Változott a felhasznált gázolaj után érvényesíthető adó-visszaigénylés mértéke
A mezőgazdasági termelők támogatásának egyik formája a termelőtevékenységhez felhasznált gázolaj jövedéki adója meghatározott részének visszaigénylési lehetősége, másik formája pedig a tiszta növényi olajat előállító mezőgazdasági termelők által a tiszta növényi olajra alkalmazott kedvezőbb adómérték biztosítása révén a jövedékiadó-fizetési kötelezettség csökkentése.
A jövedéki adóról szóló 2016. évi LXVIII. törvény (Jöt.) 117. paragrafusa szerinti feltételeknek megfelelő gázolaj-felhasználás esetén a törvény két visszaigénylési kulcsot ad meg, ami a kőolaj világpiaci árának függvényében változó adómértékekhez igazodik. Ha a Brent hordónkénti olajár 50 dollár vagy az alatti, akkor a gázolaj adómértéke 152 900 forint ezer literenként, amihez 87 százalékos visszaigénylési kulcs tartozik, míg az 50 dollár feletti Brent-olajár esetében az adómérték 142 900 forint ezer literenként, a hozzátartozó visszaigénylési kulcs viszont 86 százalék. Az Adózóna anyagát szemléztük.
A tiszta növényi olajat előállítók esetében adófizetési kötelezettség keletkezik a tiszta növényi olajra vonatkozóan, de ha a megtermelt tiszta növényi olajat a hatályos szabályrendszer alkalmazásával mezőgazdasági termelőtevékenységhez használják fel, akkor csökkentett adómértékkel kell adózni, vagyis eleve a biztosított kedvezmény mértékével csökkentett adót kell bevallani és megfizetni. A tiszta növényi olaj adómértéke a gázolaj adómértékének meghatározott százaléka, tehát itt is figyelemmel kell lenni a Brent olajár alakulására. Az alacsonyabb adómérték esetén a gázolaj-adómérték 14 százaléka, míg a magasabb adómérték esetén annak 13 százaléka a tiszta növényi olajra alkalmazandó adó.
Hirdetés
A mezőgazdasági termelők helyzetét jelentős mértékben befolyásolja a szomszédos Ukrajnában folyó háború, ami miatt Magyarországon háborús veszélyhelyzeti jogrend van érvényben. A mezőgazdaságban jelentősen megemelkedtek a termelési költségek (például vetőmagok, vegyszerek, műtrágyák, öntözés, üzemanyag stb.), ami nagymértékben kihat a termelés gazdaságosságára. Ezt a költségnövekedést próbálja mérsékelni a kormány olyan módon, hogy a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj jövedéki adójának nagyobb hányadát engedi visszaigényelni, illetve tiszta növényi olaj esetében csökkenti a jövedéki adófizetési kötelezettséget. Ennek jogi alapját a 2003/96/EK tanácsi irányelv 15. cikkének (3) bekezdése teremti meg azzal, hogy a tagállamok számára lehetővé teszi, hogy a mezőgazdasági, kertészeti vagy haltenyésztési munkákhoz, továbbá az erdőgazdálkodásban felhasznált energiatermékekre akár nulláig csökkentsék az adó mértékét.
A százalékok és a számítás
Azt már az Agrárminisztérium írta meg, hogy a korábbi szabályozás szerint a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj után megfizetett adónak a világpiaci ártól függően eddig 86, illetve 87 százaléka volt visszaigényelhető, míg az ezt megelőző években ez mindössze 82, illetve 83,5 százalékban került meghatározásra. Ezt emelte meg most az állam 90, illetve 90,5 százalékra, ami hektáronként átlagosan mintegy 400 forintos többletet jelent a gazdálkodónak. Ez az intézkedés nagyságrendileg összesen 1-2 milliárd forintnyi éves többlettámogatást eredményez az agrárágazat számára - írták.
A tavalyi évben a gázolaj adó visszatérítés jogcímen összesen 22,8 milliárd forinthoz jutottak a gazdálkodók a hazai költségvetésből. Kiemelte azt is, hogy a mezőgazdaságban felhasznált gázolaj jövedéki adó visszaigénylésnél az elszámolható gázolaj mennyisége továbbra is évente maximum 97 liter lehet hektáronként - közölték.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 88 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés