A jelen hazai és nemzetközi geopolitikai helyzet komoly hatással van a terménykereskedelemre és az inputanyagpiacra. Emellett főleg az ország középső és keleti régiójában történelmi, katasztrofális hatású aszály sújtja nemcsak a szántóföldeket, hanem a teljes környezetet. Az aszályon túl, gabonaaratáskor sikerült ismét pofont adni a termelőknek a tonnánkénti 110 ezer forintos felvásárlási árakkal, holott a legalacsonyabb árnak a 140-150 ezer forintnak kellett volna lennie. A komoly áremelkedések mindenhol begyűrűztek az iparba és az élelmiszerárakban, csupán a termelő szántóföldi és kertészeti gazdák nem kaptak és nem kapnak reálisan magasabb árakat termékeikért.

Nos, ilyen környezetben igen nehéz gazdálkodni. A szekér azonban nem áll. Sajnos, lesznek, akik leszállnak, ám azok, akik maradnak és hajtják tovább a lovakat, ők már megkezdték a következő évi vetések előkészítését és folytatják a gazdálkodást.

Mit lehet tenni az aszály ellen?

Jogos a kérdés, hiszen évek óta szembesülünk vele, és nem csak az idei év, hanem a következő évek, évtizedek problémájáról van szó. Magyarországon kontinentális az éghajlat, így a forróság és aszályos időjárás nem ritkaság. Azonban a kiszámíthatatlan időjárás nem éghajlati sajátosság, azt a globális felmelegedés, a klímaváltozás hozza magával. Magyarországon korábban közel 300 ezer hektár öntözhető, meliorált, rendezett terület volt csatornákkal, dréncsövekkel, amik elvezették a vizet és fel is tölthették a területeket. Jelenleg viszont csupán 100-110 ezer hektár körül mozog, amely helyzeten csak állami segítséggel lehetne javítani: a korábbi meliorált területeket rendezni kellene, növelni az öntözhető területek nagyságát, víztározók és öntözőcsatornákat kellene létesíteni regionális és/vagy lokálisan.

Az lenne a lényeg, hogy a nagyobb vízhozamú időszakok vízkészleteit ne engedjük csak úgy átfolyni hazánkon, hanem jelentős részét tároljuk és használjuk, mert egyébként a helyzet csak romlani fog! Ennek megvalósítása azonban időbe telik.

Mi legyen addig?

Amíg ez megtörténik addig is gazdálkodni kell. Valószínűleg a tavaszi kapásnövények aránya csökkenhet a következő év-években. A gabonák vetési ideje viszont közeleg, és a megkeresésekből is érzékelem, hogy a termelők készülnek a következő szezonra, még az ország középső-keleti régióiban is, ahol az aszály igen komoly károkat okozott.

A jelenlegi helyzetben teret nyerhetnek majd azok a technológiák, inputanyagok, amelyek használatával kevesebb, de hatékonyabb tápanyag visszapótlást biztosíthatunk növényeinknek.

Hogyan tud segíteni az ICL?

Az ICL ebben mindig is élen járt, hiszen tápanyagtechnológiáját a sivatagi környezetben is sikeresen alkalmazzák. A hazai termelőknek is tud segíteni speciális alap és lombtrágyáival. A hagyományos NPK alaptápanygok mellett jelenleg a PK termékeknek a jelentősége nőtt, mivel száraz talajban a nitrogén teljesen elvész, és a kezdeti növekedési fázisban „kevésbé” fontos a növény számára.

Az ICL PK Plus termékcsalád itt is úttörő szerepet kap. A hagyományos PK-termékektől eltérően itt a Polysulphate adja a gerincét a hatóanyagoknak és a könnyen oldódó felvehető ortofoszforsav biztosítja a szükséges foszfort. A Polysulphate kalcium- és kéntartalma jobb gyökeresedést és nitrogénfeltáródást biztosít, a magnézium a fotoszintetikus aktivitást javítja. Nitrogént pedig rugalmasan adhatunk, amikor arra szükség van, illetve amikor alkalmas az idő a kijuttatására.

Miért az Agromaster Start Mini?

A nitrogént biztosíthatjuk kontrollált formában is, az Agromaster Start Mini vetéssel egymenetben való adagolásával. A gyakorlati tapasztalat azt mutatja, hogy már 30 kg/ha dózisban kijuttatva a 21-21-5+2MgO+15SO3 összetételű startert, az elengedhetetlen nitrogénmennyiséget biztosíttuk a gabonáinknak. Az optimális 50-60kg/ha dózist, sajnos, nem minden starterszóró tudja biztosítani, pedig ez a mennyiség lenne alkalmas a teljes őszi nitrogénszükséglet kiváltására, ráadásul még a tavaszi kezdeti szükséglet egy részét is fedezné. Nehéz ezt elhinni, mivel viszonylag kis hektármennyiségekről beszélünk.

A nitrogént biztosíthatjuk kontrollált formában is, az Agromaster Start Mini vetéssel egymenetben való adagolásával. A gyakorlati tapasztalat azt mutatja, hogy már 30 kg/ha dózisban kijuttatva a 21-21-5+2MgO+15SO3 összetételű startert, az elengedhetetlen nitrogénmennyiséget biztosíttuk a gabonáinknak. Az optimális 50-60kg/ha dózist, sajnos, nem minden starterszóró tudja biztosítani, pedig ez a mennyiség lenne alkalmas a teljes őszi nitrogénszükséglet kiváltására, ráadásul még a tavaszi kezdeti szükséglet egy részét is fedezné. Nehéz ezt elhinni, mivel viszonylag kis hektármennyiségekről beszélünk.

Azonban a burkolt technológiának ez is a jelentősége. A kevesebb gyakran több, a védett tápanyagok nem vesznek el kimosódással, lekötődéssel, hanem felvehetők maradnak a növény számára. Erre reagálva sokszor hallom gazdáktól a zsíros kenyér hasonlatot: „Két szelet zsíroskenyér kevesebb, mint a három-négy szelet.” Ez igaz, de ha a két darab zsíros kenyeret igazi kovásszal, házi kemencében készítem mindenféle „puffasztó” adalék nélkül, akkor azzal a két szelettel jól lakom, míg három-négy, mostanában a boltokban kaphatóval csak csillapítom az éhségemet. Nos, itt is pontosan erről van szó.

Jellemzően a gazdák próbálják a nitrogénforrásokat is biztosítani a következő szezonra. Nehéz a döntés, hiszen aszályban a szilárd nitrogén nem működik, legyen az hagyományos vagy akár speciális. Mégis a tavaszi kijuttatáskor megkockáztatják a hagyományos formákat, hiszen többnyire akkor még van csapadék.

Burkolt nitrogénforrással viszont biztonságosabb a kezelés. Miért?

Azért, mert nem párolog el vagy egy hírtelen nagy mennyiségű esőnél sem mosódik ki. Hektárköltség tekintetében viszont nincs nagy különbség a hagyományos és a burkolt Agromaster nitrogénforrás között. Az öntözhető területeken pedig kimondottan javasolható használatuk, mivel a gyökérzónában folyamatos a nedvességszint, és az E-Max tápanyagleadási technológia polimer burkolatával a nitrogénkimosódás veszélye nélkül, a tápanyag szabályozottan, de folyamatosan elérhető. Ilyen táblákon jelentős hozamnövekedés tapasztalható.

Az oldat, vagy oldott tápanyagkijuttatás jelentősége egyre jobban felértékelődik. A sorok mellé kiadott „csekély” oldott komplex tápanyagok (Solinure 18-11-11+2MgO+TE) sokkal jobban és gyorsabban hasznosulnak, mint a szilárd társaik, valamint a hektárköltségük is elfogadható. Nemcsak azért, mert terméstöbbletet képesek biztosítani, hanem elsősorban azért, mert termésbiztonságot képesek adni a kultúrák számára, ráadásul kedvező áron!

Jó és kitartó gazdálkodást kívánunk!

Szerző: Rácz Gábor, az ICL magyarországi képviselője
Szerkesztő: Magro.hu

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Újra videón szerepel egy bükki medve

2024.11.23.

Az elmúlt években megbarátkoztak a medvék a Bükkel és Nógráddal.

A körforgásos gazdaság lehet a kiút a fenntarthatatlan gazdálkodásból Áder János szerint is

2024.11.23.

A lineáris gazdaság működtetése fenntarthatatlan, kiutat az elhasznált nyersanyagokat újrahasznosító körforgásos gazdaság jelenthet.

Az emberi kézéhez hasonló „finom” fogást tanulják a robotok

2024.11.22.

Arató robotok, tengeralattjáró-vadászok és távoli bolygókon közlekedő autonóm roverek… A cél az, hogy ezek általánosan alkalmazhatóbbá és önállóbbá váljanak a jövőben – a német Fraunhofer Institute for Material and Beam Technology IWS drezdai kutatói azon dolgoznak, hogy az eszközök „érezni” tudjanak.

Mérgező, de elbűvölő: a dérbabér rejtett oldala

2024.11.22.

A dérbabér, vagy más néven Prunus laurocerasus, népszerű dísznövény kertészek és növénykedvelők körében. Gyönyörű, örökzöld levelei és illatos virágai teszik igazán vonzóvá, nem csoda, hogy sokan keresnek információkat gondozásáról, igényeiről és esetleges veszélyeiről. Összegyűjtöttük a hat leggyakoribb kérdést a dérbabérral kapcsolatban, hogy segítsünk minden érdeklődőnek.

Partner

Digitális megoldások gazdálkodóknak és kereskedőknek: fedezze fel a Magro.hu előnyeit!

2024.11.22.

A mezőgazdaság nem csupán egy ágazat – ez a jövőnk és megélhetésünk alapja. Napjainkban azonban olyan kihívásokkal nézünk szembe, mint az extrém időjárás, a kiszámíthatatlanul változó piacok és a csökkenő értékesítési lehetőségek. Ilyen körülmények között a digitalizáció és az innovatív megoldások kulcsszerepet játszanak abban, hogy alkalmazkodjunk és még sikeresebbek legyünk. 

Fémdarabokat tartalmazhat egy népszerű fehérjekészítmény – ne fogyassza el!

2024.11.22.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) figyelmeztetést adott ki a Whey Protein csokoládé ízű tejsavófehérje 30 grammos kiszerelésével kapcsolatban, mert fémdarabkák jelenléte lehetséges a termékben. A hatóság kéri, hogy a terméket senki ne fogyassza el, és haladéktalanul juttassa vissza a megvásárlás helyére.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás