Különös, hogy míg az egyik embert egy egész szúnyogcsapat támadja, a másikat inkább elkerülik, vagy legfeljebb néhány csípésnyi szenvedést kell elviselnie. Vajon mi az oka, hogy nem egyformán kívánatosak az emberek a szúnyogok számára? Egyes állítások szerint a vér cukortartalma fokozza a szúnyogok vonzódását, de ezeket még nem sikerült megerősíteni. Sőt, állítólag a nőket jobban szeretik megcsípni, mint a férfiakat.

A Magyar mezőgazdaság írta meg, hogy a szúnyogok fajonként eltérő időpontokban aktiválják magukat, többnyire naplemente és napfelkelte környékén rajzanak ki búvóhelyeikről. Ilyenkor jobb fedezékbe vonulni, mert kíméletlenül támadnak. A szabadban tartózkodva ajánlott világos színű, hosszú, és minél zártabb, de nem túl testre simuló ruházatot felvenni. A sötétebb színek viselése azért sem praktikus, mert jobban „elrejti” a szúnyogok testét, és észrevétlenebbül a bőr közelébe férkőzhetnek. A motivált szúnyogok számára a legtöbb átlagos szövetféle nem igazán rendelkezik visszatartó erővel, könnyűszerrel át tudják szúrni. 

Az illattesztekből az derült ki, hogy a szúnyogok legszívesebben azokra vetik rá magukat, akiknek a bőrfelületi mikrobiomja és bőr mirigyei bőségesen termelnek bizonyos karbonsavakat

Amikor olyan helyre készülünk, ahol rengeteg a szúnyog, érdemes biztosra menni: szúnyogálló vagy permetrinnel kezelt anyagot választani.

A hűs pihenőhelyek veszélyei

Napközben a szúnyogok is a hűvösebb hőmérsékletet (kb. 18 °C) részesítik előnyben, még 26 °C körüli helyeken találni belőlük elvétve, az ennél melegebb hőmérsékletű pontokon viszont már nem szívesen töltik az időt. Ezért aztán hiába van fényes nappal és forróság, a kertek enyhébb és árnyékosabb részein simán támadhatnak.

Árulkodó lélegzet

A szúnyogok elől nem könnyű elbújni, mert megérzik a kilélegzett szén- dioxidot, emiatt még jókora távolságból is magunkhoz vonzzuk őket.

Egyes állítások szerint a vércsoport is számít a vérszívóknak, illetve a vér cukortartalma is fokozza a szúnyogok vonzódását, de ezeket még nem sikerült megerősíteni. Sőt, állítólag a nőket jobban szeretik megcsípni, mint a férfiakat.

Ki lehet tökéletes szúnyogmágnes?

Ezt a képességet elsősorban az egyén saját maga által kibocsátott illatai, illetve a használt kozmetikai termékek határozzák meg. Ebbe a feltételezések szerint némileg az elfogyasztott élelmiszerek vegyületei is beleszólnak. Ez azt jelenti, hogy nem mind vagyunk egyformán értékesek a rovarokszámára. Az illattesztekből az derült ki, hogy a szúnyogok legszívesebben azokra vetik rá magukat, akiknek a bőrfelületi mikrobiomja és bőr mirigyei bőségesen termelnek bizonyos karbonsavakat (például vajsav és tejsav).

A több növényben megtalálható eukaliptol viszont kifejezetten taszítóvá teszi számukra az adott embert. Ezek után a kutatók azt feltételezték, hogy a növényi étrenden élők kevésbé érdeklik a szúnyogokat.

Az illatos szappanokkal baj lehet szúnyog-szempontból

Egy másik kutatócsapat arra volt kíváncsi, hogy a szúnyogok miként reagálnak a kozmetikumokból áradó illatokra, illetve arra, hogyan módosítják a szappanok a testszag mennyiségét és kémiai összetételét.

A kísérletek azt bizonyították, hogy számtalan tisztálkodószer tartalmaz olyan illatokat, amelyekért a szúnyogok odarepülnek. Viszont meglepő fordulatként az is világossá vált, hogy az a szappan, amely kókuszdió- származékokat is tartalmazott, inkább riasztotta a szúnyogokat.

Vegyszerek és vizsgálatok

Természetesen az sincs kizárva, hogy a parfüm vagy az öblítő olyan virágos illatkomponenseket tartalmaz, amelyekre érdeklődést mutatnak a szúnyogok.

A kutatók állítása szerint ezek a vizsgálatok reményt adnak és megnövelik annak a lehetőségét, hogy sokkal hatékonyabb szúnyogriasztókat lehessen kifejleszteni.

Az élőlények tehát leginkább az anyagcseréjük és a mikrobiomjuk által termelt vegyületek összességével kelthetik fel a szúnyogok érdeklődését, valamint a használt kozmetikumok illata, illetve összetevőinek a bőr illékony vegyületeivel történő keveredése is döntő jelentőségű lehet - írták.

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás