Több helyen változtak január elsejétől a gyümölcsültetvények telepítési és engedélyezési szabályai. Díjmentes a földminősítési eljárás gyümölcsös telepítésekor, és módosult néhány helyen a gyümölcsültetvény-telepítés engedélyezési eljárása is. Anyagunkban összefoglaltuk, mit kell tudni a szabályokról az ültetvényes gazdáknak.

A gyümölcsültetvények engedélyezésének feltételeit és a gyümölcsültetvény-kataszter vezetésének követelményeit a termőföld védelméről szóló törvény határozza meg. A jogszabály január 1-i hatállyal több ponton módosult, és a módosítások érintik az ültetvényekkel kapcsolatos szabályokat is.

A gyümölcstelepítés szabályai január elsejével több helyen megváltoztak
Díjmentes a földminősítési eljárás

Gyümölcsös telepítésekor a földminősítési eljárás díjmentes, ha a gazdálkodók olyan földrészleten telepítenek, amelyet szántó művelési ágban tartanak nyilván, de ezt megelőzően igazolhatóan gyümölcsös besorolású volt. A földminősítési eljárás díjmentességének további feltétele, hogy az engedélykérelem benyújtásától számított három éven belül meg kell valósítani a telepítést, illetve a művelési ág váltást.

A gyümölcsültetvény kataszter szabályai

A gyümölcsültetvény-katasztert a megyeszékhely szerinti járási kormányhivatal vezeti, és abba a telepítési engedélyben szereplő adatokat rögzíti. Ha a telepítés valamilyen ok miatt nem valósítható meg az engedélyben szereplő adatok szerint, és a fajtaösszetétel vagy a térállás 10 százaléknál nagyobb mértékben eltér, az engedély előzetes módosítására van szükség. Ezt a telepítőnek kell kérelmeznie. Ha az eltérés 10 százaléknál kisebb, azt elég csak a megvalósulás bejelentésekor jelezni a hatóságnak. A telepítés megvalósítását az engedélyes köteles a telepítési hatóságnál bejelenteni.

A gyümölcsültetvény kataszterbe bejelentett adatok valódiságáért az engedélyes felel, de azokat a telepítési hatóság a földmérési és államigazgatási szerv közreműködésével ellenőrzi. 20.000 forinttól 50.000 forintig terjedő bírsággal sújtható az, aki valótlan adatokat jelent be, vagy adatszolgáltatási kötelezettségének a felszólítás ellenére sem tesz eleget. Továbbá 50.000 forinttól 200.000 forintig terjedő bírságot kaphat, aki gyümölcsültetvényt bejelentés vagy engedély nélkül telepít, illetve azt az engedélyben foglaltaktól eltérően hajtja végre.

A gyümölcstelepítés szabályai megkövetelik, hogy az ültetvény termőre fordulását is jelezze a hatóságnak. A bejelentés után helyszíni szemlén rögzítik a megvalósított ültetvény adatait, amelyek bekerülnek a gyümölcsültetvény kataszterbe. Ültetvény kivágáshoz nem kell engedély, de a kivágás tényét harminc napon belül jelenteni kell a telepítési hatóságnak, amely rögzíti az ültetvény megszűnését a kataszterben.

Engedély nélkül telepített gyümölcsültetvények

A 2017. december 31-e előtt termőföldön vagy termőföldnek nem minősülő ingatlanon telepített 3000 négyzetméternél kisebb, de 2500 négyzetméternél nagyobb gyümölcsültetvénynél a módosítás hatályba lépését követő tizenkét hónapon belül be kell jelenteni a terület azonosítására alkalmas alapadatokat, az ültetvény használójának adatait és az ültetvény jellemzőit. A törvény értelmében a gyümölcsültetvény használója tizenkét hónapig jelentheti be az adatokat.

Árutermő gyümölcsültetvények engedélyezési előfeltételei

Árutermő gyümölcsültetvényeket továbbra is csak engedéllyel lehet telepíteni. Az engedély kiadásának egyik előfeltétele, hogy az adott terület szerepeljen a gyümölcstermőhelyi kataszterben, amelyet a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) vezet. A gyümölcstelepítés szabályai a termőföld védelméről szóló törvényben szerepelnek, cikkünk az Agrárszektor anyaga alapján készült. A termőhelyi kataszterben nem szereplő terület kataszterbe vonását a terület használójának vagy tulajdonosának kell kezdeményeznie a Nébih-nél, még a telepítési engedély kérelmezése előtt. A hatóság a NAIK Gyümölcstermesztési Kutatóintézetének szakvéleménye alapján hoz döntést a kataszterbe vételről.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara tájékoztatása szerint lehetőség van arra, hogy a kérelmezők a szakvélemény elkészítését a NAIK Gyümölcstermesztési Kutatóintézettől még a kataszteri eljárás megkezdése előtt közvetlenül megrendeljék. De a kataszterbe sorolást szakvélemény benyújtása nélkül is kezdeményezhetik. Ebben az esetben a Nébih hivatalból felkéri a kutatóintézetet a szakvélemény elkészítésére. Az ökológiai alkalmasságról szóló szakvéleményt mindkét esetben térítés ellenében készítik el, tehát a költségek a kérelmezőket terhelik.

A gyümölcsültetvény telepítési engedély kiadásának másik előfeltétele, hogy külön jogszabályban meghatározott talajvédelmi terv készüljön. Ilyen dokumentumot csak regisztrált talajvédelmi szakértő készíthet el. A talajvédelmi tervet az engedélyezési eljárást lefolytató telepítési hatósághoz kell benyújtani, azt a talajvédelmi szakhatóságként közreműködő megyei kormányhivatal (különös illetékesség esetén a kijelölt járási hivatal) véleményezi. A megyei kormányhivatal igazgatási szolgáltatási díjat számol fel, amelynek megfizetését a megyeszékhely szerinti járási hivatalnál igazolni kell.

A gyümölcsültetvény-telepítés engedélyezési eljárása

Az ültetvénytelepítési engedélyt csak gyümölcs termőhelyi kataszterben szereplő területre lehet kérni. Az engedélykérelmet a terület tulajdonosa vagy bejegyzett használója nyújthatja be. 2500 négyzetméternél nagyobb gyümölcsültetvény termőföldön vagy termőföldnek nem minősülő ingatlanon telepíthető. Akkor, ha ezt a telepítési hatóságnál előzetesen bejelentik és a hatósági nyilvántartásba vétel is megtörtént. Néhány kivételtől eltekintve 2017. január 1-től a gyümölcsültetvények telepítési engedélyezési eljárását a megyei kormányhivatal megyeszékhely szerinti járási hivatala folytatja le.

A kérelemben szerepelnie kell a telepítendő gyümölcsfaj mellett a fajtáknak, az alanyoknak, illetve idegentermékenyülő fajoknál a porzófajtáknak. Fel kell tüntetni az ültetvény tervezett térállását is. Amennyiben nem a teljes földrészleten telepítenek, vázrajzot kell készíteni. Ezen a telepítés földrészleten belüli elhelyezkedését kell feltüntetni. Vázrajz kell akkor is, ha több gyümölcsfajt telepítenek. Ilyenkor a fajok elhelyezkedését kell jelölni.

A telepítéshez a Nemzeti Fajtajegyzékben vagy az Európai Unió valamely tagállamának fajtajegyzékében szereplő fajták minősítéssel rendelkező szaporítóanyaga használható fel. A telepítés a talajvédelmi terv érvényességi idejéig hajtható végre.

Ha a gyümölcstelepítés szabályai mellett az is érdekli, hogy mit tegyen, ha nem terem a gyümölcsfa, kattintson és olvassa el korábbi anyagunkat!

Megosztás

További híreink

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás