Hazánkban is igen gyakoriak a fák kérgén élő különböző színű zuzmótelepek. A zuzmók két élőlény szoros kapcsolatán alapuló életközösségek: gombák és algák élnek együtt szimbiózisban, azaz kölcsönösen előnyös módon. Adódik a kérdés, hogy ezek károsítják-e a fákat, illetve el kell-e őket távolítani a növények felületéről? Habár nem minden esetben okoznak gondot, sokan azonban megszabadulnának tőlük. A védekezésre és az eltávolításra is van bevált módszer.

A Kiskertblogger számolt be róla, hogy a fazuzmó önállóan készíti a táplálékát, így azt nem a fákból nyeri, azokat nem károsítja. A telepes szerkezetű zuzmók apró, vékony, gyökérszerű képleteket fejlesztenek, ezekkel rögzítik magukat a fakéreg felszínéhez. A fákon az úgynevezett kéreg- és áglakó zuzmók élnek, amelyek lazán kötődnek az aljzathoz.

Fazuzmó egy ágon

Hogyan érdemes védekezni a fazuzmó ellen?

Mosószappanos lével végzett kéregkeféléssel eredményesen megoldható a zuzmók eltávolítása. A lúgos kémhatású szappanlé és a dörzsölés megfelelő hatást biztosít. A kéreg dörzsölésénél kerülendő a kemény sörtéjű kefe, mivel az megsebezheti a kérget. A gyümölcsfák téli lemosó permetezésénél bevált szerek is eredményesek a zuzmók gomba alkotó eleme ellen. Hasonlóan jó gombaölő hatást fejtenek ki a réz hatóanyagú gombaölő szerek is, amelyek a téli lemosó permetezés alapját biztosítják. Közülük elsősorban a réz-szulfát hatóanyagúakat érdemes használni, mert a gombaölő hatásuk jóval erősebb, mint a rézoxi-klorid illetve a réz-hidroxid hatóanyagúaké.

Így lehet zuzmómentesen tartani a fákat

A zuzmók olyan területen szoktak felszaporodni, ahol párás, nedves környezet van. Ilyen hely, ahol a lomb beárnyékolja a fatörzset, vagy tartósan magas a páratartalom a lombkoronában és a fa környékén. A gombaölő szeres kezelés után javasolt a fa lombkoronájának ritkító metszése, így több napfény éri a fakorona belsejét is, valamint a lomb átszellőzése is megvalósul. Fokozhatja a zuzmók elszaporodását, ha gyakran, kis vízadaggal, este vagy éjjel történik az öntözés. Ez ugyanis kedvez a zuzmók szaporodásának és fennmaradásának. Ezért a zuzmómentességhez a növények öntözése ritkábban, alkalmanként nagyobb vízadaggal és csak a reggeli órákban ajánlott.

Megosztás

További híreink

Marihuánától beállt sertések húsát szolgálják fel luxus éttermekben

2024.07.07.

A sertéseknek adott indiai kender pozitív hatással van a hangulatukra és növeli a testtömeg-gyarapodást. Emellett húsuknak kiváló íze van. Mennyi igaz ebből? Áttekintjük a gazdák beszámolóit és a tudományos kutatásokat.

Tükrök, zene és kefék: Mi nyugtatja leginkább a teheneket?

2024.07.07.

Különböző környezetgazdagítási módszerekkel foglalkozunk. Melyik a leghatékonyabb? Country zene, hangoskönyvek, tükrök, képek vagy kefék és vakarózók?

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás