A repcetermesztésben alapvető fontossággal bír a jól megtervezett alaptrágyázási technológia. Ennek során a foszfor és a kálium teljes mennyisége mellett, a dinamikus őszi fejlődéshez kijuttatásra kerül hektáronként 30-40 kg nitrogén is. Az időjárási körülmények előre nem láthatóak, ezért a repce sikeres áttelelésének záloga a regulátorozás és a növénykondicionálás, melynek eredményeként megerősödött gyökérzettel, 8-10 leveles állapotban megy a télbe. A rozettás állapot elmaradása és a szárbaindulás nem kívánatos, mivel a növények télállósága ezen fenológiai stádiumban már jelentősen romlik, az állomány nagy része kifagyhat, és a kiritkult repce továbbtermesztése már nem lesz gazdaságos.

A növények túlfejlődését elsősorban a különböző reguláló hatású gombaölő szerekkel lehet megakadályozni, melyek a gibberellinek bioszintézisét gátolják, amely a hajtáscsúcsban növekedésgátló hatást eredményez. Ezzel párhuzamosan módunk nyílik a növényeket „megerősíteni”, még a tél beállta előtt. Mivel a lombozat növekedése gátolt, célzott levéltrágyázással a repce erőforrásait a sejtfalak megerősítésére, a fagyállóságot növelő szénhidrátok szintézisére és a gyökérzet fejlesztésére fordíthatja.

Milyen levéltrágyákat használjunk a növénykondicionálásra?

A hangsúly a foszfor, a kálium és a kén mellett mindenképpen a mikroelemek kijuttatásán van, ugyanis nem a növény fejlődésének gyorsítása a cél. Ezért nitrogént ne vagy csak kis mennyiségben tartalmazzon a levéltrágya. A lombtrágyázásra 6 leveles állapot környékén kerüljön sor, hogy még időben felszívódva kifejthessék hatásukat.

A repce bórigénye jelentős, mintegy tízszerese a búzáénak. A Genezis Pétibór Extrában található 10% bór hatékonyan javítja a télállóságot, növeli a sejtfalak vastagságát. Vigyázzunk, hiánya már az ősz folyamán mutatkozhat, amelyet a gyökérnyak megbarnulása jelez. A bórt érdemes kombináltan foszforral is kijuttatni (Genezis Pétisol Foszfor és Bór 8% N + 20% P2O5 + 1% B).

A foszfor a fejlődés korai szakaszában segíti a gyorsabb gyökérképződést, de szerepet játszik a stabil energiaháztartás biztosításában is. A levélen keresztül történő foszfortáplálással (6 leveles állapottól) fokozhatjuk a növények őszi gyökérfejlődését a hajtásnövekedés rovására. A foszforlombtrágyázás ilyenkor azért is indokolt, mert hűvösebb időben lassul a foszforfeltáródás a talajból.

A mangán szerepe meghatározó a szénhidrát-anyagcserében. Elégtelen mangánellátottság esetén az őszi állományok legyengülnek, a növények fogékonyabbá válnak a betegségekre. A mangánhiány fokozottan jelentkezhet kötött vagy tömörödött meszes talajokon. Megelőzésére a Genezis Mikromix-A Mangán (5% Mn) jelenti a megoldást.

A réz és a cink javítják a növény vitalitását és ellenálló képességét. A cink a növekedésszabályozásban játszik szerepet, hiányában lassul az őszi gyökérfejlődés, valamint csökken a gyökerek betegségekkel szembeni ellenálló képessége. A technológiában cinkpótlásra a legtöbb esetben az őszi időszakban kerül sor, így akár egyszeri Genezis Mikromix-A Cink (5% Zn) vagy Genezis Mikromix BS (1,3% N + 4,2% SO3 + 3,5% Zn + 14% aminosav) kijuttatása a teljes vegetáció idejére képes biztosítani a növény cinkigényét. Utóbbi aminosavai révén feltölti a növényi sejtek aminosavraktárait, segítve a hatékonyabb fehérjeszintézist, azaz a felkészülést a télre. Rézpótlásra a Genezis Mikromix-A Réz (5% Cu) készítmény áll rendelkezésre.

Komplex mikroelempótlásra a Genezis Mikromix-A Olajos növény (1,2% B + 0,4% Cu+ 1% Fe + 0,6% Zn + 0,2% Mn) levéltrágyánkat ajánljuk, amelyben a szükséges mikroelemek a repce igényéhez igazodva állnak rendelkezésre.

(x)

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás