Olyan aeropóniás technológiát fejlesztett ki egy brit vállalat, ami nagyban növelheti a klímaváltozás miatt egyre inkább veszélyeztetett élelmiszerbiztonságot. A vízpárában lebegő gyökereknek a szabadföldi termelés vízigényének 5 százaléka is elég. A rendszer termelékenysége 70 százalékkal is felülmúlhatja a hidropónia eredményét.

Az Agrárszektor számolt be arról, hogy 2050-re 70 százalékkal kell növelni az élelmiszer-termelést ahhoz, hogy a várhatóan 9 milliárd fős lakosságot etetni tudjuk. A meglévő mezőgazdasági módszerek pedig nem elegendőek ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű élelemmel ellássák a növekvő népességet. Ráadásul ezt a maihoz viszonyítva 25 százalékkal kevesebb termőföldön, a jelenlegihez képest rosszabb minőségű talajokon kell megtenni.

A LettUs Grow cég technológiájával a hidropóniás technológiához képest jóval kevesebb vízzel és városi környezetben is lehet zöldségeket termeszteni - képünkön LED-fényforrások, illusztráció
70 százalékkal is jobb lehet az aeropóniás, mint a hidropóniás technológia

A brit LettUs Grow agrár-technológiai cég egyik innovációja aeropóniás technológiával a jelenleginél jóval hatékonyabban, vertikális farmokon termelne zöldségeket. Az Egyesült Királyság innovációs ügynöksége, az Innovate UK, 400 ezer fonttal támogatja a cég közel 700 ezer fontos (bő 254 millió forintos) projektjét, ami hozzájárulhat az élelmiszerbiztonság növeléséhez. A LettUs Grow nevű startup az állami támogatásnak hála nagyjából 1 millió fontból gazdálkodhat.

A talaj néküli termesztési rendszerek fogalmai:
  • Az akvapónia az akvakultúra elvén alapszik; vagyis a növénytermesztést egy tógazdasággal kombinálja. Hasznosítja a halakról elfolyó víz tápértékét is.
  • A hidropónia egy olyan vízfelületen "úsztatott" növényzetet jelent, amelyben a bevitt tápanyagokat mesterségesen adagolják a "tápoldatba", a felhasznált vizet pedig visszakeringetik a rendszerbe.
  • Az aeropóniás technológiában a növény vízfelülettel nem érintkezik, a gyökerei párában lógnak, a tápelemeket ez a pára hordozza.

A LettUs Grow szabadalmaztatott aeroponikus rendszerével a már működő hidropóniás termeléshez hasonlítva 70 százalékkal több leveles zöldséget, salátát és gyógynövényt lehet termeszteni - írják. Az aeroponiás termelés során a növényi gyökerek a talaj használata helyett tápanyagban gazdag ködben szuszpendálódnak. Ez nem csupán a gyökerek jobb oxigén-ellátását teszi lehetővé, de a növények is ízletesebbek lesznek, ráadásul gyorsabban nőnek, mint a hagyományos hidropónikus termelés esetén.

https://www.youtube.com/watch?v=LFDkHvvEgrM
70 százalékkal is jobb lehet az aeropóniás, mint a hidropóniás technológia

A technológia vízigénye a klasszikus szabadföldi gazdálkodáshoz képest 95 százalékkal alacsonyabb. A növények LED-es fényforrás segítségével fotoszintetizálják és raktározzák el az energiát. A cég nem használ rovar- és gombaölő szereket. Továbbá azzal, hogy ezeket a üvegházakat a városokba telepítik, nagymértékben rövidül az ott előállított mezőgazdasági termék útja a termőföldtől az asztalig. Így jóval kisebb a módszer ökológiai lábnyoma is.

Megosztás

További híreink

Módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás

2024.07.06.

Változnak a szabályok, módosul a tenyészbika tenyésztésbe állítását segítő de minimis támogatás.

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás