Változtak az őstermelői értékesítés szabályai
Egyre több őstermelővel lehet találkozni a nyár folyamán a piacokon, ezért érdemes áttekinteni az őstermelői értékesítés vonatkozó előírásait is. 2021. január elsejétől hatályba lépett az új, családi gazdaságokról szóló 2020. évi CXXIII. törvény és ezt követően az annak végrehajtására kiadott 665/2020. kormányrendelet. Ezek átfogóan szabályozzák a mezőgazdasági tevékenységet folytatók esetében az ellenőrzéssel kapcsolatos rendelkezéseket, valamint az őstermelői értékesítés szabályait is.
A mezőgazdasági őstermelő kizárólag azt a terméket értékesítheti, amit a saját gazdaságában állított elő és az szerepel az őstermelői nyilvántartásban - írta az Adózóna. Az őstermelő nevében kizárólag közeli hozzátartozója vagy alkalmazottja árulhat, családi gazdaságok esetében a tagok és az alkalmazottak értékesíthetnek. Az árusítás helyén kötelező jól látható módon kihelyezni a „saját őstermelői tevékenységből származó termék” feliratot, valamint az őstermelő FELIR és Nébih tevékenységazonosítóját.
A mezőgazdasági igazgatási szerv (Nébih) ellenőrzi az őstermelő tevékenységét, a mezőgazdasági őstermelő által közölt és nyilvántartásba vett adatok és nyilatkozatok valódiságát, valamint az őstermelői tevékenység során előállított termékek értékesítésének jogszerűségét.
Hirdetés
Ezek a büntetések, ha jogsértés történik az őstermelői értékesítés során
Amennyiben az őstermelő a tevékenységét nem jogszerűen és az előírásoknak megfelelően folytatja, legfeljebb 500 ezer forint bírsággal sújthatja a Nébih. Ezen kívül elrendelheti a termék forgalomból való kivonását, a saját költségre történő megsemmisítését, valamint 5 évre eltilthatja tevékenységétől az őstermelőt.
A kiszabható bírság mértéke:
- legfeljebb 500 ezer forint, ha
- az őstermelői tevékenységre vonatkozó adatok és az őstermelői nyilvántartásban szereplő adatok eltérnek,
- a mezőgazdasági őstermelő által értékesíteni kívánt vagy értékesített termék mennyisége legalább 20 százalékkal több mint amennyit a saját gazdasága adatai alapján lehetősége lenne termelni,
- az őstermelői nyilvántartásba be nem jelentett termék értékesítést,
- a nyilvántartásban szereplő terméket felvásárolja és sajátként értékesíti.
legfeljebb 100 000 forint,
- ha az őstermelő árusításkor elmulasztja feltüntetni a „Saját őstermelői tevékenységből származó termék” feliratot, a FELIR, vagy a Nébih tevékenységazonosítót.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés