Az időjárást tekintve alig kezdődött még el a tél, így várhatóan 2 hónapig még kitart. A hét közepi kemény mínuszok után a hétvégére egy kis enyhülés jött. Mivel jól esik ilyenkor egy kis testmozgás, érdemes összekötni a kellemest a hasznossal: irány a kert! Bálint gazda tanácsai következnek.

Kezdjük a gyümölcsfák ápolásával

Ezeknek a törzsén felváló kéregpikkelyek alakulnak ki, amelyek alatt számtalan gombás betegség spórája és a kártevő rovarok tojásai találnak téli menedéket. Tavasszal ezek életre kelnek és súlyos károkat okoznak, ezért gondosan el kell távolítani őket. Elő kell venni a háromszögletű, nyeles fakaparót és meg kell tisztítani a törzset, majd drótkefével még a legkisebb repedésekből is el kell távolítani a nem kívánatos vendégeket, végül pedig össze kell takarítani és meg kell semmisíteni a törmeléket, amely a fa alatt maradva tovább terjesztheti a betegségeket.

Fotó: balintgazda.hu
 

Rügyvizsgálat

A tél végéhez közeledve válnak láthatóvá a régebbi fagysebek és a téli hónapokban keletkezett, új fagyrepedések. Ezeket éles késsel az élő szövetekig ki kell faragni és sebvédő anyaggal be kell kenni, mert a le nem zárt szöveteken keresztül számos veszedelmes gombás és vírusos fertőzés leselkedik a fákra. A sebbalzsamok kevésbé időt és vizet állóak, ezért a sebkezelést a tavasz folyamán kétszer-háromszor meg kell ismételni. A sebek kezelése nélkül azok egyre nagyobbak és mélyebbek lesznek. Ez akadályozza a szövetek nedvszállítását, ezzel csökkentve a fák termőképességét és rövidítve az élettartamukat. A nagyobb, nyílt sebek évről-évre nőnek. A szabadon maradó farész elkorhad, a helyén odú keletkezik. Ezeket ugyan a cinkék és egyéb énekes madarak örömest vesznek birtokba, de a fák élettevékenységét csökkentik.

Fotó: balintgazda.hu
 

Mi legyen a sarjakkal?

A koros gyümölcsfák gyökereiből, a tövükből és a törzsükből gyakran törnek elő erőteljesen növekvő sarjak. A törzssarjakkal könnyen elbánhatunk, Ha ollóval tőből kivágjuk őket és – ha a tövükben nem hagytunk rejtett rügyeket – akkor véglegesen megszabadultunk tőlük. A gyökér és a törzssarjak kiirtása hosszadalmasabb munkát igényel: a földet le kell bontani róluk, meg kell keresni a tövüket és lehetőleg le kell tépni őket. Így nem maradnak a helyükön rejtett rügyek, amelyekből új (és rendszerint több) sarj képződik.

A felkopaszodott, vastag vázágakon igen gyakran fejlődnek fattyúvesszők. Ezek sűrűn állnak egymás mellett, árnyékolják a koronát. Sok tápanyagot fogyasztanak, de soha se teremnek gyümölcsöt. A teendő a következő: a fattyúvesszőket legalább 20 cm távolságra kiritkítjuk és a megmaradókat arasznyi hosszúságban visszametsszük. Ezeken tavasszal oldalhajtások keletkeznek, amelyeken a következő évben már virágrügyek jelennek meg és termést is érlelhetnek. Ezzel a módszerrel az idős fák fokozatosan megifjíthatóak.

Ezekben a hetekben a gyümölcsfák fenntartó és koronaalakító metszése még elhamarkodott lenne, de a szemmel láthatóan száraz ágakat és vesszőket már most le lehet metszeni, illetve fűrészelni, hogy ezzel is csökkentsük a tavaszi metszés munkaszükségletét. Ne feledkezzem meg, kedves Szomszéd az ily módon keletkezett sebek kezeléséről sem.

Forrás: balintgazda.hu

További híreink

Dámbikák élet-halál harca videóval

2024.11.21.

Látványos mentőakciót hajtottak végre a Lábodi Vadászerdészet hivatásos vadászai, amikor szétválasztottak két, agancsuknál összeakadt dámbikát.

Hogyan hat az őszi szárazság és a novemberi hideg az őszi vetésekre?

2024.11.21.

A hét elején jelentős csapadék érkezett az ország nagy részére, ami enyhítette a talaj kiszáradását, különösen az őszi vetések számára létfontosságú felső rétegekben. Az előttünk álló napokban északon havazás, délen változékonyabb idő várható, majd hétvégétől szárazabb, naposabb idő jön, amely éjszakai fagyokkal és nappali enyheséggel jár.

Magyarországon is sok vállalkozást érint az új globális minimumadó

2024.11.21.

A nagy méretű multinacionális cégcsoportok életére és adózására jelentősen hat a globális minimumadó szabályainak a bevezetése

December 2-ig nyújthatók be a kárenyhítő támogatási kérelmek

2024.11.21.

A gazdálkodók 2024. december 2-ig nyújthatják be kárenyhítő támogatási kérelmüket. A határidő azért módosult, mert 2024. november 30. munkaszüneti napra esik.

Több, mint 10 milliárd forintot fizettek ki a Napenergia plusz programban

2024.11.21.

Az Energiaügyi Minisztérium szerint mintegy 4000 pályázónak már több mint 10 milliárd forintot utaltak át a modern napelemes rendszerek telepítéséhez

Naponta méhek millióinak gyilkosa az autó

2024.11.21.

Egy friss kutatás meglepő eredményeket hozott a méhek közlekedési forgalom miatti pusztulásáról, amely jóval nagyobb léptékű, mint azt korábban feltételezték.

Partnerhírek
Partner

Baromfi Mintatelep és Látogatóközpont: az Agrofeed új mérföldköve a fenntartható állattenyésztésben

2024.11.19.

Az Agrofeed Kft. nagy hangsúlyt fektet olyan mintatelepek létrehozására, amelyeken az elvégzett etetési tesztek tapasztalatai alapján hatékonyabb takarmányt tud a partnerei számára ajánlani.

Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.100 hirdetés 91 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás