A szabadföldi uborka kártevői többnyire a sok tápnövényű állatfajok közül kerülnek ki. A kártételük elmarad az uborka egyes, járványszerűen fellépő betegségei okozta problémáktól. Olvassa el, mit tehet a pajorok, a drótférgek és a lótücsök ellen!

Melyek az uborka kártevői?

Gyakran előfordul, hogy az uborka rovarölő szeres permetezés nélkül is sikeresen termeszthető. Ennek ellenére időnként számolnunk kell olyan, nagy kártételt okozó kártevőkkel, amelyek tömeges megjelenésük, elszaporodásuk esetén rontják az uborkatermesztés eredményességét. Ilyen kártevők a talajlakó cserebogárpajorok, drótférgek és a lótücsök.

A lótücsök az egyik legfalánkabb az uborka kártevői között - Fotó: Pixabay, Hans Braxmeier
Pajorok, drótférgek, lótücsök: az uborka kártevői

Tápnövénykör: sokféle növény lehet.

Kárkép: a gyökéren táplálkozó állatok a gyökerek megrágásával a növények víz- és tápanyagfelvételét zavarják. A károsított növények a növekedésben lemaradnak, hervadnak, súlyos kártétel esetén elpusztulnak. A kárkép rendszerint a kiültetés után 3–4 héttel, a fiatal növényeken figyelhető meg. Az idős, jól begyökeresedett növények rendszerint kevésbé sínylik meg a gyökér részleges elvesztését.

Elterjedés és gazdasági jelentőség: a cserebogarak pajorjai az ország egész területén, a drótférgek pedig a csapadékosabb országrészeken károsítanak. A lótücsök kártételével főleg a jó szerkezetű, középkötött talajokon lehet számolni. Kártételük az újonnan termesztésbe vont, korábban gyomnövényekkel borított területeken rendkívül súlyos is lehet. Amennyiben az uborkát gabonafélék után termesztjük, számolnunk kell azzal, hogy az a talajlakó kártevő-populáció, amely a kalászosokon nem okozott mérhető kártételt, az egységnyi területre sokkal kisebb növényszámmal, nagyobb tenyészterületre ültetett uborkán jelentősebb kárt okozhat.

Fejlődésmenet: a pajorok 2–4, a drótférgek fajai 3–5, a lótücsök pedig két évig fejlődik a talajban.

Az uborka kártevői: ökológia és előrejelzés

A cserebogarak pajorjai leginkább a közepesen kötött, jó vízgazdálkodású barna erdőtalajokat kedvelik. A magasan lévő talajvizet, továbbá az erősen kötött talajokat inkább elkerülik. A talaj tartós kiszáradása, különösen a tojások lerakása és a lárvák kelésének idején, jelentős elhullást okoz. A drótférgek lárvái főleg a savanyú kémhatású, kötöttebb, nedves talajokat kedvelik. Tömeges elszaporodásuk leginkább az ország csapadékosabb vidékein gyakori.

A kártevők több évig fejlődnek a talajban, így a kártételük jól előrejelezhető. A talajlakó kártevők elleni védekezés szükségességének eldöntésére a kártevők egyedsűrűségét mintavétellel lehet megállapítani. A vizsgálatot a termesztést megelőző évben, a nyár végén érdemes elvégezni. A tábla több pontján 0,5 négyzetméter területű, két ásónyom mélységű gödröt ásunk, és a kiásott földet gondosan átvizsgáljuk. Amennyiben a területen előforduló, talajlakó kártevő rovarok száma négyzetméterenként meghaladja az egyet, a kártétel megelőzése végett szükséges a rovarölő szeres talajkezelés.

Hogyan és mivel védekezzen ellenük?

Diazinon, fenitrotion + malation hatóanyagok használhatók ellenük. A granulátum formájú rovarölő szereket általában a vetés vagy az ültetés előtt kell kijuttatni és talajba dolgozni. A kezelés után jelentkező lótücsök-kártétel megakadályozására a már említett malation + fenitrotion hatóanyagú granulátum kiszórásával és a terület beöntözésével is védekezhetünk. Amennyiben előveteményként termesztett kalászos vagy más növényfaj vetésekor rovarölő szeres talajkezelést végeztünk, az uborka előtt külön kezelésre rendszerint már nincs szükség.

Az összeállítást a Növényvédelem című könyv anyaga alapján készítettük.

Azt, hogy hogyan termesszen uborkát okosan, korábban itt írtuk meg.

Megosztás

További híreink

Modern feudalizmust hozhat az agráradatok kezelése? 

2024.07.06.

A modernizálódó mezőgazdaságban új ágazatként jelentek meg a precíziós gazdálkodásra és az ennek kiszolgálására létrehozott eszköz- és programrendszerek.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról

2024.07.06.

Takács András Péter beszélt a növényvédelem aktuális témáiról és a keszthelyi Georgikon Campus tevékenységéről.

Válaszok kellenek arról, hol tart a magyar agrárdigitalizáció

2024.07.05.

Tanulmány készül annak érdekében, hogy az Európai Unió tagállamai pontosabban lássák, hol tart a mezőgazdaság digitalizációja

Sürgősen változtatni kell a magyar mezőgazdaság vízellátásán

2024.07.05.

A jóval a rendszerváltás előtt megépült keleti és nyugati főcsatornán kívül nem nagyon fejlődött az infrastruktúra, pedig az ország bővelkedik felszíni vizekben.

Új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben

2024.07.05.

Javul a termelők helyzete, mert új eszközök és büntetések segítenek a gazdáknak a termőföld felvásárlókkal szemben.

Nyáron is jönnek a támogatások és pályázatok hírei

2024.07.04.

Júniusban is több cikkünk szólt a támogatások és a pályázatok témáiról, ebben a hírösszefoglalóban pedig összegyűjtöttük a legfontosabb kapcsolódó anyagokat az elmúlt hónapból.

Partnerhírek
Partner

Az LG repcehibridek a magyar körülmények között a lehető legmagasabb termést produkálják

2024.07.01.

Európa első számú repcehibridjével, az LG Ambassadorral, valamint egy új, ígéretes hibriddel, az LG Armadaval készül az új szezonra a Limagrain Hungária Kft. Szijártó Bálintot, a vállalat cégvezetőjét a Magro.hu kérdezte, aki többek között arról is beszélt, hogyan látja a repcetermesztés jövőjét Magyarországon.

Partner

Minden, amit a gyümölcsösök lombtrágyázásáról tudni kell - fókuszban az alma

2024.07.01.

A gyümölcsösökben az új trágyázási időszak mindig ősszel és kora tavasszal, a talajon keresztüli fenntartó trágyázással indul. Később, a nyár folyamán viszont kulcsszerephez jut a lombon keresztüli tápanyag-utánpótlás. Bár a gyümölcsösök fenntartó trágyázásához sem nélkülözhetők a talajvizsgálatok, de a termő gyümölcsösök esetén döntő jelentőségű a lombanalízis, amit rendszeresen el kell elvégezni. Az árutermő ültetvények költségtényezői között a tápelem-analízis nem olyan jelentős tétel, amit érdemes lenne megspórolni, különös tekintettel az így nyerhető tápláltsági állapotra. Az információ értékét, használhatóságát növeli, ha a mintavétel időben és szakszerűen történik, valamint az évenkénti mintaterek következetesen azonosak, sőt a talaj- és levélmintavételi egységek egymással beazonosíthatók, fedik egymást.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 50 RX kabinos 12fokozat
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 50 RX kabinos 12fokozat

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Goldoni S 80 plus fülkés traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goldoni S 80 plus fülkés traktor

Hitelesített telefonszám

12 000 000 HUF

+ áfa
Hirdetésfeladás