Bár a biológiai növényvédő szerek alkalmazása sokkal kevesebb kockázattal jár, mint a kémiai szereké, még elég kevesen használják ezeket. Ennek oka, hogy a gazdálkodók többsége számára ismeretlennek számítanak, pedig a jövőben a növényvédőszer-piacon várhatóan ezek a készítmények lesznek túlsúlyban.

Komoly változás állhat be a következő 20 évben a növényvédőszer-piacon. Várhatóan a biológiai növényvédő szerek aránya meghaladja majd a jövőben a kémiai szerekét – még ha jelenleg sokan nem ismerik a sokkal kevesebb kockázatot magukban hordozó készítményeket.

A biológiai szerek „ismeretlenségének” oka elsősorban a tudáshiány. Aki hallott is róluk, használni nem feltétlenül meri, ugyanis nem tudja, hogyan is alkalmazza a növényein. Illetve akik már használják, sokszor kevésbé hatékonynak tartják, mint a kémiai szerek, pedig ez lehet, hogy csak a helytelen felhasználásból adódik. Ezért fontos lenne, hogy tanácsadók segítsék a növénytermesztők munkáját és megismertessék a gazdálkodókkal a biológiai szerek pozitív tulajdonságait és hatásmechanizmusát.

A gyümölcsösökben kifejezetten nagy hasznát lehet venni a biológiai növényvédő szereknek
 

Azért is lenne pozitívum a biológiai növényvédő szerek elterjedése, mert ezeknek a használata lényegesen kevesebb környezeti kockázattal jár, mint a kemikáliákkal történő permetezésnek. A biológiai szerek ugyanis nem hagynak maguk után szermaradványokat a növényekben, így az emberi szervezetre sincsenek semmilyen hatással. Sőt, a környezetterhelést is csökkentheti az alkalmazásuk, ezzel fokozva a növényvédelem hatékonyságát.

Ma már a növényvédelem számos ágazatában lehet használni biológiai készítményeket: felvehetjük a harcot rovarokkal, gombás betegségekkel is. Sőt, az is a biológiai növényvédelemhez tartozik, amikor a károsítók természetes ellenségeit telepítjük az ültetvényünkbe atkák, poloskák és paraziták személyében.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Óriási potenciál van az mRNS-technológiában a Nobel-díjas kutatók beszámolói szerint

2024.11.22.

A nukleozid-módosított mRNS-technológia óriási potenciállal bír az új orvosi terápiák kifejlesztésében – jelentette ki Drew Weismann, a Pennsylvaniai Egyetem Nobel-díjas immunológia professzora a Szegedi Tudományegyetemen (SZTE) szervezett konferencián.

20 beltéri és kültéri növény, amelyik télen is virágzik

2024.11.21.

Ha van olyan időszak, amikor egy kis színre van szükségünk az életünkben, akkor azok a borongós, szürke téli napok. Szerencsére, bár sok növény inkább tavaszig elrejti virágait, vannak olyanok, amelyeket nem riaszt el a hideg.

Nyuszt vagy menyét? Segítünk, hogy megkülönböztesse őket!

2024.11.21.

A nyusztok, ezek az apró, fürge és rejtőzködő ragadozók, gyakran felkeltik az emberek érdeklődését. Legyen szó arról, hogy hol élnek, mit esznek, vagy hogyan különböztethetők meg más menyétféléktől, sok izgalmas kérdés merül fel velük kapcsolatban. Az alábbi cikk a nyuszttal kapcsolatos leggyakoribb kérdésekre válaszol.

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás