Hirdetés
Változik a klíma, változtatni kell a tápanyagpótlás technológiáján is
A csapadékhiány és a magas inputárak miatt elodázzák a döntéseket a magyar gazdálkodók, így csúszásban vannak az őszi vetési munkálatok. Az input anyag, vetőmag beszerzések késleltetése miatt félő hogy a kereslet egy időben jelenik majd meg a piacon, ami ellátási problémákhoz vezethet. Mindezen problémákról, valamint az aszályhelyzet okozta nehézségek megoldásáról Vázsonyi Lászlóval a VulcanAgro Kft. fejlesztőmérnökével beszélgettünk.
Milyen most a hangulat a magyar mezőgazdaságban?
Jelenleg a kivárás jellemzi a hazai agráriumot. A csapadékhiány miatt nagyon szárazak a talajok, emiatt csúszik az őszi vetés és zsákban maradtak a vetőmagok. Ilyen aszályos körülmények között nagyon nehéz vetni, és már most látjuk, hogy a repce vetőmag a zsákban maradt. Október elején a repcét pedig már nem lehet elvetni, mert hiányozni fog a szükséges hőösszeg a kifejlődéshez. Közép-Magyarországon és az Alföldön a legkritikus a helyzet. Az őszi növényeket ugyanakkor nem lehet elhagyni, mert tavasszal nem lehet 3 millió hektár kapásnövény.
Általános bizonytalanság uralkodik a gazdálkodók körében Nem tudják, hogy a learatott terményt mikor és milyen áron adják el, illetve megjósolhatatlan a kukorica várható mennyisége is.
A másik jelenség, ami lassítja a folyamatokat, az inputanyagok magas ára. Jellemzően itt is kivárnak a beszerzéssel a gazdák, ezért visszaestek az elővásárlások. A legtöbb termelő úgy gondolja, hogy ilyen magas áron 2-4 hónap múlva is lehet majd vásárolni.
A termelők – természetesen - örülnek a magas terményáraknak, de ha ez megjelenik a vetőmagárakban, input anyag és a növényvédő szer árakban, azt nem fogadják el. Sokan nem fognak 150-200 ezer forintért kalászos vetőmagot venni, hanem csávázás után visszavetik a saját terményt. Ez pedig később majd problémát okoz, mert a visszavetéstől nem lehet csúcsteljesítményt elvárni.
Miért nem előnyös ez a hozzáállás?
A gyártóknak és forgalmazóknak problémát okoz, hogy hiányzik az előtervezés és egyre magasabb a a prompt vásárlások aránya. A gazdálkodók a döntés után 2-5 nap múlva már szeretnének hozzájutni a megrendelt termékekhez, ennek azonban nem tud megfelelni a gyártás és a logisztika. Az általunk gyártott folyékony NPK-hoz, például, az alapanyag különböző forrásból érkeznek, amit lehetetlen hirtelen és egyszerre megjelenő megrendelési volumenek mellett összehangolni. Márpedig a keresleti csúcs valószínűleg egyszerre jelenik majd meg, azt senki nem tudja lekezelni. Átmeneti hiány alakulhat ki és lesznek, akik hoppon maradnak. A nagy gyártók nem tudnak tervezni a magyar piacra, ezért félő, hogy a kapacitásaikat máshol értékesítik.
Az inputköltségeket érdemes racionalizálni. Kevesebb tápanyaggal is lehet jó termésátlagokat elérni, ha figyeljük a fejlesztéseket. Sajnos a gazdálkodók nehezen látják be a talajok vízmegtartó képességének javításának szükségességét. Pedig nagy valószínűséggel jövőre is aszályos idő lesz, hosszabb vagy rövidebb ideig. Ezért el kell elérni, hogy a talaj, a földünk jó állapotban legyen, szolgáltasson vizet és tápanyagot, lehessen rajta dolgozni/teemelni.
Ilyen körülmények között mi lehet a megoldás?
A tapasztalatok azt mutatják, hogy ahol, például, vinasz-melaszt vagy folyékony műtrágyát alkalmaznak, sokkal jobb állapotban vannak a növények, tovább bírják az aszályt. Ez pedig azért van, mert a talaj biológiailag javul, több és többféle tápanyagot szolgáltat. A növény gyökere korábban átjárja a talajt a vízért és tápanyagért. Az erős lombozat árnyékolja a felszínt, tehát hűti is. Egyre több termelőnek technológiát kellene váltani és nem abban bízni, hogy előbb-utóbb majd lesz eső.
Beszélne egy kicsit részletesebben a melasz használatáról?
A melasz a cukorgyártás mellékterméke, amit néhány partnerünk kísérletként tett ki a földjére, hogy megvizsgálja, milyen hatása van. Kiderült, hogy 15-30-%-os termésnövekedést is lehetett elérni vele, miközben a talaj is művelhetőbbé vált. A melasz-vinasz gyorsan felpörgeti a talajt és vitaminokat, nyomelemeket, aminosavakat is juttat a talajba. Túlzásba azonban nem kell vinni, mert semmiből sem jó a sok. Lassan kell változtatni, és más tápanyaggal vagy egyéb talajjavító anyaggal (pl .mésszel) kiegészíteni a melasz-vinasz alapú talajjavítást.
Milyen lombtrágyákat ajánlanának Önök a kínálatukból?
Azért hoztunk létre a különböző kultúrákra, repcére, kukoricása, kalászosra, ... stb a komplex lombtrágyáinkat, mert minden évben sok száz levelet analizálunk és látjuk a tápanyaghiányokat.
A Vulcanagro Kft. egy termékfejlesztő cég is, ezért folyamatosan, az igényeknek megfelelően változtatjuk a hatóanyagot. A komplex lombtrágyáink használata azért előnyös, mert tartalmaz nitrogént, foszfort és káliumot is, de vannak benne az adott növénynek szükséges mikroelemek is. Pont úgy állítjuk össze a rengeteg levélanalízis alapján, amire egy magyarországi gazdálkodó növényének az adott növekedési fázisban szüksége van.
Annak tudatában, hogy sokan kivárnak a beszerzésekkel, hogyan sikerült a VulcanAgro számára az év eddigi időszaka?
A júliusi eladási akciónkban a valaha volt legmagasabb értékesítési számokat értük el és azóta is erős a kereslet. A granulált mész és kén eladásaink növekednek de kirobbanó mértékben a szerves anyag alapú folyékony NPK. Minden telephelyünk, még a nemrég megnyitott mezőszilasi is ebben az időszakban folyékony NPK-t gyárt.
Mi lehet ennek az óriási felfutásnak az oka?
Ez két dolognak köszönhető. Egyrészt a gazdálkodók látják, hogy az oldott és összetettebb tartalmú műtrágya, ami nemcsak nitrogént tartalmaz, hosszú távon jobban működik. Egy folyékony változat flexibilisebb, mint a szilárd műtrágya. A nitrogénoldatba tehetünk ként, mikroelemet, egy folyékony NPK-ba tehetünk több foszfort és/vagy káliumot, ként, cinket vagy magnéziumot. És árban ma már nem drágábbak a hagyományos változatnál.
A másik ok pedig arra a tényre vezethető vissza, hogy a száraz talajban éhezik a növény. A genetikája arra ösztönzi, hogy fejlődjön, de ha szilárd műtrágyát teszünk ki - víz hiányában - nem tudja azt hasznosítani. A növekedés másik oka, pedig a cég gyártási kapacitásának növelése, és a személyi állomány gyarapodása. Egyre több és komoly szakmai tapasztalatokkal rendelkező kolléga csatlakozik hozzánk és választja hivatássá a VulcanAgro Kft-t.
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Védjük a gyökereket az Agrováció termékével
A gyökérzónába kijuttatott AMG Pro-tech a csapadék/talajnedvesség hatására szétáramlik a gyökérzónában és védelmet alakít ki a kelő mag számára.
AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?
Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatEladó John Deere 8345R e23 ILS 2020-as évjáratú traktor
69 900 000 HUF
+ áfaEladó használt MetalFach N267 szervestrágyaszóró
4 990 000 HUF
+ áfaTöbb mint 1.100 hirdetés 102 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés