A Magyar Közlöny 2023. áprilisi számaiban több, az agrárgazdálkodást érintő jogszabály található. A 90/2023. számú, az országos településrendezési és építési követelményekről szóló rendeletnek a tanya beépíthetőségével összefüggő módosításáról szóló része is változott. Az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból finanszírozott fenntarthatóságot elősegítő alapszintű jövedelem támogatás, a kapcsolódó átmeneti nemzeti támogatás, valamint a fenntarthatóságot elősegítő, átcsoportosítással nyújtható kiegészítő jövedelemtámogatás igénybevételének kérdéseiről szóló részleteket is érdemes megnézni.

Az összesen 8 agrárjogszabályi változást tartalmazó OTP Agrár összefoglalót ide kattintva lehet elolvasni.

A Magyar Közlöny 2023. áprilisi számaiban több, az agrárgazdálkodást érintő jogszabály található. A 90/2023. számú, az országos településrendezési és építési követelményekről szóló rendeletnek a tanya beépíthetőségével összefüggő módosításáról szóló része is változott- Fotó: Magro.hu, CSZS, Jászárokszállás, tanya

A tanya fogalma és dimenziói

A 2023. március 30. napján életbe lépett az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendeletnek a tanya beépíthetőségével összefüggő módosításáról szóló Kormány 90/2023. (III. 22.) Korm. rendelet, ami alapján a tanya fogalma a következőképpen alakul: 

„Tanya a település külterületén, mezőgazdasági területen fekvő, legalább 1500 m2, legfeljebb 10 000 m2 nagyságú olyan földrészlet, amelyhez a föld mellett növénytermesztés és állattenyésztés, továbbá az ezekkel kapcsolatos termékfeldolgozás és terméktárolás célját szolgáló lakó- és gazdasági épület, illetve ilyen épületcsoport is tartozik. A tanya területén vendéglátást szolgáló épület is elhelyezhető.” 

A fentieken túl az új szabályozás értelmében a megengedett beépítettség mértéke nem változik – az továbbra is legfeljebb 30% -, azonban ezentúl az épület beépítési magassága is szabályozásra került, az nem haladhatja meg a 4,5 métert. Továbbá a módosítás maximalizálja a tanyán elhelyezhető lakórendeletetésű épületek számát, valamint ezeknek nagyságát is. 

Támogatások változásai

A rendelet a KAP I. és II. pillérének terület- és állatalapú beavatkozásaira vonatkozó egységes eljárási szabályokat tartalmazza. Ez a rendelet ernyőrendeletként funkcionálva tartalmaz egy széles körű fogalomtárat, valamint az egységes kérelem tartalmára, benyújtására, módosítására, valamint a termelő és a Magyar Államkincstár – mint Kifizető Ügynökség – közötti kapcsolattartásra vonatkozó eljárási szabályokat. Az európai uniós joganyag változásából adódóan a szabályozás 2023-tól új elemekkel bővül. Ennek oka, hogy a vonatkozó európai uniós jogszabályok 2023-tól főként általános keretszabályokra szorítkoznak, és több mozgásteret adnak a tagállamok számára a végrehajtási modelljük kialakításában.

A tagállami szubszidiaritás növekedésének egyik legfőbb megnyilvánulása, hogy az ellenőrzési és szankciórendszer részletszabályainak kidolgozása – amelyek eddig a közvetlenül hatályos európai uniós végrehajtási rendeletekben voltak rögzítve – tagállami hatáskörbe kerül. A hazai szabályok az auditkockázatok minimalizálása érdekében jórészt az eddig működő európai uniós szabályok mintájára kerültek kialakításra. 

Ezt támogatja és ellenőrzi a Területi Monitoring Rendszer

Szintén az ellenőrzésekhez tartozó új elem az úgynevezett Területi Monitoring Rendszer fokozatos bevezetése, amelynek célja a Kopernikusz-Sentinel műholdadatokra támaszkodva a mezőgazdasági gyakorlatok és tevékenységek vizsgálata és értékelése. Célja a kérelmek minőségének javítása, a termelők folyamatos segítése, az ellenőrzések hatékonyságának növelése, egyúttal pedig a szankciók lehetséges megelőzése.

Az egységes kérelem rendeletben kerül ezentúl rögzítésre emellett a Gazdálkodási Napló vezetési kötelezettség, több növénylista, a támogatások kiszámításának módja, valamint a közvetlen támogatási jogcímek pénzügyi borítékaihoz tartozó forráskezelési alapelvek. A kihirdetést követő napon történő hatálybalépés amellett, hogy a jogalkalmazók számára szükséges felkészülési időt biztosítja, elősegíti, hogy az érintettek számára mielőbb alkalmazhatóak legyenek a rendelet szerinti támogatási szabályok - közölték a Magyar Közlönyben.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás