Az Európai Unió legnagyobb sertés exportőréről kiderült, hogy veszélyes baktériummal fertőzött sertéseket szállít egy sor országba. A hatóságok tudnak a veszélyről, de valamiért nem tesznek semmit ez ügyben. Talán a pénz fontosabb, mint az emberek egészsége?!

Dánia az Európai Unió fontos sertés exportőre, évente mintegy 13 millió élősertést exportál az EU irányába. Ezeknek az állatoknak java része Németországba és Lengyelországba kerül, de sok állat tovább utazik az unió egyéb tagállamába. Ezzel alapvetően nincsen probléma, az viszont aggasztó hír, hogy a dán sertések jelentős része fertőzött az LA-MRSA baktériummal.

De miért veszélyes ez a baktérium?

Az LA-MRSA elsősorban a sertéseket fertőzi meg, de képes átterjedni az emberre is. Leginkább azok vannak veszélyben, akik közvetlenül érintkeznek a fertőzött állatokkal, viszont azok is elkaphatják a baktériumot, akik a szennyezett hússal érintkeznek.

A baktérium veszélye abban rejlik, hogy a humán gyógyászatban alkalmazott szerek nem hatnak rá, teljesen rezisztens a gyógyszerekkel szemben. Sokan hordozhatják már magukban az LA-MRSA baktériumot tünetmentesen, ami komoly egészségügyi kockázattal is járhat. Van, akinél csak bőrpanaszokat, másoknál tüdőgyulladást, súlyos esetekben vérmérgezést és akár halált is okozhat a baktérium.

Akár világjárvány is kitörhet

Kifejezetten aggasztó a helyzet, mivel évente 190 ezer élő sertés hagyja el Dániát tenyésztési célokkal. Ezeket az állatokat kamionon, hajón és repülőn szállítják 48 országba világszerte, ahol a tenyésztési piramis csúcsára kerülnek.

Dánia ontja magából az LA-MRSA fertőzött sertéseket
 

A hírek szerint - 2015-ben a Dániából kikerült tenyészállatok 63 százaléka fertőzött volt LA-MRSA baktériummal. Ám a dán sertéseket nem vizsgálják be szállítás előtt az LA-MRSA baktériumra, a dán tenyésztőket pedig nem kötelezik, hogy tájékoztassák felvásárlóikat a fertőzöttségről.

Dániában a kór gyorsan terjed az emberek között is. Az átfogó szűrővizsgálatok szerint mára több, mint 12 ezer ember él az említett baktériummal a szervezetében. Az 5 éve tartó vizsgálatok 6 ember haláláért tették felelőssé a baktériumot, de valószínűleg a vizsgálatok bevezetése előtt már jóval több ember halt meg az LA-MRSA miatt.

Miért nem lép Dánia?

A megoldás az lenne, ha a dán kormány és a sertéstenyésztők összefognának – ahogyan tették azt a norvégok – és közös erővel szorítanák vissza a baktérium terjedését. A dán sertésipar és a dán hatóságok azonban kijelentették, hogy nem fognak fellépni a fertőzés ellen. Ugyanis amennyiben harcba szállnak a baktérium terjedése ellen, csökkenni fog a sertésexport, komoly bevételkiesést vonva maga után.

Forrás: agrotrend.hu

Megosztás

További híreink

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Megérkezett a tél! Nézze meg térképen, hol esett a legtöbb hó ma hajnalban!

2024.11.22.

Péntek hajnalra megérkezett a hó Magyarországra, különösen az északi és hegyvidéki területeken hagyva maga után vastag hótakarót.

Miért örüljünk, ha sünökkel találkozunk a kertben?

2024.11.22.

A sünök nemcsak aranyosak és békés természetűek, hanem a természet egyensúlyának fenntartásában is fontos szerepük van.

Fejlesztéseket adtak át a Debreceni Egyetem agrár-kutatóintézeteiben

2024.11.22.

A Debreceni Egyetem bemutatóüzemeinek fejlesztésére elnyert csaknem egymilliárd forintos támogatás egyedülálló lehetőséget biztosít a debreceni agrárképzés számára.

Vakcinák és katonák: drámai intézkedések a madárinfluenza megfékezésére Európa-szerte

2024.11.22.

A magas patogenitású madárinfluenza (HPAI) rohamos terjedése komoly aggodalomra ad okot Európa-szerte.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás