Drónirányító és -adatelemző szakirányú továbbképzési szakot indít a Széchenyi Egyetem Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kara a Győr-Moson-Sopron megyei Mosonmagyaróváron. A felvételi feltételek szerint bármely képzési területen szerzett, minimum BSc, BA vagy ezzel egyenértékű főiskolai vagy egyetemi diploma megléte megfelelő a jelentkezéshez. A képzési idő 2 félév, a megszerezhető tudás pedig a magyar egyetemi oktatáson belül egyedülálló.

A Drónirányító és -adatelemző szak célja a gyakorlatban dolgozó diplomások, mérnökök számára olyan továbbképzési lehetőség biztosítása, amely a drónok kezelésén és biztonságos üzemeltetésén túl a légifelvételezés során kapott adatok feldolgozásához kapcsolódó ismeretek átadását is magába foglalja. A képzés a távérzékelési és képfeldolgozási ismeretek magas szintű oktatásával számos szakterület képviselői válnak alkalmassá arra, hogy a teljes képzés elvégzése után a szakemberek alap szakterületéhez kapcsolódó munkájukat a kor követelményeinek megfelelően magasabb színvonalon legyenek képesek elvégezni. Ezen túlmenően a képzés speciális (baleset- és kárelemzési, mezőgazdasági, környezetvédelmi és katasztrófavédelmi) szakterületeken történő feladatmegoldásra, célirányos munkavégzésre is alkalmassá teszi a végzett szakembereket - írta az egyetem weboldala.

Drónirányító és -adatelemző szakirányú továbbképzési szakot indít a Széchenyi Egyetem Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kara a Győr-Moson-Sopron megyei Mosonmagyaróváron - Fotó: SZE-MÉK

Szakmai kompetenciák, tudás

A képzés során elsajátított ismeretek alapján a szakemberek képesek lesznek:

  • a drónok kezelésére, alapvető távérzékelési feladatokhoz kapcsolódó tervezési, repülési és adatfeldolgozási feladatok magas színvonalú végrehajtására a kor követelményeinek megfelelő körszerű eszközök segítségével. 
  • a szakterületükön szükséges differenciálás, individualizálás és audiovizuális vizsgálatok elvégzésére, a földfelszíni folyamatok mélyreható feltárására, elemzésére és a megelőzést célzó ajánlások kidolgozására.

Ezen túlmenően a képzés ismereteket biztosít speciális (baleset- és kárelemzési, mezőgazdasági, környezetvédelmi és katasztrófavédelmi) területeken történő feladatmegoldásokra. 

A jó drónos, adatelemző jelölt tulajdonságai:

  • Kreativitás, rugalmasság,
  • Probléma felismerő és megoldó készség,
  • Intuíció és módszeresség,
  • Tanulási készség és jó memória,
  • Széles műveltség,
  • Információ feldolgozási képesség,
  • Környezettel szembeni érzékenység,
  • Elkötelezettség és igény a minőségi munkára,
  • A szakmai továbbképzéshez szükséges pozitív hozzáállás,
  • Kezdeményezés, személyes felelősségvállalás és gyakorlás, döntéshozatal,
  • Alkalmasság az együttműködésre, a csoportmunkában való részvételre, kellő gyakorlat után vezetői feladatok ellátására.
  • Tervezési készség
  • Innovációra történő nyitottság, új technológiák iránti érdeklődés,
  • Csoportmunka,
  • Projektben való munkavégzés.
Drónirányító és -adatelemző szakirányú továbbképzési szakot indít a Széchenyi Egyetem Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kara a Győr-Moson-Sopron megyei Mosonmagyaróváron - Fotó: SZE-MÉK

Az autonómia és felelősség tárgy:

  • A távérzékelési és drónok irányítási folyamatainak átlátására, elemzésére, megszervezésére, megtervezésére, végrehajtására és irányítására biztosít lehetőséget;
  • Az összetett, többféle vizsgálati módszer összekapcsolásával megvalósuló vizuális és meta-adatelemzési folyamat, illetve az ahhoz kapcsolódó kiegészítő tevékenységek megszervezésére, a racionális változatok kiválasztására, irányítására figyelembe véve a gazdaságosság és a hatékonyság elveit is ezen a területen;
  • Képesek e szakmai területen folyamatosan figyelemmel kísérni a változó jogi és technikai környezet tényezőit is;
  • Alkalmassá válnak a szakmai területükön a hazai és nemzetközi tapasztalatok, eredmények feldolgozásra, és munkájukba való adaptálásra.

Szabályozás, jogi ismeretek

Az UAS rendszerek üzemeltetéséhez szükséges ismeretek, az EU-ban érvényes szabályozás, és a mindenkori aktuális hazai szabályozás ismeretének elsajátítása annak érdekében, hogy jogkövető módon tudjon a képzésben részt vevő hallgató a repülések tervezése és végrehajtása során eljárni. 

Műszaki ismeretek

A műszaki ismeretek magukba foglalják azokat a drónokra jellemző ismeretanyagot, amely az eszközök felépítése, tervezése illetve üzemeltetése során elengedhetetlenek a képesítés megszerzéséhez. A drónok műszaki felépítésének alapjai, a Drónok műszaki felépítése és tervezése, és a Drónrepülések tervezése tananyagok a műszaki ismeretanyag, illetve a repüléstervezés műszaki irányú megközelítését foglalják magukba.

Drónirányító és -adatelemző szakirányú továbbképzési szakot indít a Széchenyi Egyetem Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kara a Győr-Moson-Sopron megyei Mosonmagyaróváron - Fotó: SZE-MÉK

Informatikai/távérzékelési ismeretkör

A drónok üzemeltetése során a képzés elsődleges feladatai közé a távérzékelési, képfeldolgozási feladatok megvalósítását helyezték. A képfeldolgozás alapjai távérzékelés alapjai, a MI alapú képfeldolgozás illetve a hiperspektrális felvételezés és adatelemzés tantárgyak az ismeretkör elméleti alapjait teszik le, illetve a második szemeszterben annak elmélyítését szolgálják.

Gyakorlatok

A gyakorlati szemléltető tantárgyak (Távérzékelés a gyakorlatban, Drónrepülések gyakorlata, UAS rendszerek ipari és mezőgazdasági alkalmazása) a tantervben meghatározott gyakorlati ismeretek elsajátítását, a készségek elmélyítését szolgálják.

Szabadon választható tantárgyak

A szabadon választható tantárgyak csoport tantárgyai (Programozás alapjai és a Geoinformációs rendszerek) beleszámítanak az összes kredit számításában. A szabadon választható tantárgyakat a dinamikusan változó ismeretanyag függvényében később tervezik kiterjeszteni.

Drónok és adatelemzés, döntéstámogatás a gyakorlatban, permetezés - a Széchenyi Egyetem Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kara a Győr-Moson-Sopron megyei Mosonmagyaróváron indít képzést - Fotó: SZE-MÉK

Szakdolgozat

A szakdolgozat egy olyan egységes szerkezetű munka, amelyben a képzésre beiratkozott hallgató bizonyosságot ad arról, hogy a drónos adatgyűjtésre, az adatok feldolgozására képes, önálló munkával bizonyítja, hogy a vonatkozó szakirodalmakat és eljárásokat ismeri, valamint azokat önálló munka során használni tudja.

Kapcsolattartó: Sülyné Máté Anita, (96) 566-720, email: sulyne.mate.anita@sze.hu

Szakfelelős: Dr. Milics Gábor

A Drónirányító és -adatelemző képzés kezdete: 2021. február

Jelentkezési határidő: 2021. január 31.

Jelentkezni elektronikus formában lehet, ide kattintva.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás