A melegedő klíma kedvez a poloskák szaporodásának, amik válogatás nélkül károsítják a legtöbb kerti növényt, zöldséget és gyümölcsöt. Mivel a más kontinensről származó rovarok kedvező körülmények közé kerültek, természetes ellenségek nélkül, gyorsan terjedhetnek, és inváziót okozhatnak, amíg a természetes ellenségeik utol nem érik őket. Viszont addig is lehet védekezni ellenük, anyagunkban a hatásos biológiai megoldásokról lesz szó.

Az ázsiai márványospoloska (Halyomorpha halys) Kelet-Ázsiából származik. A kontinensek között minden bizonnyal kereskedelmi szállítmányokkal utazott, mára pedig Észak-Amerikában és Európában is elterjedt, és nagy károkat okoz. Magyarországi előfordulása 2013 óta dokumentált - írta az ÖMKi - Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet cikke. A kifejlett poloska 12-17 mm nagy, kültakarója márványos, szürkésbarna-vöröses foltokkal, szabálytalanul elhelyezkedő fekete pontokkal.

Kémiai megoldások nélkül is meg lehet védeni a növényeket a poloskák kártételétől - képünk illusztráció

Imágó formában telel, gyakran lakásokban, ablakrésekbe bújva, április végétől látható a kertekben, majd július közepétől fokozatosan és jelentős mértékben kezd pusztulni. Bár néha egészen november közepéig is képes túlélni az előző évben kifejlődött imágó. Május közepétől kezd párosodni, de a tömeges tojásrakás júniustól történik. Nyáron a lárvák kártételével kell számolni. Az új imágók augusztus végére, szeptember elejére fejlődnek ki, ám szélsőséges esetben ez akár novemberig is elhúzódhat. A későn lerakott tojásokból (augusztustól) kikelő lárvák jellemzően már nem tudtak imágóvá fejlődni, ennek köszönhetően áttelelni sem.

Peterakás, táplálkozás

A tojásaikat mindig csomókban rakják a levelek fonákján, jellemzően 30-40 pete van egy csomóban. Kedvező körülmények megléte esetén 35-40 nap alatt alakulnak ki az imágók a petékből. A fiatal lárvák repülni még nem képesek, ezáltal nagy távolságokat megtenni sem tudnak. Szúró-szívó szájszervvel rendelkeznek, ezért nem csak a termés megszúrásával okoznak kárt, hanem a növények között a betegségeket is, így például a vírusokat is terjesztik. Szélsőségesen polifágok, azaz a legtöbb kerti növényen megélnek.

Legjelentősebb természetes ellenségük Kínában a szamurájdarázs, a parazitoid faj a poloskák petéibe rakja a saját petéjét. Az abban kifejlődő darázslárva belülről falja fel a poloska petéjét, illetve az ebben fejlődő lárváját - erről itt írtunk korábban. A szamurájdarázs jelenlétét nemrég Ausztriában, Dél-Tirol térségében azonosították. Valószínűleg a poloskával együtt, ám megkésve érkezett meg Európába, és az idén már Magyarország térségében is azonosították.

A korábban érkezett zöld rokon

A zöld vándorpoloska (Nezara viridula) az ázsiai márványospoloskánál egy évtizeddel korábban, azaz a kétezres évek elején jelent meg hazánkban. A kifejlett rovarok mintegy 1-1,5 centiméter nagyságúak, testük világoszöld, pajzs formájú, a tor felső részén 3 világos ponttal (ebben különböznek a bogyómászó poloskától). Barna színváltozatuk is létezik. Gyorsan másznak és jól repülnek. Késő ősszel is aktívak, csak a fagy beköszöntével dermednek meg. Az áprilistól előbújó áttelelt nőstény imágók párosodás után a termesztett és gyomnövények felső leveleinek fonákjára rakják a márványos poloskáéhoz nagyon hasonló tojásaikat. Egy-egy csomóba akár 30-130 darabot is elhelyezhetnek. A kikelő fiatal lárvák nem tudnak repülni, viszont mozognak, és csoportokban találhatók meg a növényeken. Hazai megfigyelések alapján egy év során akár 2-3 nemzedékük is kifejlődhet.

Mindkét faj tömegesen települ be a kertekbe és az ültetvényekbe

Felszaporodásuk esetén az érő termést, a gyümölcsöt károsítják. A szúrás helyén a szájszervükből kibocsátott enzimek hatására a növény szövete jelentősen károsodik. Apró, csillag alakú foltok jelennek meg rajta, elhal, felhasználhatatlanná és eladhatatlanná válik. Amennyiben a poloska veszélyben érzi magát, rendkívül büdös illatanyagot választ ki, egyes gyümölcsöket (pl. málna) így is károsít. A szívásnyomokon és bűzös váladékon túl az ürüléküket is hátrahagyják a károsított növényi részeken. Amennyiben kéz érintését észlelik, levetik magukat a földre. A fiatal lárvák röpképtelenek, a kifejlett egyedek azonban rendkívül jól repülnek, nagy távolságokat képesek megtenni (egyes mérések szerint egy nap akár 100 kilométert is).

A poloskák elleni biovédekezés

A lakásokba, ablakrepedésekbe behúzódó, telelni készülő, vagy telelő imágókat porszívóval, sepréssel gyűjtsük össze, majd semmisítsük meg őket. A természetes piretrin hatóanyagú bioicid háztartási rovarölőszert csak az épületekben, a címkének megfelelően lehet használni ellenük. A biocid nem növényvédőszer, tehát ilyen terméket haszonnövényen nem szabad használni. Még akkor sem, ha termék hatóanyaga alapján megfelelőnek tűnik - írja az ÖMKi. A növényvédőszerek esetén a címke tartalmazza azt a leírást, hogy milyen dózisban, milyen kultúrában és mennyi élelmezés-egészségügyi várakozási idővel alkalmazható. A biocidek esetén nincs várakozási idő. A terméket nem arra fejlesztették, hogy élelmiszernövényen használják, így a hordozó és segédanyagokat, a kész terméket élelmiszerbiztonsági szempontból nem vizsgálták.

Begyűjtés

Tavasszal és nyáron megjelenésüktől kezdve szisztematikusan kell gyűjteni a poloskákat, még akkor is, ha ez 2020-ban elavult módszernek tűnik. Ez különösen a kiskertekben lehet nagyon hatékony módszer. Egy mosószeres vízzel félig töltött edény legyen a végzetük (a mosószer miatt megváltozik a víz felületi feszültsége, így a rovar nem tud kimászni az oldatból). Szedjük le a petéket, és a csomóban található fiatal lárvákat és semmisítsük meg őket. Amennyiben csak kidobjuk a kukába, vagy a komposztra, minden bizonnyal kikelnek és újabb tápnövényt fognak találni. Ahol lehet, érdemes rovarhálót használni, az 1mm x 3 mm-es lyukak már nem engedik be a poloskákat.

Csapdázzunk!

Egyes megfigyelések alapján vannak olyan növények, amelyeket a poloskák különösen kedvelnek, ilyen például a tejes érésben lévő gabona, a zöldbab, a lóbab vagy a körömvirág. A csalogató növényként a kertbe ültetett növényekről azonban rendszeresen össze kell gyűjteni az odavonzott rovarokat. A sárga ragacsos lap sajnos a poloskákat nem vonzza.

Növényvédő szerek

Azokon a területeken, ahol a kártevő nem honos, hanem inváziós fajként okoz jelentős károkat, nagy erővel folynak a kutatások a poloskák elleni védekezés kifejlesztésére. Mivel a kártevők kora tavasztól a szezon végéig jelen vannak az szántóföldeken és az ültetvényekben, és szelektív kémiai növényvédőszerek nem érhetők el ellenük a piacon, a nem szelektív rovarölőszerek bevetése az egyébként jól felépített integrált növényvédelmi rendszerek felborulását okozta Így például az almaültetvényekben virágzás után a poloskák ellen használt nem szelektív rovarölőszerek használata következtében a pajzstetvek és a vértetű felszaporodását tapasztalták. Több kísérletben vizsgálták a káliszappan, az azadirachtin, a piretrin, és az ásványi anyagok (például alumínium szilikát, kaolin) használatát. Keresték az élőhelyen azokat a ragadozókat és parazita életmódot folytató rovarokat, amelyek a poloskák tojásait, lárváit, imágóit ritkítják. Amerikai kutatások alapján megfigyelték, hogy a polifág ragadozók, a fátyolkák, a katicabogarak, a fülbemászók és a ragadozó pókok gyérítik a különböző fejlődési állapotú poloskákat.

Ökológiai gazdálkodók engedélyezett technológiaként hajtatott és szabadföldi paradicsomban és paprikában piretrin hatóanyagú Pyregardot használhatnak. A FruitVeB által kérelmezett szükséghelyzeti engedély alapján a poloskák ellen ez legfeljebb 2 alkalommal lehetséges. Másfajta, a növényvédőszer-felhasználásra vonatkozó szabályok szerint nevesített növényvédőszer-károsító-kultúra hármasban engedélyezett technológiai megoldás ökológiai termelők részére sajnos nincsen.

Az ÖMKi anyaga több megoldási lehetőséget írt le:

A Pyregard más kultúrákban is használható. Más kártevők ellen ugyan, de szükséghelyzeti engedélye van több, úgynevezett kiskultúrában is. Ugyanakkor, ha adott időszakban poloskák vagy lárváik vannak a területen, a növényvédelmi kezelés nyilvánvalóan azokra is hatással lesz. Az engedélyokiratot a NÉBIH honlapjáról, vagy ide kattintva lehet elérni. Az engedélyokirat tartalmazza az adagolásra, munka- és élelmiszerbiztonsági várakozási időre vonatkozó előírásokat is.

Kiskertekben használják az azadirachtin hatóanyagú neem-olaj alapú terméket, a Neem Azal-t is. Az azadirachtin a rovarok fejlődésére van hatással. A kártevők táplálkozását és vedlésüket gátolja, valamint csökkenti a termékenységüket. Poloskák ellen jelenleg nincs engedélye, de már zajlanak az engedélyezéshez kapcsolódó kísérletek. Engedélyokirata szerint hajtatott termelésben paradicsomban tripszek és levéltetvek ellen használható. Amennyiben ezen kártevők ellen védekezni kell, a felhasználás jogosultsága indokolható.

Szappannal a poloskák ellen

A káliszappan, mint növényápolószer, így például a Biosol-Káliszappan – kiskertben a felhasználásra kész pumpás változatú kiszerelés – is alkalmazható. Megfelelő arra, hogy elsősorban a lágy testű rovarokat, köztük a levéltetveket és a levelek felületén lévő petéket és fiatal lárvákat ritkítsa. A káliszappan hatásmechanizmusa nem teljesen leírt: a káliszappan bekerülve a rovarok tracheáiba, légcsöveibe, ott a sejtfalakat károsítja, vagy megoldja a rovar kültakaróján a fedő viaszréteget. Így okozza a rovar kiszáradását, vagy blokkolja a tracheák kinyitását, és ez vezet a rovar pusztulásához. Hasonló hatásúak az olajat tartalmazó termékek, például a paraffinolaj tartalmú Vektafid A/E, illetve a narancsolaj tartalmú PrevB-2 és a Wetcit. Ezek szintén főleg a peték és az igen fiatal lárvák ellen eredményesek. A káliszappan- és az olaj tartalmú készítmények, ha hatnak, csak ritkítják, gyérítik a petéket, lárvákat.

A kaolin alapú termékek

Hatásuk összetett: egyrészt legtöbbször abban az időszakban használják ezeket, amikor a növényt már védeni kell a hőtől és a napégéstől, és a növény felületére kijuttatott kaolinréteg mellékhatásként riasztja, táplálkozásában zavarja a poloskát. Magyarországon kaolin hatóanyagú növényvédőszert (Surround WP) a körtelevélbolhák ellen lehet használni tavasszal, a virágrügyduzzadást követő időszakban, négy alkalommal. Poloskák ellen ennek a terméknek itthon még nincs engedélye. Vannak más, kaolin alapú termésnövelő anyagként engedélyezett termékek, ezeket kisebb dózisban elsősorban napégés ellen forgalmazzák. Zárt termesztőberendezések, üvegházak, fóliák esetén a bejáratokat a poloskák ellen is vektorhálóval kell védeni. Kisebb számú növénynél a terméseket egyedileg, úgynevezett termésvédő hálóval is meg lehet óvni.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Kemény mínuszok és havazás lesz ma

2024.11.21.

Csütörtökön változóan felhős, napos idő várható, de estére délnyugatról vastag felhőzet érkezik, és nyugaton havas eső, havazás alakulhat ki, erős, néhol viharos széllel.

Van válasz a veszteséges tejtermelésre: Szilágyi Szabina mesélt a Bociország Sajtműhely munkájáról

2024.11.21.

A szarvasmarhatartás korántsem egyszerű feladat, amit Szilágyi Szabina gyakorló gazdálkodó alapos gazdasági számításokkal támasztott alá.

Kritikus állapotban az intenzív osztályon van a tinédzser, akit madárinfluenza fertőzött meg

2024.11.20.

Egy kanadai tinédzser kritikus állapotban, intenzív osztályon fekszik, miután H5N1 madárinfluenzával fertőződött meg november elején.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 90 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás