Jól termő, stabil és ellenálló kukoricák, szóják, napraforgó és cirok. A Nemzeti Agrárkutatási és Innovációs Központ (NAIK) tagjaként tevékenykedő Gabonakutató Nonprofit Kft. az elmúlt évtizedben megkezdett fejlesztésekkel, új kutatási módszerekkel és a mindennapokban is használható eredményekkel jelentkezett.

A FAO 300-as és FAO 400-as hibridek a vetésszerkezetben meghatározó arányuk és fejlődési ütemük miatt a hő- és szárazságstresszel leginkább sújtott éréscsoport. A fajtajelölteket változatos ökológiai környezetben vizsgálják, különös tekintettel a szárazságnak kitett termőhelyekre. Az igen erős FAO 300-as mezőnyben az elmúlt években bevezetett GKT 372 és GKT 376 hibridjeik tavaly is bizonyították, hogy helyük van a hazai vetésszerkezetben. Silónemesítésükkel a nagy zöldtömeg mellett a kedvező csőarányra, a kiváló energiatartalmú végtermékre koncentrálnak. Ennek a munkának az eredménye az új GK Silostar hibrid, ami az intenzív szarvasmarhatartóknak nyújt kiemelkedő minőségű tömegtakarmányt. A szegedi hibridek értékét tovább növeli a magas fokú fuzárium-ellenállóság és a kiváló minőségű, a precíziós gazdálkodásban is jól használható frakcionált vetőmagok.

A Gabonakutató cirokkínálata két új silócirokhibriddel bővült

A kukorica-portfóliójukat olyan hibridek erősítik, amelyek a kiemelkedő stressztűrő-képességet és termésstabilitást már egy jóval magasabb terméspotenciálon biztosítják. A szuperkorai éréscsoport új szereplője a kiemelkedő termésre képes GKT 3213-as hibrid, mely a piacon a már jól ismert GKT 211 mellett jelent meg. Fővetésben korai virágzásával elkerüli a július-augusztusi hőhullámokkal terhelt időszakot, korán beérik és alacsony szemnedvességgel betakarítható. A szuperkorai és igen korai hibridek június közepén vetve, még az őszi fagyok előtt biztonságosan silózhatók. A FAO 200-as csoport egyik meghatározó tételévé vált az elmúlt években a GKT 288 hibrid. Erős szárú, kimagaslóan termő, a fuzáriummal szemben pedig jó ellenállóságot mutat. A témát az Agrárágazat cikke mutatta be.

Kiváló alkalmazkodóképességű szójákat nemesített a Gabonakutató

A szója jövedelmezősége versenyre kel a kukoricáéval, amelyet a fehérjenövényekre meghirdetett támogatás is tovább növel. A kínálat legismertebb fajtája a kiváló alkalmazkodóképességű Pannónia kincse, mely évek óta az ország egyik legnagyobb területen termesztett szójafajtája. Az állati takarmányozás mellett kiváló alapanyaga a humán táplálkozásnak is. Vetőmag-minősége kiemelkedő. Ez az ellenőrzött feldolgozásnak és a jelentős terméstöbbletet eredményező HiCoat Super oltásnak köszönhető. Ráadásul a határainkon túl is töretlenül növekszik az igény iránta. A 2017-es termesztési évben a Bahia fajta szinte verhetetlen volt, a nagyüzemi kísérletekben és üzemi méretekben is a legnagyobb terméseket adta. Ezért ez a profi szójatermesztőknek kiváló választás. A korai Aires érésidőben jelent választékot, a beltartalmi vizsgálatokban a fehérjetartalma kiemelkedő, és jóval a konkurens fajták értékeit meghaladó paraméterekkel szerepelt.

Napraforgó- és cirokújdonságok a Gabonakutató nemesítései között

A napraforgó-nemesítésük legújabb eredménye a 2016 decemberében elismert GK Petrus CLP. Ez a NÉBIH kísérletek alapján és a legfrissebb adatok szerint olajtermésben és olajtartalomban is kiválóan teljesít. A GK Petrus CLP az új Clearfield® Plus technológiának köszönhetően magasabb szintű imidazolinon-ellenállóságot biztosít. Az elmúlt évben már a köztermesztésben bizonyított kiváló alkalmazkodóképességének és magas termésmennyiségének köszönhetően. A Gabonakutató cirokkínálata két új silócirokhibriddel bővült. A GK Erik és GK Balázs erős szárú, jól bokrosodó, hatalmas zöldtömeget biztosító újdonságok. Felhasználásukat mind a takarmányozásban, mind az energiatermelésben javasolják. A Farmsugro 180 egy különleges cirok, mely átmenetet jelent a szemescirok és a silócirok között. Szemesként 8-10 t/ha termést hoz, erős szárú és biogáz céljára is kiválóan alkalmas. Emellett fehér szemű, így akár madáreleségnek is értékesíthető.

Megosztás

További híreink

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Tisztul Békés: 10 ezer tonnányi illegális hulladéktól szabadították meg a vármegyét

2024.07.04.

Összesen mintegy 10 millió kilogrammnyi, vagyis 10 ezer tonnányi elhagyott, jogellenesen elhelyezett hulladéktól szabadították meg tavaly Békés vármegyét, csaknem 400 bejelentést vizsgáltak ki.

Partner

A Corteva innovációi a hatékonyságra és fenntarthatóságra fókuszálnak

2024.07.04.

A magyarországi gazdálkodók 2024-es mezőgazdasági tevékenységét továbbra is befolyásolják az elmúlt évek nehézségei; a klímaváltozás és az aszályos időjárás, a szomszédos országban zajló háború és annak gazdasági hatásai, valamint a terményárak hektikus változása. A hatékonyság továbbra is központi szerepet játszik a gazdálkodásban, és a Corteva Agriscience nemzetközi mezőgazdasági kutató-fejlesztő vállalat olyan fenntartható megoldásokon dolgozik, amelyek segíthetnek a magyar gazdáknak a jövedelmezőség és a termelékenység javításában még egy ilyen kihívásokkal teli időszakban is.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás