Tormatermesztéssel már évszázadok óta foglalkoznak a magyar gazdálkodók. Nem is lehet okunk a panaszra, az uniós termés javát mi adjuk és nem is akármilyen minőségben.

A magyar tormatermesztés elsősorban Hajdú-Bihar megyére koncentrálódik. Itt termesztik ugyanis a hazai termés 90 százalékát a gazdálkodók. Híres tormatermesztő település például Nyíradony, Debrecen, vagy éppen Létavértes. Jellemző a magyar tormatermesztés hagyományaira, hogy elsősorban ősszel takarítják be a tormagyökereket a termelők, tavaszra már csak nagyon kevés marad a földben.

Sokáig nyersen értékesítették a gazdálkodók a növényt, de idővel rájöttek, hogy a boltinál sokkal jobb minőségű feldolgozott terméket is elő tudnának állítani. Hosszas megfigyelések után ugyanis kiderült, a bolti termékek zömének előállításához a silányabb gyökérrészeket használják fel a gyártók, az első osztályú részeket inkább tovább értékesítik külföldre.

Egyre többen kezdik feldolgozni termésüket, ezzel biztosabb bevételre tehetnek szert
 

Ennek tudatában egyes gazdálkodók a vg.hu szerint saját maguk kezdték feldolgozni terményüket és dobták piacra a minőségi, magyar tormagyökérből készített, adalékmentes termékeiket. Ezzel jóval biztosabb bevételre tesznek szert, valamint a vásárlók is tudják, mi kerül valójában az asztalukra.

Az első osztályú tormagyökér egyébként legalább 20 cm hosszú és 2,5 cm vastag. A hajdúsági torma 80 százaléka megfelel ennek a minőségi követelménynek, így valóban kiváló minőségű ecetes torma készül az itteni termésből.

Az EU-ban összesen 24-25 ezer tonna terem évente, ebből csak hazánk 10-12 ezer tonnát állít elő, amivel toronymagasan vezetjük az Európai Unió tormatermesztési ranglistáját. Mellettünk még - többek között - Hollandia, Olaszország és Lengyelország is foglalkozik tormatermesztéssel.

Tavaly szinte mindenhol kiemelkedő termés volt tormából, így az árak igencsak lecsökkentek. A nyers torma kilójáért mindössze 250 forintot adtak a felvásárlók, ami bosszantó, mivel a magyar termelők még hozzávetőlegesen a termés 90 százalékát nyersen értékesítik.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás