Közel 50 vendég előtt tartottak szakmai napot hígtrágya kezelés és -kijuttatás témában Szolnokon. A rendezvényt Tóth Éva, a Bauer Hungária Kft. ügyvezetője nyitotta meg, aki elmondta, hogy a cég 90 éves tapasztalatával segít a gazdáknak a hígtrágya kezelésében. Legyen szó akár az eszközökről, a homogenizálásról, a szeparálásról vagy a kijuttatáshoz kapcsolódóan az öntözőgépek, a tartálykocsik és az adapterek választékáról, minden helyzetre van megoldásuk. Az egyik különösen izgalmas téma: egy speciális berendezés segítségével, biológiai úton, 24 óra alatt, hígtrágyából kiváló tulajdonságokkal rendelkező alomanyag létrehozása.

Tóth Éva, a Bauer Hungária Kft. ügyvezetője - Fotó: Magro.hu

Az első előadáson Hegedűs Attila területi képviselő beszélt a szolnoki cég hígtrágya technológiájának műszaki megoldásairól. Elmondta, hogy a Bauer Hungária Kft. által forgalmazott trágyatárolási- és kijuttatási eszközök és gépek ma 200-nál is több magyarországi helyszínen működnek, az állattartó telepek legkülönfélébb igényeit kiszolgálva.

Felsorolta a Bauer szeparátorok előnyeit, melyek:

  • a könnyű kezelhetőség,
  • a kompakt kivitel,
  • az egyszerű beüzemelés, és
  • az alacsony fajlagos energiafelhasználás.

A legkisebb szeparátor 2, a legnagyobb 11 kW teljesítményű, és az összes szeparátor egyszerűen beilleszthető a már meglévő rendszerekbe is, legyen szó aknák közé vagy szervestrágya tároló mellé történő telepítésről. Megfelelő vezérléssel teljesen automatizálható az egész hígtrágya szeparáló folyamat. A berendezések fix és mobil kivitelben is készülnek. Kisebb állattartó telepek esetén az utóbbi alkalmazása indokoltabb az időszakos használat miatt. A kínálatban 7-50 m3-es teljesítménytartományból választhatnak a gazdák. A nagyobb szériák egészen 1300 milliméter szitahosszig is elérhetőek, és az üzemelésükhöz a többi Bauer szeparátorhoz hasonlóan csak csővezeték, áramforrás és hely szükséges – mondta Hegedűs Attila.

A Bauer Hungária Kft. területi képviselője, Hegedűs Attila ismertette a hígtrágya technológia műszaki megoldásait - Fotó: Magro.hu

A szeparált hígtrágya hidraulikus kijuttatásának lehetőségeiről elmondta, hogy:

  • csévélődobos,
  • center vagy lineár öntözőberendezésekkel, illetve
  • injektálással történhet.

Beszélt továbbá a szivattyúk és az egyre modernebbé váló tartálykocsik jelentőségéről is. Ez utóbbiak elláthatóak ISOBUS rendszerrel, így egy kezelőfelületen lehet irányítani az összes funkciót, külön hidraulikavezetékek elhelyezése nélkül. A kiöntözés feladatát elvégző center és lineár öntözőberendezésekről elmondta, hogy az alacsony nyomású működés miatt nélkülözhetetlen a már szeparált trágya további vízzel való hígítása 1/3, vagy 1/4 arányban.

Trágyaszeparátorok a Bauer Hungária Kft. szolnoki telephelyén - Fotó: Magro.hu

Remek alomanyagot készítenek a hígtrágyából

A nap egyik legizgalmasabb előadásán Csutár Jenő, a Bauer Hungária Kft. munkatársa egy olyan, szarvasmarhatelepekre ajánlott alomregeneráló berendezés működését ismertette, amely újdonság a magyar piacon. A FAN BRU elnevezésű rendszer abban különleges, hogy szarvasmarha hígtrágyából olyan anyagot hoz létre, ami ideális a tehenek almozására. A technológiával a biológiai úton történő természetes trágyaérési folyamatot felgyorsítva, egy nagyon jó minőségű, nedvszívó-képességű és sterilizált alomanyag készíthető az állattartó telepeken. A rendszer kizárólag a pihenőboxos telepeken keletkező friss hígtrágya átalakítására alkalmas és nem igényli külső hő hozzáadását.

A technológia legnagyobb előnyei, hogy az állatok tiszták maradnak és nem nő a gazdaság össztrágya mennyisége. A zárt rendszerben kiépített trágyaeltávolító hálózatban a pihenőboxok közötti útról szánkóval vagy tolólappal kerül a trágyarendszerbe, majd a gyűjtőaknába, onnan pedig hidraulikus úton jut el a BRU berendezésre. A folyamat ráadásul teljesen automatikussá tehető és minden eleme ellenőrizhető.

A hígtrágya kezelés technológiájának különlegessége a trágyából alomanyagot készítő BRU rendszer technológiai folyamata - Forrás: Bauer Hungária Kft.

A csírátlanítás hőkezeléssel történik (külső hő hozzáadása nélkül), ezzel összefüggésben nagyon fontos, hogy a berendezés használatával csökken a szomatikus sejtszám, így emelkedik a tejhozam az állattartó telepeken. Gyakorlati tapasztalat, hogy a rendszert használó gazdaságok 1 literrel meg tudták emelni a tehenek tejhozamát – mondta Csutár Jenő.

A hígtrágya kezelés és a FAN Bedding Recovery Unit (BRU) technológia fontos része a Bauer MSXH keverő - Fotó: Magro.hu

Állategészségügyi szempontból pedig a berendezés sterilizáló és fertőtlenítő hatása nyújt nagy előnyt, mert a szeparált trágya a gép belsejében intenzív aerob folyamat során 65-73 fokra melegszik fel és így 99 százalékkal lecsökkenti a trágyában lévő patogének számát. Ennek következtében a tőgygyulladás, a kiütések és a felfekvések előfordulása is jelentősen csökken a BRU-rendszert alkalmazó telepeken. Nem utolsó sorban csökken a gyógyszerekre fordított költség is.

Borsós Gábor, a DPMG Zrt. Törtel-Ságvári tehenészeti telepének vezetője beszélt a hígtrágya kezelés gyakorlati kihívásairól - Fotó: Magro.hu

Borsós Gábor, a DPMG Zrt. Törtel-Ságvári tehenészeti telepének vezetője már alkalmazza a Bauer modern gépeit a tehenészetben. Kérdésünkre elmondta, hogy komolyan elgondolkodott a BRU-rendszer működésén, mert a szalmával való gazdálkodás nehézkes és költséges is. Amennyiben a technológia kiválthatja ezeket, szerinte érdemes lehet alkalmazni. A hígtrágya injektálása látványos eredményeket hozott a növénykultúráikban, és ha a BASF Innovatív nitrogénellátás című előadásán elhangzott technológiával még jobban tudnák hasznosítani a nitrogént, az nagy előrelépést jelentene a termés fehérjetartalmában és a takarmányozásban is, így ezt is megfontolják – mondta.

https://www.youtube.com/watch?v=zv3yY_EpEEA

(X)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás