Akár hagyományos, akár bio-növényvédőszerekkel próbáljuk megoldani kiskertünk növényvédelmét, a problémák pontos előrejelzése növeli e tevékenységünk hatékonyságát, ezzel együtt pedig csökkenthetők a költségek. A kórokozók esetén egyszerűbb a helyzet, hiszen a kerti működésük döntően az időjáráshoz kötött, addig a kártevőket érdemes megfigyelni és tanulmányozni a rajzásdinamikájukat.

A megfigyelés eredményeképpen a megfelelő kezeléseket a legideálisabb időpontban tudjuk elvégezni. Az Agrárszektor most összegyűjtötte, mi mindent tehetünk a kiskertben annak érdekében, hogy a mai növényvédőszerárak mellett a legköltséghatékonyabban tudjuk alkalmazni azokat.

Minden növénynek megvannak a klasszikus kártevői (ahogy a kórokozói is). Egy vegyes növényállományú konyhakertben kisebb ezeknek a károkozási képessége, hiszen ott szaporodnak föl jobban, ahol monokultúrában egy növény van nagy területen (Fotó: Pixabay)

A kórokozók fertőzési esélyeire és a kártevők rajzásdinamikájára több módszerrel is következtethetünk, ennek köszönhetően pedig permetezéskor akkor tudjuk ezekre a legnagyobb csapást mérni, amikor az ideális. Nem csak üzemi méretekben, kiskertben is hasznosak ezek a módszerek, hiszen a mai növényvédőszerárak mellett költséghatékonyabb azokat akkor kijuttatni, a kezeléseket akkorra időzíteni, amikor a legnagyobb csapást tudjuk mérni a kert ellenségeire.

Kórokozók esetén egyszerűbb a helyzet, hiszen a kerti működésük jellemzően az időjáráshoz kötött. Meleg és csapadékos időben fertőz a legtöbb gomba és baktérium. A növényi vírusoknál pedig a rovarkártevőkre terelődik a gyanú, hiszen azok terjesztik ezeket, ahogy egyik növény után a másikat is megrágják.

Kártevők megfigyelése

Minden növénynek megvannak a klasszikus kártevői (ahogy a kórokozói is). Egy vegyes növényállományú konyhakertben kisebb ezeknek a károkozási képessége, hiszen ott szaporodnak föl jobban, ahol monokultúrában egy növény van nagy területen. Ennek ellenére kiskertekben is megjelennek főleg olyan rovarfajok, amelyek nem egy konkrét növényre specializálták magukat, hanem többfélét szeretnek, ezek a polifág, azaz sok gazdanövényű kártevők.

Egy kártevő rajzási megfigyelésének célja, hogy megtaláljuk azt az időpontot, amikor az adott kártevő ellen a leghatékonyabban tudunk védekezni. Az előrejelzés alapulhat hőösszegszámításon vagy rajzásmegfigyelésen.

A rajzás megfigyelése leggyakrabban csapdázással történik, a csapda lényegében egy ragadós színes lap, amelynek közelében szexferomon kapszula található. Ez a kapszula olyan feromont tartalmaz, amellyel a nőstény egyedek párosodás céljából csalogatják a hímeket.

A nőstény helyett a csapda ragadja magával a hímet

Csak szerencsétlen hímek ilyenkor nem a nőstényt találják meg, hanem beleragadnak a csapdába. A lapra ragadt egyedek napi számolásával tájékozódhatunk arról, hogy milyen ütemben jöttek elő a hím egyedek, mekkora a rajzás. Amikor a legtöbben ragadnak a csapdában egységnyi idő alatt ekkorra érdemes időzíteni a permetezést, hiszen ugyanannyi szerrel így érjük el a legtöbb kártevőt.

A hőmérséklet-számításos módszer is hatékony. Ennél azt vesszük figyelembe, hogy mi az a hőmérsékleti tartomány, amelyben a kártevő fejlődési üteme arányos a hőmérséklet emelkedésével.

Itt persze vannak küszöbértékek, hiszen bizonyos hőmérséklet alatt és felett már nem kedvező az a kártevőnek és lelassul a fejlődése. De a hőoptimum keretein belül, ahogy nő a hőmérséklet, úgy gyorsul a rovarok fejlődési üteme.

A hőösszeg értékét úgy kapjuk meg, hogy egy adott napi értékhez hozzáadjuk a korábbi napok hasznos hőmérsékleti értékeit. Ez a módszer azon alapul, hogy a rovarok fejlődése függ a külső hőmérséklettől.

Hatékony eszköz a hőmérséklet-számítás

Kutatások eredményeiből rovarfajonként tudható, hogy mekkora hőösszegre van szükség az egyes fejlődési alakok kialakulásához. Így a hőösszegből tudhatjuk mikor kelnek ki a lárvák, mikor bábozódnak be, és mikor kel ki az imágó, azaz a kifejlett rovar.

Az első nemzedék lárváinak kikelése például szilvamoly esetén akkor várható, amikor a hőösszeg eléri a 85 °C-t, ugyanez almamolynál és a tarka szőlőmolynál 105°C körül van.

Van egy csavar azonban a dologban, a rajzásdinamika szempontjából az időjárás változás is befolyásoló tényező lehet. Amennyiben rajzási csúcsot észlelünk a csapdában, és a hőösszeghez is elértünk az adott kártevőnél, de egy lehűlés következik be, jelentősen csökken a napi középhőmérséklet, akkor még érdemes várni egy kicsit a permetezéssel, mert a lehűlés késlelteti a rajzás tetőzését.

Helyi jelenség a rajzás

A rajzási előrejelzéseket mindig csak egy adott, kis területre értelmezhetjük, hiszen kilométerekkel arrébb akár teljesen más is lehet a rajzás dinamikája. Egymással szomszédos területeken a rovarok rajzása közel azonos időpontra várható.

A csapdázás akkor is hasznos lehet, ha nem tervezünk vegyszeres védekezést. Kisebb területen akár több feromonos csapda kihelyezése arra is jó lehet, hogy összeszedje a kártékony rovarokat, tehát megfelelő mennyiségű csapdával nemcsak a rajzást jelezhetjük előre, hanem akár növényvédelmi hatása is lehet az így befogott kártevőknek.

A különböző rovaroknak több nemzedéke is lehet egy-egy évben, sőt az sem biztos hogy minden évben ugyanannyi nemzedékük lesz, ez időjárásfüggő. Az almamolynak 2 a szőlőmolyoknak 3, a keleti gyümölcsmolynak akár 3-4 nemzedéke és ugyanennyi rajzása is lehet egy évben.

Sokféle módszert bevethetünk

E módszerekkel hosszabb és rövidebb távra is értelmezhető előrejelzést kaphatunk, a rövidebb távú természetesen pontosabb. A feromonos csapda mellett fénycsapdával is vizsgálhatjuk adott rovarfajok egyedszámát. Vásárolhatunk az adott rovarfajra optimalizált biszex csapdákat is, ezekben a csalianyag nem a nőstény feromonja (ami csak a hímeket vonzza), hanem valamilyen táplálkozási attraktáns, tehát ez a nőstényeket és a hímeket is elkapja.

A szexferomon csapdákban elhelyezett csalianyagnak van egy másik felhasználási módja is, amikor a feromon nem azt a cél szolgálja, hogy a ragadós laphoz vonzza a rovarokat, hanem a légtérterítéses módszernél ebből nagyobb mennyiséget juttatnak ki a gyümölcsösben, ami megzavarja a hímeket, így csökken a nőstényekkel való találkozásuk lehetősége. Ezzel a következő nemzedék egyedszáma és kártétele jelentősen csökkenthető,

További híreink

Partner

Ezt ne hagyja ki! - Nagy meglepetés az Agrárszektor Konferencián

2024.10.04.

Előesttel bővül az idén a siófoki Agrárszektor Konferencia műsora, így már három napon keresztül, december 3-5. között találkozhatnak színvonalas szakmai programokkal a rendezvény résztvevői. A december 3-i előesten az agráriumot érintő meteorológiai előrejelzésekről, az agrárgazdaságra is hatással bíró várható gazdasági és belpolitikai eseményekről lesz szó, illetve mérlegre kerülnek a magyar élelmiszergazdaság Európai Unióban töltött elmúlt húsz évének tapasztalatai és a hazai agrárvállalkozások kitörési lehetőségei is.

Öntözőrendszerek: Melyik a legjobb választás?

2024.10.04.

Az öntözőrendszerek kulcsfontosságú szerepet játszanak a kertészet és általában a mezőgazdaság hatékonyságában, különösen a szárazabb éghajlatokon, így Magyarországon is. Az optimális vízellátás biztosítása a növények számára nemcsak a terméshozamot növeli, hanem a vízpazarlás minimalizálásában is segít.

Utánajártak, hány medve kóborolhat Magyarországon

2024.10.04.

Szinte lehetetlen kideríteni, pontosan hány európai barnamedve kószál éppen Észak-Magyarország erdőiben, de az egyes észleléseket végignézve képet kaphatunk az állatok hozzávetőleges számáról.

Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Bőgés után barcogástól hangosak az erdők – egy nap alatt akár 30-40 nősténnyel is elbír a bika

2024.10.04.

Az ősz és a hűvösebb idő beköszöntével megérkezett a gímszarvasok párzási időszaka, azaz a szarvasbőgés. A különös jelenség időjárástól és földrajzi viszonyoktól függően augusztus végétől akár novemberig is tarthat. A rendőrség és a vadásztársaságok fokozott óvatosságra kérik a közlekedőket, mivel a párzás időszakában a vadak mozgása még kevésbé kiszámítható, mint máskor.

Drámai visszaesés után hároméves mélyponton Magyarország ipari termelése: mi áll a háttérben?

2024.10.04.

Az augusztusi ipari termelési adatok alapján az ipari kibocsátás volumene jelentős visszaesést mutatott. Az ipar teljesítménye idén augusztusban 9,5%-kal csökkent az előző év azonos időszakához képest, a munkanap-hatással korrigálva pedig a visszaesés 4,1% volt.

Partnerhírek
Partner

Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!

2024.10.04.

Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.

Partner

Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone

2024.10.02.

A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus BK
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus BK

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás