés tantárgyak az ismeretkör elméleti alapjait teszik le, illetve a második szemeszterben annak elmélyítését szolgálják.
Gyakorlatok
A gyakorlati szemléltető tantárgyak (Távérzékelés a gyakorlatban, Drónrepülések gyakorlata, UAS rendszerek ipari és mezőgazdasági alkalmazása) a tantervben meghatározott gyakorlati ismeretek elsajátítását, a készségek elmélyítését szolgálják.
Szabadon választható tantárgyak
A szabadon választható tantárgyak csoport tantárgyai (Programozás alapjai és a Geoinformációs rendszerek) beleszámítanak az összes kredit számításában. A szabadon választható tantárgyakat a dinamikusan változó ismeretanyag függvényében később tervezik kiterjeszteni.
Szakdolgozat
A szakdolgozat egy olyan egységes szerkezetű munka, amelyben a képzésre beiratkozott hallgató bizonyosságot ad arról, hogy a drónos adatgyűjtésre, az adatok feldolgozására képes, önálló munkával bizonyítja, hogy a vonatkozó szakirodalmakat és eljárásokat ismeri, valamint azokat önálló munka során használni tudja.
Kapcsolattartó: Sülyné Máté Anita, (96) 566-720, email: sulyne.mate.anita@sze.hu
Szakfelelős: Dr. Milics Gábor
A Drónirányító és -adatelemző képzés kezdete: 2021. február
Jelentkezési határidő: 2021. január 31.
Jelentkezni elektronikus formában lehet, ide kattintva.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés