A 2023-ban induló új Közös Agrárpolitika szabályokban idén is sok újdonság, finomítás és változtatás van. A feltételesség és az AÖP tekintetében, valamint a beadás-ellenőrzés folyamataiban is módosultak a részletek. Ezek közül érdemes megnézni a kérelem beadásáról és a parlagot érintő részleges derogációról szóló szabályokat. Az egységes kérelem beadásával idén is 44 jogcímen jelölhető támogatás igénylés, tehát nem csak a sima területalapú, hanem a termeléshez kötött támogatásokat, így az AKG és az ÖKO kifizetéseket is itt lehet igényelni, ezért kiemelten fontos a precíz kitöltés.

A Növénydoktor írt róla, hogy 2024. június 10-ig adható be a kérelem szankciómentesen. Nincs külön szankciós időszak, 10-én zárul a lehetőség, ami addig bement, a továbbiakban az módosítható. A módosítással új területet már nem lehet majd bevinni és új támogatás igénylést sem bejelölni. Törölni, visszavonni és növényeket változtatni viszont lehet.

A 2023-ban induló új Közös Agrárpolitika szabályokban idén is sok újdonság, finomítás és változtatás van; a feltételesség és az AÖP tekintetében, valamint az egységes kérelem beadás-ellenőrzés folyamataiban is módosultak a részletek - Fotó: Magro.hu, CSZS, Nógrád vármegye

A cikkben a parlag, más néven a nem termelő területek tavaly őszihez képest könnyített előírásairól írtak.

A derogáció 2024-ben nem ugyanazt jelenti, mint 2023-ban

Tavaly teljes derogáció volt, ami azt jelentette, hogy élelmiszercélű kultúrát is jelölhettek nem termelőnek, most azonban ezt nem lehet megtenni.

2024-ben részleges derogációt kapnak a termelők, ami azt jelenti, hogy a 4 százalékon nem termelő területet nem csak parlag terület jelölésével, hanem nitrogénmegkötő növény, vagy ökológiai másodvetés termesztésével is meg lehet oldani.

Jönnek sorban a megoldások a 4 százalékra:

  • Parlagként az a terület számolható el, ahol nem történik termelés január 1. és augusztus 31., tehát a (pihentetési időszak) között.

A pihentetési időszak alatt gondoskodni kell a talaj takarásáról, amire alapvetően három lehetősége van a gazdálkodónak:

  1. talajtakaró növényzet vetése, vagy telepítése, (kizárólag az Agrárminisztérium közleményében lévő keverékekkel) – Elfogadható az AKG zöldugar, a nem AKG-s zöldugar keverék és az ideiglenes gyep is. Fontos megjegyezni, hogy abban az esetben, ha a gazdálkodó már elvetette a növényt 2023 őszén, és az nem szerepel a közleményben, abban az esetben a 2024-es EK időszakig egyszer szárzúzást kell végeznie a területen, és azt be kell jelentenie.
  2. Méhlegelő vagy vadvirágos keverék vetése (Méhlegelő: AÖP rendeletben ismertetve 8 fajból áll), április 15.-ig kell(ett) elvetni. Vadvirágos keverék (VAD01): olyan legalább három fajból álló keverék, amelynek összetevőit a rendelet gyepalkotó és egyéb takarmánynövény fajok melléklete, vagy az ökológiai jelentőségű másodvetésként elismerhető fajok melléklete, továbbá a vadvirágokat tartalmazó melléklet tartalmazza úgy, hogy a vadvirágok aránya a teljes keveréken belül
    legalább a 10 százalékot eléri.
  3. Harmadik pedig a tarlómaradványok és spontán megjelenő növények meghagyása. Ez esetben a spontán megjelenő zöld növényzetnél kaszálással vagy szárzúzással meg kell akadályoznia a virágzást, a gyomosodást a teljes táblán.
  • Ökológiai másodvetés
    Legalább két fajból álló keverék, mely 60 napig a területen van, vetése október 1-ig megtörténik. A vetést és a beforgatást 15 napon belül az EK felületen be kell jelenteni. Fontos, hogy nem lehet sem az előtte, sem az utána lévő főnövénnyel azonos nemzetségbe tartozó növény (keverékben sem). Tilos növényvédő szert használni, beleértve a csávázott vetőmagot is. Jó hír, hogy ez esetben egyszeres szorzóval számolnak (a korábbi rend szerint 0,3-as szorzóval számoltak, azaz 1 hektár ökológiai másodvetés csak 0,3 hektárnak felelt meg, most egy az egyben számít a területe) Fontos, hogy AKG-s zöldtrágyázás nem felel meg ökológiai másodvetésnek.
  • Nitrogénmegkötő növénnyel bevetett terület
    A növényvédőszer használata – valamint a csávázott vetőmag használata itt is tilos.

Csak minősített vetőmagokat fogad el a hatóság a másodvetések, a méhlegelő és a vadvirág keverék tekintetében is. Ezeken a területeken a termeléshez kötött támogatás nem vehető igénybe. A parlag miatt is kötelező a napló vezetése, az e-GN beadás még kérdéses (jelenleg nincs letisztázva hol, milyen felületen kell majd beküldeni naplót - írták.

Mentesülnek a feltételek betartása alól:
  • A legfeljebb 10 hektár szántóterülettel rendelkezők
  • A támogatható mezőgazdasági terület több, mint 75%-a állandó gyepterület
  • A szántóterület több mint 75%-át gyep vagy egyéb egynyári takarmánynövény termesztésére, parlagon hagyott földterületként, hüvelyes növények termesztésére vagy e célok közül többre is használják

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás