Valami tényleg bűzlik Dániában!
Az Európai Unió legnagyobb sertés exportőréről kiderült, hogy veszélyes baktériummal fertőzött sertéseket szállít egy sor országba. A hatóságok tudnak a veszélyről, de valamiért nem tesznek semmit ez ügyben. Talán a pénz fontosabb, mint az emberek egészsége?!
Dánia az Európai Unió fontos sertés exportőre, évente mintegy 13 millió élősertést exportál az EU irányába. Ezeknek az állatoknak java része Németországba és Lengyelországba kerül, de sok állat tovább utazik az unió egyéb tagállamába. Ezzel alapvetően nincsen probléma, az viszont aggasztó hír, hogy a dán sertések jelentős része fertőzött az LA-MRSA baktériummal.
De miért veszélyes ez a baktérium?
Az LA-MRSA elsősorban a sertéseket fertőzi meg, de képes átterjedni az emberre is. Leginkább azok vannak veszélyben, akik közvetlenül érintkeznek a fertőzött állatokkal, viszont azok is elkaphatják a baktériumot, akik a szennyezett hússal érintkeznek.
Hirdetés
A baktérium veszélye abban rejlik, hogy a humán gyógyászatban alkalmazott szerek nem hatnak rá, teljesen rezisztens a gyógyszerekkel szemben. Sokan hordozhatják már magukban az LA-MRSA baktériumot tünetmentesen, ami komoly egészségügyi kockázattal is járhat. Van, akinél csak bőrpanaszokat, másoknál tüdőgyulladást, súlyos esetekben vérmérgezést és akár halált is okozhat a baktérium.
Akár világjárvány is kitörhet
Kifejezetten aggasztó a helyzet, mivel évente 190 ezer élő sertés hagyja el Dániát tenyésztési célokkal. Ezeket az állatokat kamionon, hajón és repülőn szállítják 48 országba világszerte, ahol a tenyésztési piramis csúcsára kerülnek.
A hírek szerint - 2015-ben a Dániából kikerült tenyészállatok 63 százaléka fertőzött volt LA-MRSA baktériummal. Ám a dán sertéseket nem vizsgálják be szállítás előtt az LA-MRSA baktériumra, a dán tenyésztőket pedig nem kötelezik, hogy tájékoztassák felvásárlóikat a fertőzöttségről.
Dániában a kór gyorsan terjed az emberek között is. Az átfogó szűrővizsgálatok szerint mára több, mint 12 ezer ember él az említett baktériummal a szervezetében. Az 5 éve tartó vizsgálatok 6 ember haláláért tették felelőssé a baktériumot, de valószínűleg a vizsgálatok bevezetése előtt már jóval több ember halt meg az LA-MRSA miatt.
Miért nem lép Dánia?
A megoldás az lenne, ha a dán kormány és a sertéstenyésztők összefognának – ahogyan tették azt a norvégok – és közös erővel szorítanák vissza a baktérium terjedését. A dán sertésipar és a dán hatóságok azonban kijelentették, hogy nem fognak fellépni a fertőzés ellen. Ugyanis amennyiben harcba szállnak a baktérium terjedése ellen, csökkenni fog a sertésexport, komoly bevételkiesést vonva maga után.
Forrás: agrotrend.hu
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 400 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés