Változatlanul súlyos aszály és hőség várható – kihívás lesz a repcevetés
Az elmúlt hét meleg és többnyire száraz időjárása tovább súlyosbította a július eleje óta tartó aszályt Magyarországon. Az ország területének kétharmadát jelenleg súlyos vagy jelentős aszály sújtja. A nyári kapásnövények terméskilátásain már egy nagyobb eső sem segítene, de a repce vetéséhez sürgősen szükség lenne csapadékra. Az előttünk álló héten azonban továbbra is kevés helyen várható jelentős eső, a nyár utolsó hete folytatja a meleg és száraz időszakot, keddre és a hétvégére elszórtan lehet számítani záporokra, zivatarokra.
Az előző hét elején még helyenként előfordultak záporok és zivatarok, de ezekből a csapadék csak néhány területen haladta meg a 10 mm-t. A hét második felében már anticiklon alakította időjárásunkat, és országszerte száraz idő uralkodott. Az elmúlt harminc nap során záporos és száraz időszakok váltakoztak, az Alföld déli és középső részén azonban nagy területeken 10 mm alatti csapadékösszegek voltak jellemzőek, míg az ország északnyugati részein 30 mm-t meghaladó csapadékot mértek. Az augusztusi csapadékmennyiség is 20-60 mm-rel maradt el a sokéves átlagtól, így a 90 napos csapadékösszeg nagy területen 60 mm-t meghaladó hiányt mutat az ilyenkor szokásos értékekhez képest.
Hirdetés
Az augusztus közepén csapadékot kapott északi, keleti és délnyugati területeken a talaj felszíni és középső rétegei még megfelelően nedvesek, de fél méternél mélyebben országszerte kritikus a helyzet. Az Alföldön és a Dunántúl nagy részén a talaj felső egy méteres rétege 30%-nál is kevesebb nedvességet tartalmaz, ami a növények számára felvehető vízmennyiséget illeti. Az aszály területi kiterjedése és intenzitása az előző héthez képest tovább nőtt - olvastuk a HungaroMet agrometeorológiai elemzésében.
A múlt hét közepén a hőmérséklet átmenetileg visszaesett, csütörtökön országszerte 30 fok alatt maradtak a maximumok, északkeleten péntek hajnalban 10 fok közelébe hűlt a levegő. Péntektől azonban visszatért a hőség, a nappali csúcshőmérsékletek elérték a 35 fokot, éjszakánként pedig 15-20 fok között alakultak az értékek.
A növényzet körülbelül három héttel előrébb jár a szokásos fejlődési üteméhez képest, amit az aszály tovább fokoz. A napraforgó és a kukorica állományok már a növényszáradás fázisában vannak, utóbbi növény sok helyen már teljesen elszáradt, míg a napraforgónál még található zöld levél. A legfrissebb műholdas mérések szerint, bár az idei állományok jobban állnak, mint a 2022-es rendkívüli aszály idején, az optimálistól így is messze elmaradnak. A növényszáradás a kukoricánál különösen korán kezdődött, és a virágzás, szemképződés fázisában tapasztalt csapadékhiány miatt az öntözés nélküli területeken gyenge termésátlagokra lehet számítani.
Az őszi káposztarepce vetése lassan aktuálissá válik, azonban a talaj nedvességviszonyai csak az ország északi részén kielégítőek, míg az Alföld jelentős részén a talajréteg száraz és poros.
Az elmúlt hét második felében a száraz időjárás miatt a növényállományok rövid ideig maradtak nedvesek, és a párás időszakok is alig voltak mérhetőek, ami a gombás megbetegedések kialakulásának kedvezőtlen volt.
Az NDVI vegetációs index az évszaknak megfelelően még magas értéket mutat, de folyamatosan csökken. A természetes vegetáció gyorsan veszít zöld tömegéből, az aszály hatása már az erdőkre is kiterjed, míg a szántóföldi növények július óta száradásnak indultak. A csapadékhiányos időjárás ezt a folyamatot tovább gyorsította, így az ország jelentős területein, különösen az Alföldön és a Dunántúl keleti részein, az átlagosnál sokkal kevesebb a zöld tömeg.
A kukoricatermesztésben használt 10 fokos bázishőmérséklettel április 1-től számolt hőösszeg jelenleg 1420 és 1590 foknap között alakul, és tovább nő a különbség a hűvösebb nyugati és északi, valamint a melegebb délkeleti területek között. A jelenlegi hőösszeg értéke a tavalyinál 160-290 foknappal magasabb, a sokéves átlagnál pedig 150-240 foknappal haladja meg. Ez azt jelenti, hogy a vegetáció körülbelül három héttel előrébb tart a fejlődésben a szokásosnál.
A következő héten is folytatódik a meleg és száraz idő. Elszórtan záporok és zivatarok fordulhatnak elő keddig főként a Dunántúlon, majd kedden napközben a keleti és középső országrészben. A hét közepére száraz idő várható, majd a hétvégére kissé nő a záporok, zivatarok esélye. Összességében azonban az ország nagy részén tovább szárad a talaj, és az aszály súlyosbodása várható. A hőmérséklet a hét elején átmenetileg 1-2 fokkal visszaesik egy gyenge hidegfront hatására, de a hét közepétől ismét 31-36 fokos csúcsértékekre kell számítani, éjszakánként pedig 15-20 fok között marad a hőmérséklet.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 89 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés