Van állatjóléti felelős az állattelepén?
Október 4-ét már több évtizede az Állatok Világnapjaként tartjuk számon. Ilyenkor kicsivel több figyelmet kapnak a vad-, a házi- és a haszonállatok is. Sőt, ezt kötelező rendelkezések is előírják.
Az Állatok Világnapja Assisi Szent Ferenc nevéhez kötődik, ő ugyanis az állatok védőszentje. Ebből adódik, hogy 1931 óta október 4-én, Szent Ferenc emléknapján tartjuk az Állatok Világnapját. Kezdetben „csak” a vadon élő állatok védelmére hívta fel a figyelmet a világnap, de mára kiterjedt a házi- és haszonállatok védelmének népszerűsítésére is.
Az Állatok világnapja jó alkalom arra, hogy megerősítse az ember-állat közti barátságot, valamint hogy felhívja a figyelmet az állatokkal való együttélés fontosságára. Nem csak teljesebbé teszik ők az életünket, hanem segítik hétköznapjainkat, valamint a haszonállatok hozzájárulnak az emberi faj fennmaradáshoz is.
Hirdetés
Törvényekkel védik a haszonállatokat
Hajlamosak vagyunk az Állatok Világnapján megfeledkezni a haszonállatokról, pedig ők is megérdemlik a megfelelő bánásmódot, sokat köszönhetünk ugyanis nekik. Ha nem lennének, nem jutna az asztalokra sajt, tojás, joghurt, vagy éppen hús sem. Épp ezért tisztelnünk kell a haszonállatokat is, mégpedig azzal, hogy a tartási idő alatt biztosítjuk számukra a megfelelő körülményeket.
Mit értünk a megfelelő körülmények alatt? Biztosítjuk számukra az ideális tartási körülményeket (istálló), amely minden állat esetében más és más, így ez komoly odafigyelést és tudást kíván. Odafigyelünk a kielégítő, változatos takarmányozásra, mert az egyoldalú takarmányozás megterhelheti az állatok emésztőrendszerét.
Nem szabad elmenni amellett, hogy sok gazda nem bánik megfelelően az állataival, gondoljunk itt a fizikai bántalmazásra, a folyamatos kikötözésre és a velük való embertelen kommunikációra. A haszonállatok is érző lények, megérdemlik, hogy megkapják azt a figyelmet, amelyet például egy macskának, vagy egy kutyának is megadnak a szerető gazdik.
Ennek biztosítása érdekében az állattartó telepeken kötelező vált állatjóléti felelős kijelölése, amihez alapkövetelmény az állatjóléti felelős képzésen való részvétel. A NÉBIH ingyenes képzésein az elmúlt három évben több mint 4500-an vizsgáztak le. A hatóság emellett folyamatosan ellenőrzi az állatszállítmányokat is és részt vesz a terület szabályozásáért felelős EU-s munkacsoport munkájában is.
Jelentősen megszaporodtak az állatjóléti támogatások is, amelyeket az állatok megfelelő tartási körülményinek megteremtésére kell fordítaniuk a gazdáknak.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben
Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatAMG Pro-tech mikrogranulált talajkondicionáló készítmény (10kg)
12 940 HUF / zacskó
+ áfaTöbb mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés