Vízügyi cselekvési program elfogadásával zárult az ENSZ Víz Konferencia az Egyesült Államok keleti partján, New York városában, 2023. március végén. A dokumentum mintegy 700 vállalást tartalmaz országok és egyéb szereplők részéről, ilyen eseményre 46 éve nem volt példa. A terv (Water Action Agenda) megfogalmazása szerint kifejezetten cselekvésközpontú és sorsfordító elköteleződéseket tartalmaz. Az élelmiszerkérdésektől kezdve foglalkozik a vízzel, mint a gazdasági növekedés motorjával, és mint a Föld kulturális örökségének részével.

A világ olyan mélyen benne van a vízválságban, amiről korábban nem is nagyon mert gondolkodni - jelentette ki az ENSZ Közgyűlésének elnöke a három napos New York-i esemény zárása előtt az MTI-nek adott interjúban. 

Jelentősen befolyásolja a növénytermesztés hatékonyságát a vízgazdálkodás, a vízhiány miatt sok területen van szükség változtatásra az agrotechnológiában - Fotó: Magro.hu, CSZS, Zimány

Vízhiány veszélyezteti a világot

Kőrösi Csaba elmondta, hogy az esemény iránt óriási volt az érdeklődés, ahogy óriásiak az elvárások is. A vízválság elemei között említette az egyre súlyosbodó szárazságot, aminek nyomán 2040-re a világ 40 százaléka nagyon komoly vízhiánnyal fog szembenézni. Szintén 2040-ben az akkor előállítandó gabona több mint 40 százalékát olyan területen kellene megtermelni, ami súlyos vízhiánnyal fog szembenézni - sorolta. 

Hozzátette, hogy eközben a világ lakosságának mintegy ötöde még mindig nem jut hozzá megfelelő minőségű közegészségügyi szolgáltatásokhoz. 

"Miközben egyre kevesebb az egy főre jutó víz, nagyon gyorsan szennyezzük el a meglévő vízkészleteket" - fogalmazott. A vízzel kapcsolatos aggodalmak harmadik elemeként említette, hogy a gazdasági fejlődéssel párhuzamosan a vízigény egyre növekszik.

Fordítani kell a történelem irányán a vízhiány kezelésére

Ez a három összetevő állította elő a komoly válságot, amelynek megértésére és a kiút-keresésre kellett összehívni az ENSZ konferenciát, 46 év után először - mutatott rá az ENSZ Közgyűlésének magyar elnöke. Megfogalmazása szerint nem kisebb a tét, mint, hogy fordítani kell a történelem irányán. Elmondta, hogy az esemény iránti óriási érdeklődést jelzi, hogy 7 ezren regisztráltak, ami meghaladja az ENSZ legfontosabb, őszi csúcstalálkozójának delegációs összlétszámát is.

Eredmények és következtetések

Az ENSZ Víz Konferencia eredményei közé sorolta a kötelező jellegű vállalásokat, amelyeket országok, régiók, vállalatok, és civil szervezetek az elmúlt hónapokban tettek, és amelyeket a konferencia záródokumentuma több száz oldalon keresztül összegez. 

A vállalások között szereplő cselekvés végrehajtásával valóban képes lehet a világ "fordítani a történelem lapjain", amelyek egyfajta "vágányátállítást" jelentenek - fogalmazott Kőrösi Csaba.

A legfontosabb cselekvések között említette a klíma- és vízpolitika integrálását, hogy az ezekhez kapcsolódó adatbázisok összevonásával létrejöjjön egy globális vízügyi információs rendszer, aminek segítségével az ENSZ tagállamai minden időben könnyebben felkészülhetnek az előttük álló 5-10 évre.

Monitoring és jelzőrendszer fejlesztést tűztek ki célnak, jönnek a befektetések

A konferencián kitűzött célok között említette, hogy 4-5 éven belül rendelkezésre álljon egy, a világon mindenkit elérő figyelmeztető rendszer, ami elsősorban a klíma és víz vonatkozású természeti csapásokra időben tudja figyelmeztetni az embereket.

Az, hogy a világ országainak vezetői rábólintanak a kompakt programra, azt jelenti, hogy van egy politikai egyetértés, a program pedig tartalmazza a bajokat, azok hajtóerejét, a megoldásokat és elköteleződést a megoldások mellett - hangsúlyozta az ENSZ-diplomata.

A víz konferencia három napja alatt tett számszerűsíthető felajánlásokat illetően az ENSZ Közgyűlésének elnöke megjegyezte, hogy a következő 5 évben 255 milliárd dollár befektetése történik majd meg, ami azt jelenti, hogy ezek nyomán "minimálisan 1000 milliárd dollárnyi társadalmi, gazdasági és környezeti érték felszabadítása fog megtörténni".

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás