A mindent kipusztító szárazság és a kibírhatatlan hőség hatásaiból bőven kijutott idén a növénytermesztő gazdáknak. Az Agrárminisztérium publikálta a pontos számokat, mekkora kárt szenvedett el a hazai mezőgazdaság az elmúlt hónapokban. Már augusztus elején elérte a 75 ezer hektárt az aszálykárra bejelentett területek nagysága - derült ki augusztus végén a kárenyhítési rendszerben összesített, addig beérkezett adatokból.

Ám a júliushoz képest hagyományosan kevésbé kemény nyári hónap idén rekkenő hőséget hozott, ahogy a szeptember eleje is. Ennek hatására hetente további több tízezer hektárral gyarapodott az aszálykárra bejelentett területek nagysága. Az ősz megérkeztével a Növekedés.hu portál munkatársa megkérdezte az Agrárminisztérium szakembereit, mekkora kárt okozott a mezőgazdaságban az emberek mellett a növények számára is kibírhatatlan nyári forróság.

Az Agrárminisztérium kérdésekre közölte a pontos számokat, mekkora kárt szenvedett el a hazai mezőgazdaság az elmúlt hónapokban
Az Agrárminisztérium kérdésekre közölte a pontos számokat, mekkora kárt szenvedett el a hazai mezőgazdaság az elmúlt hónapokban

2024 szeptember elejére az aszálykárra bejelentett területek nagysága elérte a 390 ezer hektárt. Ez a tavalyi, egyáltalán nem aszályos évhez képest lényegesen nagyobb kármérték, ugyanakkor a történelmi léptékű aszálykárt okozó 2022-es évtől időarányosan még messze elmarad. 2022. szeptember elején ugyanis már 1,3 millió hektár feletti kárjelentett területet és 45 ezer bejelentést regisztráltak - írta az Agrárminisztérium a portálnak adott válaszából.

Ahogy arról a minisztérium korábban beszámolt, az idei aszálybejelentések fele szeptember végéig három vármegyére – Bács-Kiskun, Békés és Csongrád-Csanád – összpontosul, de jelentős kiterjedésű kárt jelentettek be Fejér, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Pest vármegyéből is.

Két növénykultúra különösen erősen érintett

Az aszálykárok mintegy 80 százalékában a kukorica és napraforgó kultúra érintett, de ezen túlmenően a siló- és csemegekukorica esetében is komoly méretű károk vannak - írták.

Országosan a 874 ezer hektár kukorica területből 213 ezer hektár után tettek a gazdálkodók aszálybejelentést, napraforgó esetében a 680 ezer hektárból 125 ezer hektár után - soroták az adatokat, de annak legalább örülhetünk, hogy az alacsony terméshozam ellenére a kukoricatermés mennyiségileg fedezi a hazai felhasználási igényeket -  írták.

Jelentős források jutnak a kárenyhítésre

Ahogy azt a minisztérium már korábban közölte a gazdákkal, az agrárkár-enyhítési rendszerhez való csatlakozás feltételei a korábbi évekhez képest nem változtak és rendszerben résztvevők számára fontos lépések (káresemény bejelentése, -igazolása, hozamérték-csökkenés megállapítása, kárenyhítő juttatás iránti kérelem benyújtása) az eddig alkalmazottnak megfelelően történnek.

Az idei évtől ráadásul uniós forrást is sikerült bevonni a rendszer működésébe, így a korábbi évekhez képest jelentősen nagyobb, 34,8 milliárd forintos keret áll majd biztosan rendelkezésre a kifizetések 2025. márciusi időpontjában. Viszonyításképpen, a 2022. évi károk után a kárenyhítési alap 50,66 milliárd forintot fizetett ki a jogosult gazdálkodók számára.

Ennek az összegnek eredetileg csak negyede állt rendelkezésre az alapban az előző évek káreseményeihez kapcsolódó kifizetések után, a különbözetet a kormány biztosította.

Ez érzékelhető összeg, 2022-ben a kárenyhítési alap révén egy díjtámogatott biztosítással rendelkező, 100 százalékos kárt szenvedett kukorica termelő akár 250 ezer forint hektáronkénti kárenyhítő juttatást is kapott, de a legalacsonyabb mértékű aszálykárt szenvedett, biztosítással rendelkező gazdálkodó is 60 ezer forint/hektár kifizetésre vált jogosulttá.

A biztosítással nem rendelkező és az öngondoskodás lehetőségével nem élő termelők ugyanezen esetekben az uniós szabályok okán a fenti összegek hozzávetőleg felét kaphatták csak meg kárenyhítő juttatásként - írták.

Idén a rendelkezésre álló adatok alapján 11.352 mezőgazdasági termelő kötött aszályfedezettel bíró növénybiztosítást mintegy 713.634 hektár mezőgazdasági területre.

Meg kell tartani a vizet

Az időjárási szélsőségek kikényszerítik a változást az agrárium minden területén, különösen a szántóföldi növénytermesztésben. Ezért fontosak a vízmegtartás és az erdőtelepítések irányába tett állami és gazdálkodói erőfeszítések, a klimatikus viszonyoknak leginkább megfelelő talajművelés vagy éppen az öntözés fejlesztése - írta a minisztérium válasza.

Ilyen támogatások már most is futnak, 2023-tól elérhető a vízmegtartás ösztönzésének új eszköze, a belvizes foltoknak, vizes területeknek, kialakulóban lévő vizes élőhelyeknek területalapú támogatások keretében történő támogathatóvá tétele anélkül, hogy a gazdálkodók művelésbe vonnák ezeket a földeket.

Ezzel a lehetőséggel 2023-tól szántóterületen, 2024-től pedig a szántóterület mellett a gyepterületen lévő, vagy ott időszakosan jelen levő kis vizes élőhelyek területe is támogathatóvá vált.

Igaz, a gazdák az eddigi számadatok alapján eddig nem nagyon indultak rá erre a lehetőségre, a környező termőföldek vízháztartását javító, állandó vagy időszakos vízborítással rendelkező területek támogatásba vonásának lehetőségével az eddigi két igénylési év adatai alapján szántón 2023-ban mindösszesen 4 gazdálkodó 5,01 hektár területet, 2024-ben pedig 12 gazdálkodó 19,74 hektár területet hasznosított - írták.

2024-ben már gyepen is lehetőség nyílt a bejelentésre, ezzel 8 gazdálkodó élt, akik összesen 63,61 hektár területet jelentettek be. Más területeken ugyanakkor nagyobb a mozgás.

Ön öntöz?

A Vidékfejlesztési Program keretei között több mint 1210 öntözési projekt részesült támogatásban, összesen mintegy 177 milliárdos forint összegben. A régi rendszerek szinte teljes rekonstrukciója és a 32 ezer hektáron megvalósult vagy éppen megvalósítás alatt álló fejlesztés minden érintett termelő vagy öntözési közösség számára óriási előrelépést jelent.

Hamarosan újabb pályázati lehetőségek jelennek meg a KAP Stratégiai Terv alapján, amelyek szintén támogatni fogják a víztakarékos öntözési technológiák bevezetését, az öntözőrendszerek vízfelhasználásának optimalizálását, valamint a víztakarékos öntözési infrastruktúra és a kapcsolódó műtárgyak fejlesztését és rekonstrukcióját - válaszolta az Agrárminisztérium arra a kérdésre, milyen programokkal segítik a gazdák küzdelmét a vízhiánnyal.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Hérics: mérgező szépség vagy értékes vadvirág?

2024.11.20.

A hérics, ez a különleges és szemet gyönyörködtető vadvirág, számos érdekességet rejt mind nevében, mind természetes élőhelyében.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás