Magyarországon elsősorban almásokban, meggyesekben rendszeresen előforduló, évente három nemzedékes kártevő a lombosfa fehérmoly. A hernyó rágja a levelet, ezzel nagy bosszúságot okoz a gyümölcstermelő gazdáknak. Cikkünkben összefoglaljuk, hogyan előzheti meg a kártételt, és hogyan veheti fel vele a küzdelmet.

A lombosfa fehérmoly jellemzői

A lombosfa fehérmoly egy apró, (szárnyának fesztávja 6-7 mm) molylepke. Tápnövénye főleg az alma, a körte, a birs és a meggy. Latin neve Leucoptera scitella. A lepke 2,5-3,2 mm nagyságú, ezüstszürke alapszínű. A lárva 3,5-4 mm, szürkészöld. Elülső pár szárny: fémesen ezüst-szürke, a szárnyvég felpenderedik és rojtos végű, csúcsán narancssárga, fekete és fehér foltok vannak.

A lombosfa fehérmoly komoly károkat okozhat az almásban - Fotó: Pixabay, Manfred Richter
A lombosfa fehérmoly kártétele

A kikelő hernyó a levélbe rágja magát és annak belsejét körkörösen haladva rágja ki. A lombosfa fehérmoly levélaknái kör alakú aknák, bennük ürülék van, akár 20-40 akna is lehet levelenként a növényeken. Méretük  1-2 mm-től akár 20 mm-ig is terjedhet. A teljes kifejlődéséig tehát 2 cm átmérőjű aknát is készíthet. A kör alakú akna kezdetben zöldes-fehér, később pedig sötétbarna színű lesz. Egy levélen 40-50 akna is lehet, ami a levelek elhalását eredményezi és korai lombhullást idéz elő.

A kártevő életmódja

Báb alakban telel át, a fa törzséhez rögzített, fehér színű, hosszúkás alakú szövedékgubóban. Az első nemzedék rajzása évjárattól és az időjárástól függően egybeesik az almafák virágzásával. Általában április közepétől május közepéig tart. A második nemzedék lepkéi június közepétől július közepéig rajzanak, míg a harmadik nemzedék július végétől egészen szeptemberig repül. A lepkék a tojásokat a levelek fonákjára helyezik el. A kifejlett hernyók elhagyják az aknát, és a leveleken a kocsány tövében bábozódnak.

Hogyan védekezzen?

A lombosfa fehérmoly tömeges előfordulása esetén már a rajzó lepkék ellen is védekezni szükséges. Ez azért fontos, mert az aknák védelmében élő hernyók nehezen pusztíthatók el. A hernyók elleni védekezés általában a tömeges kelés idején, a rajzáscsúcsot követő 7-14 nap elteltével hatékony. Addig a legjobb, amíg az aknák mérete nem haladja meg az 1-2 mm-t.

Feromon csapdák kihelyezése
A csapdák kihelyezése április elején, legkésőbb az almafák virágzása előtt esedékes. A diszpenzereket és a ragasztós lapokat nagyjából 6 hetente cserélje, lehetőleg a rajzásszünetekben.

Ellenőrizze a csapdákat hetente két alkalommal. Számolja össze az adott időszakban befogott molyok számát, és jegyezze fel az adatot. Ezekből látható lesz a rajzásdinamika és meghatározható a beavatkozás ideje. Ha a csapda a tapasztalati rajzáscsúcsok idején is kevés molyt fog be, az kis fertőzöttségre utal. Ilyen esetben kisebb területen néhány további csapda kihelyezésével a molyok befoghatók, és a populáció permetezés nélkül is kontrollálható. Ezzel kímélheti a környezetet, és a pénztárcáját is.

Az almásokban alkalmazható átalakulásgátlók (Insegar) meggyben nem használhatók.

Lombosfa fehérmoly elleni védelem meggy vagy a lárvakeléstól a kis foltok megjelenéséig (az első nemzedéké sziromhullás utántól várható) még felszívódó rovarölőszerrel, pl.Actara SC (II), Mospilan 20SG, Calypso 480 SC (II) (=rajzáscsúcs után 7-14 nappal) vagy amikor a kifejlett lárva kibújik az aknából (az első nemzedéké május vége felé várható) és bábozódási helyet keres pl. Karate 2,5 WG (piretroid) vagy a repülő lepke ellen (első nemz. virágzásban, második június közepén, harmadik júli vége.szept-ig várható) pl. Decis, Karate 2,5 WG, (Zeon 5 CS).

Az összefoglaló a Reagron oldal anyaga alapján készült.

Megosztás

További híreink

Magyarországon évente 21 milliárd forint vadkárigény keletkezik, változik a kezelése

2024.07.03.

Tavaly novemberben vetődött fel a Nemzeti Agrárkamarában először, hogy átveszik a vadkárigények teendőit a károsultaktól.

Megjött a tájékoztató a területi monitoring rendszer ellenőrzéseiről

2024.07.03.

A területi monitoring rendszer (TMR) a mezőgazdasági termelő által bejelentett területek vonatkozásában azonosítja a kérelemben bejelentettek és a műhold által észleltek eltéréseit.

Zajlik a szezon, itt az első nyári hónap gépes összefoglalója

2024.07.03.

A gépek témájához kapcsolódóan hoztunk híreket júniusból, hogy egy helyen összegyűjtve is böngészhetőek legyenek a tartalmak.

Már csak néhány napig lehet szavazni a 2024-es Év Szaktanácsadója címre

2024.07.02.

Az Agrárminisztérium és a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara idén is keresi az Év Szaktanácsadóját. A cím odaítélésének első lépése a jelöléssel kezdődött.

Bővül a cseh és magyar szövetség: együttműködési megállapodást kötött az Agrofert és a Széchenyi István Egyetem

2024.07.02.

A Széchenyi István Egyetem stratégiai partnerségi együttműködési megállapodást kötött az Agrofert, a.s. vállalattal Csehország fővárosában, Prágában, a cégcsoport székhelyén.

Megnövelték a Gazdahitel költségvetését Romániában

2024.07.02.

Bővül a romániai Gazdahitel kerete: az eredetileg megszabott 815,5 millió lejről (65 milliárd 200 millió forint)  646 millió lejjel 1461,5 millió lejre, mintegy 116 milliárd 920 millió forintnyira nő a program költségvetése.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Hirdetésfeladás