Valóság, nem varázslat: 24 óra alatt lesz hígtrágyából ideális alomanyag, ami a tejhozamra is kedvező hatású
Közel 50 vendég előtt tartottak szakmai napot hígtrágya kezelés és -kijuttatás témában Szolnokon. A rendezvényt Tóth Éva, a Bauer Hungária Kft. ügyvezetője nyitotta meg, aki elmondta, hogy a cég 90 éves tapasztalatával segít a gazdáknak a hígtrágya kezelésében. Legyen szó akár az eszközökről, a homogenizálásról, a szeparálásról vagy a kijuttatáshoz kapcsolódóan az öntözőgépek, a tartálykocsik és az adapterek választékáról, minden helyzetre van megoldásuk. Az egyik különösen izgalmas téma: egy speciális berendezés segítségével, biológiai úton, 24 óra alatt, hígtrágyából kiváló tulajdonságokkal rendelkező alomanyag létrehozása.
Az első előadáson Hegedűs Attila területi képviselő beszélt a szolnoki cég hígtrágya technológiájának műszaki megoldásairól. Elmondta, hogy a Bauer Hungária Kft. által forgalmazott trágyatárolási- és kijuttatási eszközök és gépek ma 200-nál is több magyarországi helyszínen működnek, az állattartó telepek legkülönfélébb igényeit kiszolgálva.
Felsorolta a Bauer szeparátorok előnyeit, melyek:
- a könnyű kezelhetőség,
- a kompakt kivitel,
- az egyszerű beüzemelés, és
- az alacsony fajlagos energiafelhasználás.
A legkisebb szeparátor 2, a legnagyobb 11 kW teljesítményű, és az összes szeparátor egyszerűen beilleszthető a már meglévő rendszerekbe is, legyen szó aknák közé vagy szervestrágya tároló mellé történő telepítésről. Megfelelő vezérléssel teljesen automatizálható az egész hígtrágya szeparáló folyamat. A berendezések fix és mobil kivitelben is készülnek. Kisebb állattartó telepek esetén az utóbbi alkalmazása indokoltabb az időszakos használat miatt. A kínálatban 7-50 m3-es teljesítménytartományból választhatnak a gazdák. A nagyobb szériák egészen 1300 milliméter szitahosszig is elérhetőek, és az üzemelésükhöz a többi Bauer szeparátorhoz hasonlóan csak csővezeték, áramforrás és hely szükséges – mondta Hegedűs Attila.
Hirdetés
A szeparált hígtrágya hidraulikus kijuttatásának lehetőségeiről elmondta, hogy:
- csévélődobos,
- center vagy lineár öntözőberendezésekkel, illetve
- injektálással történhet.
Beszélt továbbá a szivattyúk és az egyre modernebbé váló tartálykocsik jelentőségéről is. Ez utóbbiak elláthatóak ISOBUS rendszerrel, így egy kezelőfelületen lehet irányítani az összes funkciót, külön hidraulikavezetékek elhelyezése nélkül. A kiöntözés feladatát elvégző center és lineár öntözőberendezésekről elmondta, hogy az alacsony nyomású működés miatt nélkülözhetetlen a már szeparált trágya további vízzel való hígítása 1/3, vagy 1/4 arányban.
Remek alomanyagot készítenek a hígtrágyából
A nap egyik legizgalmasabb előadásán Csutár Jenő, a Bauer Hungária Kft. munkatársa egy olyan, szarvasmarhatelepekre ajánlott alomregeneráló berendezés működését ismertette, amely újdonság a magyar piacon. A FAN BRU elnevezésű rendszer abban különleges, hogy szarvasmarha hígtrágyából olyan anyagot hoz létre, ami ideális a tehenek almozására. A technológiával a biológiai úton történő természetes trágyaérési folyamatot felgyorsítva, egy nagyon jó minőségű, nedvszívó-képességű és sterilizált alomanyag készíthető az állattartó telepeken. A rendszer kizárólag a pihenőboxos telepeken keletkező friss hígtrágya átalakítására alkalmas és nem igényli külső hő hozzáadását.
A technológia legnagyobb előnyei, hogy az állatok tiszták maradnak és nem nő a gazdaság össztrágya mennyisége. A zárt rendszerben kiépített trágyaeltávolító hálózatban a pihenőboxok közötti útról szánkóval vagy tolólappal kerül a trágyarendszerbe, majd a gyűjtőaknába, onnan pedig hidraulikus úton jut el a BRU berendezésre. A folyamat ráadásul teljesen automatikussá tehető és minden eleme ellenőrizhető.
A csírátlanítás hőkezeléssel történik (külső hő hozzáadása nélkül), ezzel összefüggésben nagyon fontos, hogy a berendezés használatával csökken a szomatikus sejtszám, így emelkedik a tejhozam az állattartó telepeken. Gyakorlati tapasztalat, hogy a rendszert használó gazdaságok 1 literrel meg tudták emelni a tehenek tejhozamát – mondta Csutár Jenő.
Állategészségügyi szempontból pedig a berendezés sterilizáló és fertőtlenítő hatása nyújt nagy előnyt, mert a szeparált trágya a gép belsejében intenzív aerob folyamat során 65-73 fokra melegszik fel és így 99 százalékkal lecsökkenti a trágyában lévő patogének számát. Ennek következtében a tőgygyulladás, a kiütések és a felfekvések előfordulása is jelentősen csökken a BRU-rendszert alkalmazó telepeken. Nem utolsó sorban csökken a gyógyszerekre fordított költség is.
Borsós Gábor, a DPMG Zrt. Törtel-Ságvári tehenészeti telepének vezetője már alkalmazza a Bauer modern gépeit a tehenészetben. Kérdésünkre elmondta, hogy komolyan elgondolkodott a BRU-rendszer működésén, mert a szalmával való gazdálkodás nehézkes és költséges is. Amennyiben a technológia kiválthatja ezeket, szerinte érdemes lehet alkalmazni. A hígtrágya injektálása látványos eredményeket hozott a növénykultúráikban, és ha a BASF Innovatív nitrogénellátás című előadásán elhangzott technológiával még jobban tudnák hasznosítani a nitrogént, az nagy előrelépést jelentene a termés fehérjetartalmában és a takarmányozásban is, így ezt is megfontolják – mondta.
(X)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés